Bank Rosji zaostrza monitorowanie transakcji P2P

Zalecenie regulatora ma na celu zapobieganie ucieczce kapitału w czasie załamania gospodarczego.

Bank Rosji zalecił bankom komercyjnym zwiększenie monitorowania transakcji użytkowników, które mogą mieć na celu obejście „specjalnych środków ekonomicznych przeciwdziałających odpływowi walut obcych za granicę”. Zalecenie obejmuje ściślejszy nadzór nad handlem kryptowalutami, które są wymieniane wśród instrumentów służących do wycofywania kapitału z Rosji.

List, wysłany do organizacji bankowych przez wiceprezesa banku Jurija Isajewa w środę, nakazuje im zwrócić większą uwagę na przypadki „nietypowego zachowania” klientów. Chodzi tu o „nienormalną” aktywność transakcyjną i nietypowe wzorce wydatków. List precyzuje, że wzmożoną uwagę powinny przyciągać również wszelkie wypłaty pieniędzy za pośrednictwem walut cyfrowych. W razie potrzeby podejrzane transakcje należy zablokować, a informacje o nich przekazać do Federalnej Służby Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring).

Specjalne środki mające na celu ograniczenie odpływu walut obcych zostały wprowadzone w pierwszych dniach wojny na Ukrainie i wynikających z niej sankcji gospodarczych. Obejmują one ograniczenie transakcji walutowych obywateli rosyjskich do 5 tys. dolarów, a także limit 10 tys. dolarów dla osób podróżujących za granicę. Nabywanie nieruchomości, papierów wartościowych i innych aktywów od rezydentów „nieprzyjaznych” jurysdykcji wymaga zezwolenia rządu.

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Banków Rosyjskich Aleksiej Vojlukow wyjaśnił dziennikarzom, że zalecenia Banku mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się schematów obchodzenia narzuconych limitów, zwłaszcza za pośrednictwem giełd kryptowalutowych.

Wiadomość ta nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że ponad 10 milionów obywateli Rosji posiada łącznie około 5 bilionów rubli (63 miliardy dolarów) w kryptowalutach. W sytuacji, gdy ich karty Visa i Mastercard zostały zablokowane, a ich własny rząd nałożył surowe ograniczenia na transakcje, wielu Rosjanom pozostały kryptowaluty jako jedyna opcja przenoszenia swoich środków. Pomimo rozpowszechnionych informacji o rosyjskich oligarchach, którzy próbują ukryć swoje bogactwo, to właśnie zwykli ludzie polegają na infrastrukturze aktywów cyfrowych w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji i zacieśniającej się kontroli monetarnej ze strony rządu.