Rząd Wielkiej Brytanii prosi społeczeństwo o pomoc w sprawie opodatkowania pożyczek i stakingu aktywów kryptowalutowych w kontekście zdecentralizowanych finansów (DeFi).
DeFi to termin parasolowy, który odnosi się do aplikacji finansowych, które są zbudowane na szczycie technologii blockchain. Może to obejmować wszystko, od pożyczek po pożyczki i platformy stakingowe.
Brytyjski rząd jest szczególnie zainteresowany zebraniem informacji na temat opodatkowania pożyczek i stakingu aktywów kryptowalutowych. Chodzi o to, by zbadać czy administracyjne kłopoty i koszty mogą zostać zmniejszone dla podatników, którzy uczestniczą w powstającej branży, a także czy traktowanie podatkowe może być bardziej dostosowane do podstawowej ekonomii transakcji.
Urząd Her Majesty’s Revenue and Customs liczy na pozyskanie informacji od inwestorów, specjalistów i organizacji zaangażowanych w działalność związaną z DeFi, takich jak firmy technologiczne i finansowe, stowarzyszenia handlowe i organy przedstawicielskie, instytucje edukacyjne i ośrodki analityczne, a także firmy prawnicze, księgowe i doradztwa podatkowego. Zainteresowane strony mają czas do 31 sierpnia 2022 r., aby przesłać swoją odpowiedź za pośrednictwem poczty elektronicznej udostępnionej przez agencję. Po zakończeniu wezwania do złożenia zeznań rząd opublikuje podsumowanie odpowiedzi wraz ze szczegółami dotyczącymi kolejnych kroków.
Przypomnijmy, że w maju 2022 r. brytyjski rząd rozpoczął konsultacje, aby dać Bankowi Anglii uprawnienia do wyznaczenia administratorów do zarządzania ustaleniami dotyczącymi niewypłacalności dla upadłych emitentów stablecoinów. Jeśli chodzi o regulację kryptowalut, były kanclerz Wielkiej Brytanii wyraził niedawno obawy, że kraj pozostaje w tyle za swoimi konkurentami w Europie. Philip Hammond, kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii w latach 2016-2019, stwierdził, że nastąpił wyraźny brak kierunku i spójności, jeśli chodzi o politykę kryptowalutową.