Republika Środkowoafrykańska przyjęła ustawę regulującą korzystanie z kryptowalut

Nowe prawo pozwala obywatelom płacić podatki w kryptowalutach i zezwala firmom na używanie kryptowalut jako formy płatności.

Projekt ustawy o kryptowalutach został wprowadzony przez Justina Gourna Zacko, Ministra Gospodarki Cyfrowej, Poczty i Telekomunikacji 21 kwietnia 2022 r. i został jednogłośnie przyjęty przez ustawodawców w parlamencie, pomimo protestów opozycji.

Ustawa o kryptowalutach ma na celu stworzenie korzystnego środowiska dla integracyjnego rozwoju sektora kryptowalut w regionie. Minister Zacko zwrócił również uwagę na rosnące trudności w przesyłaniu pieniędzy z kraju afrykańskiego i uważa, że przyjęcie kryptowalut pomoże rozwiązać ten problem.

Nowe prawo podobno pozwoli przedsiębiorcom i firmom na dokonywanie płatności kryptowalutowych, a także umożliwi płatności podatkowe w kryptowalutach za pośrednictwem uprawnionych podmiotów. Ustawa o kryptowalutach zawiera również przepisy dotyczące przestępców, którzy łamią przepisy. Według jednego z raportów, przestępcy mogą zostać uwięzieni na okres do 20 lat i ukarani grzywną w wysokości od 100 mln do 1 mld franków Wspólnoty Finansowej Afryki (CFA).

– Prawdziwe implikacje dla ludzi są takie, że mogą teraz mieć dostęp do walut innych niż frank CFA, będąc jednocześnie chronionymi przez prawo, i przesyłać pieniądze po niższych kosztach. Przede wszystkim mogą oni przeprowadzać transakcje finansowe bez udziału banków, będąc jednocześnie chronionymi przez prawo – powiedział Gloire Wanzavalere, założyciel firmy Kiveclair.

W sumie 14 krajów używa franka CFA powiązanego z euro, drukowanego we Francji, a jego polityka monetarna jest kontrolowana przez mocarstwa zachodnie. Chociaż oficjalne powiązanie zostało ustalone na poziomie 1 euro za 655,96 franków CFA, wartość tego fiat od dłuższego czasu spada. Dlatego Bitcoin i inne kryptowaluty zyskują coraz większą popularność w krajach dotkniętych kryzysem gospodarczym.