Nowa funkcja będzie mogła zmniejszyć wykorzystanie masy blokowej o 65% oraz sprawić, że transakcje staną się bardziej wydajne i tańsze.
Popularna giełda kryptowalut ogłosiła zmiany w swojej działalności, mające na celu poprawę efektywności transakcji Bitcoin poprzez dodanie obsługi SegWit.
Już na samym początku jej funkcjonowania BitMEX pozwoli wycofać lub wysłać zasoby Bitcoin na adresy Bech32 SegWit. Jak twierdzi giełda, pozwoli to użytkownikom na skorzystanie z niższych opłat, ulepszonego wykrywania błędów i jeszcze bardziej wydajnych kodów QR. BitMEX szacuje, że pod względem wydajności zaoszczędzi około 65% wagi bloku, co powinno pozwolić giełdzie na znaczne obniżenie opłat.
Aktualizacja jest częścią większego uaktualnienia, w którym BitMEX poprawi integrację z Bitcoin Core. Do tej pory giełda wykorzystywała wewnętrzny fork do zapisywania szczegółów portfela użytkowników. Jedną z największych przeszkód w przyjęciu SegWit pozostaje dodanie obsługi i śledzenie formatu adresu Bech32 – jest to zadanie, które jest szczególnie trudne w przypadku wymian z dużą bazą użytkowników.
Przypomnijmy, że SegWit (Segregated Witness) został aktywowany na Bitcoinie 24 sierpnia 2017 roku. Aktualizacja umożliwia Bitcoinowi przenoszenie większej ilości danych transakcyjnych w jednym bloku, skutecznie zwiększając rozmiar bloku Bitcoin z 1 MB do 4 MB. Ponadto SegWit ma na koncie kilka wczesnych wdrożeń. Pod koniec 2019 r. z tej funkcji korzystało aż 55% adresów, jednak trzy lata później liczba ta znacząco spadła. Szacuje się, że obecnie z funkcji tej korzysta tylko 45% adresów Bitcoin.
BitMEX nie jest pierwszą giełdą, na której dodano obsługę SegWit. W lutym 2018 r. wsparcie dla tej funkcji ogłosiło Coinbase, powodując ogromny wzrost jej przyjęcia z 15% do 30% adresów Bitcoin. Obsługę SegWit dodały również Coinbase, Kraken, Bitfinex, Gemini i OKEx. Jednak Binance wciąż odkładał aktualizację w czasie. W ubiegłym roku Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, wyraził optymizm co do obsługi tej funkcji, ale przyznał, że w dalszym ciągu jest to aktualizacja o niskim priorytecie.