Raport opublikowany przez Arcane Research pokazuje, że notowane na giełdzie firmy wydobywcze Bitcoin mają obecnie 19 proc. udziału w całkowitym hash rate Bitcoina, co stanowi znaczny wzrost z zaledwie 3 proc. w styczniu 2021 roku.
Termin „hash rate” odnosi się do całkowitej mocy obliczeniowej wykorzystywanej przez sprzęt komputerowy górnika do potwierdzenia transakcji. Wyższy hash rate zapewnia zwiększoną ochronę przed atakami typu double-spending, czyli procesem odwracania transakcji BTC w blockchainie poprzez udział w co najmniej 51 proc. hash rate BTC.
Podczas gdy na początku 2021 roku istniała tylko niewielka liczba publicznych firm wydobywczych, obecnie jest ich w sumie 26, a wzrost ten jest spowodowany rosnącą liczbą firm wydobywczych wchodzących na giełdę.
Raport firmy Arcane Research sugeruje, że wzrost liczby publicznych spółek wydobywczych jest spowodowany tym, że spółki publiczne mają większy dostęp do kapitału, co pozwala im na szybszą rozbudowę floty wydobywczej niż ich prywatnym konkurentom.
Według najnowszych danych z Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, obecnie 44,95 proc. globalnego hash rate pochodzi od górników z Ameryki Północnej. Wraz z przewidywanym ogromnym wzrostem docelowego hash rate wśród publicznie notowanych górników Bitcoin, liczba ta będzie rosła, co oznacza, że sieć Bitcoin z czasem stanie się stopniowo coraz bardziej scentralizowana.
W ciągu ostatnich kilku lat tempo wydobycia Bitcoina znacznie wzrosło, a 18 lutego 2022 roku wskaźnik hashowania kryptowaluty osiągnął nowy rekord wszech czasów – 248,11 eksahaszów na sekundę (EH/s). Obecnie (kwiecień 2022 r.) szybkość haszowania sieci wynosi 213,16 EH/s, czyli około dwieście trzynaście kwintylionów haszów na sekundę.