Ponad trzy czwarte banków centralnych rozważa wprowadzenie CBDC

Ponad 80% banków centralnych jest zainteresowanych wprowadzeniem waluty cyfrowej banku centralnego lub już to zrobiło – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę księgową PwC.

Drugi doroczny raport Global CBDC Index, opublikowany 4 kwietnia 2022 r., mierzy poziom dojrzałości banku centralnego we wdrażaniu własnej waluty cyfrowej. W raporcie po raz pierwszy uwzględniono również przegląd stablecoinów.

Raport klasyfikuje zarówno detaliczne CBDC, czyli takie, które są wydawane do użytku publicznego, jak i hurtowe CBDC do użytku przez instytucje finansowe posiadające udziały w banku centralnym, w skali od 100. Według dokumentu, CBDC detaliczne osiągnęły większy poziom dojrzałości w porównaniu z ich hurtowymi odpowiednikami. Na przykład nigeryjska „eNaira” otrzymała ocenę 95, co oznacza, że jest najbardziej rozwinięta zarówno w kategorii detalicznej, jak i hurtowej.

W kategorii detalicznej na uwagę zasługują również Bahamy, które jako pierwsze wprowadziły CBDC – Sand Dollar. Jam-Dex z Jamajki ma zostać wprowadzony na rynek w 2022 roku, a Tajlandia znalazła się na liście ze względu na rozwój i testowanie CBDC ogłoszone w sierpniu 2021 roku. Tajlandia i Hongkong zajęły pierwsze miejsce w kategorii hurtowej za wspólny projekt mBridge dotyczący płatności transgranicznych, a Singapur i Francja również uplasowały się wysoko za kontynuację badań nad projektami CBDC.

– Kraje są na różnych poziomach dojrzałości w zakresie CBDC i każdy kraj ma inne czynniki motywujące. W grę wchodzi zwiększanie integracji finansowej, ułatwianie płatności transgranicznych oraz kontrola przestępczości finansowej. Spodziewamy się, że badania, testy i wdrażanie CBDC będą intensywniejsze w 2022 roku – skomentował Haydn Jones, specjalista ds. Blockchain i Crypto w PwC U.K..

W raporcie przedstawiono przegląd dziesięciu największych stablecoinów rozliczanych w USD według kapitalizacji rynkowej, a także omówiono sposób ich funkcjonowania oraz to, czym są wspierane. Zauważono, że stablecoiny stały się integralną częścią ekosystemu kryptowalut i jest niemożliwe, aby jakikolwiek fundusz lub instytucja była aktywna w kryptowalutach bez korzystania z nich.