Brazylijska Giełda Papierów Wartościowych poinformowała, że w ciągu sześciu miesięcy zamierza uruchomić swój pierwszy oficjalny produkt skierowany na rynek kryptowalut – handel kontraktami terminowymi na bitcoina.
Dyrektor finansowy grupy, André Milanez, Milanez nie podał wielu szczegółów na temat tego, jak produkt będzie działał. Nie wiadomo jeszcze, czy B3 nawiąże współpracę, czy też będzie bezpośrednio oferować handel kontraktami terminowymi na bitcoina, ale harmonogram uruchomienia tego produktu został określony jako stosunkowo krótki. – Planujemy uruchomić kontrakty terminowe na bitcoina w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy – powiedział.
Obecnie w Brazylii inwestorzy instytucjonalni i indywidualni mogą handlować za pośrednictwem B3 11 funduszami ETF z ekspozycją na kryptowaluty, w tym CRPT11 z Empiricus i Vitreo; NFTS11 z Investo; QBTC11, QETH11 i QDFI11 – wszystkie z QR Assets oraz META11, HASH11, BITH11, ETHE11, DEFI11, WEB311 – wszystkie z Hashdex. Ponadto w Brazylii istnieje ponad 25 funduszy inwestycyjnych zatwierdzonych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CVM), które oferują różne rodzaje ekspozycji na rynek aktywów kryptograficznych.
W styczniu 2022 r. Jochen Mielke de Lima, dyrektor ds. technologii informacyjnych w B3, powiedział, że brazylijska giełda uruchomi kilka produktów z ekspozycją na kryptowaluty w 2022 roku, w tym kontrakty terminowe na bitcoina i Ethereum. Jednocześnie podkreślił, że brazylijska giełda od 2016 roku uważnie przygląda się rynkowi kryptowalut z technologicznego punktu widzenia.
W komunikacie czytamy, że B3 musiało jedynie rozstrzygnąć kwestię, czy negocjacje będą prowadzone w stosunku do dolara amerykańskiego, czy w stosunku do reala brazylijskiego. Kontrakty terminowe wymagają indeksu referencyjnego, więc jeśli zespół wybierze rodzimą walutę Brazylii, konieczne będzie skomponowanie indeksu kryptowalut w reais – coś, co obecnie nie istnieje.
Oprócz kontraktów terminowych na BTC i ETH, B3 zamierza również oferować usługi krajowym giełdom kryptowalutowym oraz być swego rodzaju „centralizatorem” operacji powierniczych i rozliczeniowych.