Uzbekistan zablokował dostęp do zagranicznych giełd kryptowalutowych

Rząd Uzbekistanu, który wcześniej poczynił znaczące kroki w kierunku umiarkowanego podejścia do kryptowalut, ograniczył dostęp do kilku dużych międzynarodowych giełd kryptowalutowych z powodu ich nielicencjonowanej działalności. 

W oświadczeniu z 10 sierpnia 2022 r. Narodowa Agencja Projektów Perspektywicznych poinformowała, że różne platformy elektroniczne świadczą usługi w zakresie handlu i wymiany kryptowalut bez uzyskania wymaganej licencji z naruszeniem obowiązujących przepisów, a zatem dostęp do nich został ograniczony. Ton oświadczenia sugerował jednak, że po uzyskaniu licencji i spełnieniu wymogu rozmieszczenia serwerów na terytorium Republiki Uzbekistanu, zgodnie z przepisami prawa, nie powinno być dalszych przeszkód dla zagranicznych giełd świadczących swoje usługi. „Nie ponoszą one odpowiedzialności prawnej za transakcje z użyciem kryptowalut i nie mogą zagwarantować legalności transakcji, a także właściwego przechowywania i ochrony poufności danych osobowych obywateli Republiki Uzbekistanu” – napisano w komunikacie.

Obowiązujące przepisy, o których wspomniano w dokumencie to dekret prezydencki z 3 lipca 2018 roku „O środkach rozwoju gospodarki cyfrowej i sfery obrotu kryptowalutami w Republice Uzbekistanu.”

Tymczasem sama Agencja zyskała status głównego regulatora kryptowalut w kraju dość niedawno – pod koniec kwietnia 2022 roku prezydent Shavkat Mirzijojew wydał dekret o regulacji branży, zobowiązując nowo utworzoną agencję do misji przyjęcia specjalnego reżimu regulacji kryptowalut w Uzbekistanie. W czerwcu 2022 r. Narodowa Agencja Projektów Perspektywicznych poinformowała, że pozwoli tylko firmom wykorzystującym energię słoneczną na wydobywanie Bitcoina lub innych kryptowalut. Rozporządzenie wykonawcze zobowiązało również każdego operatora górniczego do uzyskania certyfikatu i zarejestrowania się w krajowym rejestrze firm wydobywających kryptowaluty.