Pakistańska prowincja żąda legalizacji kryptowalut

Jedna z czterech prowincji Pakistanu wzywa rząd federalny do zalegalizowania walut cyfrowych.

Zgromadzenie Khyber Pakhtunkhwa, prowincji w północno-zachodnim Pakistanie, stało się pierwszym zgromadzeniem ustawodawczym, które wezwało do zmiany stanowiska tego kraju wobec kryptowalut.

Dotychczas Pakistan wprowadzał nowe ramy dla aktywów cyfrowych i kryptowalut stosunkowo wolno. 2 grudnia br. na zgromadzeniu Khyber Pakhtunkhwa została przedstawiona poświęcona tej kwestii specjalna rezolucja. Złożył ją Sumer Shams, członek zgromadzenia prowincjonalnego i centrowej partii politycznej Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) 

Członek PTI, Zia Ullah Bangash, który jest doradcą ministra Khybera Pakhtunkhwy ds. Nauki i technologii oraz technologii informacyjnych, opisał rezolucję jako żądanie, aby rząd federalny „podjął działania w celu zalegalizowania kryptowalut i wydobywania kryptowalut w Pakistanie”. Ustawa została przyjęta jednogłośnie.

Waqar Zaka, przewodniczący ruchu Technology Movement Pakistan, który aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, zareagował na tą wiadomość bardzo optymistycznie, tweetując: „Jedna prowincja jest już gotowa, pozostały jeszcze trzy”.

Według lokalnych mediów w projekcie uchwały stwierdzono, że obecne trendy wskazują, że waluty cyfrowe  w przyszłości prawdopodobnie zastąpią waluty papierowe.

W listopadzie Cointelegraph poinformował, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Pakistanu (SECP) opublikowała dokument konsultacyjny w sprawie regulacji aktywów cyfrowych. W artykule przeanalizowano ramy regulacyjne, które zostały już opracowane w jurysdykcjach na całym świecie i scharakteryzowano aktywa cyfrowe jako „początek nowej ery finansów”.

Przypomnijmy, że bank centralny Pakistanu ogłosił zamiar wydania waluty cyfrowej najpóźniej do 2025 r. Z kolei Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Pakistanu opublikowała swoje stanowisko w sprawie regulacji platform handlu kryptowalutami, w którym oprócz omówienia definicji i pojęć kryptowalut przedstawiono różne podejścia regulacyjne przyjęte na całym świecie, w tym zalecenia Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) oraz przepisy w Malezji, Hongkongu i Stanach Zjednoczonych.  „Ten dokument konsultacyjny skupia się wyłącznie na aktywach kryptograficznych wyemitowanych przez organizacje pozarządowe lub banki spoza banku centralnego, a nie na walutach cyfrowych banków centralnych [CBDC]” – czytamy w artykule. W jego treści znaleźć można również dwa dostępne podejścia do regulacji kryptowalut. Po pierwsze, kryptowaluta może być regulowana i ograniczana zgodnie z istniejącymi przepisami, „aw niektórych przypadkach może nawet pociągać za sobą całkowity zakaz. Po drugie, kryptowaluta może być regulowana „w oparciu o domniemanie podejścia”.