W nawiązaniu do niedawnego rozporządzenia wykonawczego podpisanego przez prezydenta Joe Bidena, Biuro Polityki Naukowo-Technologicznej, urząd wykonawczy prezydenta Stanów Zjednoczonych, zwróciło się do opinii publicznej z prośbą o określenie skutków energetycznych i klimatycznych związanych z aktywami cyfrowymi.
9 marca 2022 r. prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, w którym nakazał różnym agencjom federalnym zbadanie wpływu aktywów cyfrowych na sześć kluczowych obszarów – ochronę konsumentów i inwestorów, stabilność finansową, integrację finansową, odpowiedzialne innowacje, wiodącą rolę Stanów Zjednoczonych w finansach światowych oraz zwalczanie nielegalnej działalności finansowej. W ramach tej inicjatywy Biuro Polityki Naukowo-Technologicznej zaprosiło opinię publiczną i innych interesariuszy do podzielenia się swoimi poglądami na temat różnych czynników, które przyczyniają się do zużycia energii i wpływu na klimat wszystkich rodzajów aktywów cyfrowych i kryptowalut.
Rozporządzenie wykonawcze prezydenta Bidena zobowiązuje Biuro Polityki Naukowo-Technologicznej do przedstawienia raportu na temat aktywów cyfrowych w celu zidentyfikowania czynników, które negatywnie lub pozytywnie wpływają na kwestie energetyczne i klimatyczne. „W szczególności, niniejsze prawo do informacji (RFI) poszukuje komentarzy na temat protokołów, sprzętu, zasobów, ekonomii i innych czynników, które kształtują zużycie energii i wpływ na klimat wszystkich rodzajów aktywów cyfrowych” – napisano w komunikacie.
Ponadto Biuro Polityki Naukowo-Technologicznej poszukuje opinii publicznej na temat potencjalnych korzyści płynących z wykorzystania zasobów cyfrowych w rozwiązywaniu rosnących problemów związanych z energią i klimatem. Zgodnie z ogłoszeniem, rząd federalny wykorzysta wyniki badania do określenia przyszłych kierunków rozwoju lub trajektorii przemysłu związanego z aktywami cyfrowymi.
Społeczeństwo i organizacje są zaproszone do zgłaszania uwag do lub przed godziną 17:00 ET 9 maja 2022 r.