Giełdy kryptowalutowe w RPA pozytywnie oceniają plany banku centralnego

W ciągu najbliższych 18 miesięcy Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki ma rozpocząć wdrażanie przepisów określających kryptowaluty jako aktywa finansowe.

Kwestia sklasyfikowania kryptowalut jako aktywów finansowych, a nie waluty, był od dłuższego czasu omawiany przez Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki. Zastępca gubernatora Kuben Chetty potwierdził, że nowe przepisy wejdą w życie w 2023 roku.

Przestrzeń kryptowalutowa ma w RPA duże perspektywy rozwoju. Kraj stał się liderem w przyjmowaniu kryptowalut, a ponad 6 milionów jego mieszkańców je posiada. Teraz zaś, gdy Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki w końcu zajął konkretne stanowisko we wspomnianej kwestii, giełdy, handlowcy i inwestorzy będą mieli jasną sytuację i pole do działania.

Marius Reitz, dyrektor generalny na Afrykę w globalnej giełdzie kryptowalutowej Luno, uważa, że przepisy stworzą bezpieczniejsze środowisko dla użytkowników. – Rynek będzie wymagać od dostawców usług w zakresie aktywów kryptowalutowych uzyskania licencji FSP i łatwiej będzie społeczeństwu zidentyfikować zaufaną i licencjonowaną platformę. Stworzy też barierę wejścia dla tych platform, które nie mają na uwadze bezpieczeństwa funduszy klientów i informacji o klientach – dodał.

Reitz powiedział, że Luno znalazł się w bardzo dobrej sytuacji – jak podkreślił, firmie udało się uprzedzić zmiany regulacyjne w RPA. Jego zdaniem zgodność z nowymi parametrami regulacyjnymi nie będzie wymagała zmiany procesów poza niuansami specyficznymi dla danego kraju. Luno już teraz przeprowadza kontrole Know Your Customer, badania sankcji, jak również środki przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Szef Luno zasugerował również, że więcej giełd może korzystać z weryfikacji typu proof-of-reserves. Chociaż nie jest to wymagane jako prawo, Luno podjął audyt swoich zasobów kryptowalutowych, aby potwierdzić opiekę nad aktywami klientów, aby zapewnić dodatkowy poziom zaufania dla klientów.