Członkowie UE zapowiadają, że do 2024 r. grupa nadzorcza ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy będzie nadzorować firmy kryptowalutowe.
Komisja Europejska, we współpracy z innymi organami, planuje, aby jej grupa nadzoru finansowego nadzorowała nielegalne transakcje w firmach kryptowalutowych.
Jak poinformowała agencja Bloomberg, grupa państw członkowskich Unii Europejskiej pod przewodnictwem Niemiec, w tym Holandia, Hiszpania, Austria, Włochy i Luksemburg, planuje objąć firmy kryptowalutowe zakresem działania grupy zajmującej się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Miałby być to Organ Komisji Europejskiej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, którego propozycja utworzenia padła po raz pierwszy w lipcu 2021 roku. Podmiot ten miałby rozpocząć działalność w 2024 r., a rozwinąć zakres swego funkcjonowania do 2026 r.
Jeden z unijnych dyplomatów powiedział, że włączenie firm kryptowalutowych do agendy związanej z praniem brudnych pieniędzy ma na celu zapewnienie bardziej wyraźnego uwzględnienia transakcji kryptowalutowych w regulacjach UE dotyczących usług finansowych. Jego zdaniem grupa oprócz banków i innych instytucji finansowych powinna skupić się na transgranicznych transakcjach wysokiego ryzyka ułatwionych przez dostawców usług kryptowalutowych. Kwestie te muszą jednak zostać jeszcze przedyskutowane przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.
- Kluczowe jest, aby zakres działań nowego organu UE wyraźnie obejmował kryptowaluty, biorąc pod uwagę, że jest to jedna z dziedzin bardziej podatnych na działania związane z praniem pieniędzy – powiedział Luis Garicano, członek Parlamentu Europejskiego.
Organ nadzorujący przeciwdziałanie praniu pieniędzy byłby jedną z pierwszych instytucji regulacyjnych mających uprawnienia do nadzorowania prania pieniędzy w dużych regionach Europy. Z raportu firmy Chainalysis, który został opublikowany w styczniu 2022 r. wynika, że w 2021 r. osoby fizyczne wyprały kryptowaluty o wartości 8,6 mld dolarów, co stanowi 25 proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2020.
17 lutego 2022 roku w Stanach Zjednoczonych zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco ogłosiła, że Federalne Biuro Śledcze utworzy „wyspecjalizowany zespół zajmujący się kryptowalutami” o nazwie Virtual Asset Exploitation Unit, który będzie potencjalnie tropił i zajmował nielegalnie wykorzystywane fundusze. Utworzenie zespołu nastąpiło cztery miesiące po rozpoczęciu działalności Krajowego Zespołu ds. Egzekwowania Prawa dotyczącego Kryptowalut Departamentu Sprawiedliwości, na czele którego stanął były Zastępca Prokuratora Generalnego, starszy radca prawny Eun Young Choi.