Google Cloud pomoże twórcom Web3 w rozwoju startupów

Inicjatywa obejmuje współpracę z wieloma firmami z sektora Web3, takimi jak Alchemy, Nansen i Solana.

Google Cloud ogłosił plany pomocy startupom i projektom Web3 w szybszym i bezpieczniejszym budowaniu i skalowaniu. Nowa oferta rozszerza istniejącą inicjatywę o nazwie – „Google for Startups Cloud Program” o dodatkowe korzyści specyficzne dla Web3.

Zgodnie z oficjalną informacją prasową, kwalifikujące się projekty technologiczne Web3 i startupy od pre-seed do Series A będą mogły ubiegać się o udział w Google for Startups Cloud Program. Projekty mogą również zdecydować się na korzyści Google Cloud dla Web3, które obejmują do 200 000 dolarów w ciągu dwóch lat w kredytach Google Cloud oraz wsparcie techniczne i współpracę.

„Naszym celem jest umożliwienie konstruktorom Web3 skupienia się na tym, co naprawdę ważne – szybkości wprowadzania na rynek i innowacjach. Oznacza to, że dajemy startupom możliwość budowania na naszej w pełni zarządzanej, bezserwerowej platformie bez żadnych kosztów, a także zasoby i społeczność, aby odnieść sukces” – napisano w komunikacie.

Ponadto udostępniony zostanie również dostęp do zestawu grantów od Aptos, Celo, Flow, HBAR Foundation, Near i Solana Foundation. Każdy z partnerów założycieli będzie oferował ekskluzywne granty w wysokości do 1 miliona dolarów, które pomogą przyspieszyć wzrost startupów Web3, oprócz zasobów wspierających rozwój.

Program będzie oferował dostęp do inwestycji o wartości do 3 milionów dolarów z funduszu Polygon Ventures Ecosystem, priorytetową ocenę przez zespół Ventures, a także wszystkie korzyści Polygon Venture. Niektóre z innych atutów Google Cloud obejmują priorytetowy przegląd w ramach Base Ecosystem Fund i dostęp do sieci testnet, zniżkę na produkty Nansen i opłaty za zaangażowanie, kredyty na Alchemy oraz priorytetowy dostęp do Alchemy University.

Próba Google Cloud z Web3 sięga 2018 roku, kiedy to dodała ona zestawy danych dla Bitcoina. Od tego czasu gigant chmury obliczeniowej nawiązał partnerstwo z kilkoma liderami branży, w tym Coinbase.

W zeszłym roku nawiązał współpracę z BNB Chain, aby zaoferować infrastrukturę startową Web3. Wcześniej w tym miesiącu Fundacja Celo ogłosiła również współpracę z Google Cloud w celu rozszerzenia wczesnej adopcji usług tego ostatniego obok ekosystemu blockchain Celo.

Celo dołącza do programu Chainlink

Społeczność Celo zatwierdziła propozycję, która teraz kwalifikuje protokół do przystąpienia do Chainlink SCALE.

Chainlink (LINK) wiodący zdecentralizowany dostawca usług Oracle zawarł strategiczne partnerstwo z siecią Celo Blockchain, ponieważ ta ostatnia stara się wspierać zrównoważony rozwój w swoim ekosystemie, jednocześnie napędzając wzrost. Zgodnie z ostatnią aktualizacją protokołu Chainlink, społeczność Celo oficjalnie zatwierdziła propozycję protokołu Celo, aby dołączyć do Chainlink SCALE w głosowaniu on-chain z 99,9 procentową aprobatą.

Zgodnie ze stroną propozycji, która pokazała również szczegółowe migawki głosowania, łącznie 65 677 402 tokeny CEL zostały zaangażowane w uchwalenie propozycji z zaledwie 0,1 procenta głosujących, czyli około 45 000 tokenów CEL głosujących przeciwko ruchowi.

Program Chainlink SCALE, skrót od Sustainable Chainlink Access for Layer 1 and 2 Enablement to innowacja, która może pomóc wprowadzić wygodne usługi i produkty Oracle do funkcjonalnych platform smart contract. Dzięki programowi SCALE protokoły będą mogły pokryć koszty obsługi węzłów na platformie Chainlink dzięki opłatom generowanym z użytkowania całego protokołu.

W miarę dojrzewania ekosystemów blockchain w programie Chainlink SCALE, koszty operacyjne sieci oracle mogą coraz bardziej przechodzić w kierunku całkowitego pokrycia przez opłaty użytkowników dApp. To przesuwa ekosystemy dApp w kierunku holistycznego i samowystarczalnego modelu ekonomicznego, który jest bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie dla wszystkich uczestników.

Dzięki łatwości, jaką program Chainlink SCALE zapewni sieci, dostęp do solidnej i bezpiecznej usługi Oracle będzie opłacalny, dobrze rozproszony i zrównoważony w dłuższej perspektywie. Dzięki oficjalnemu przystąpieniu Celo do programu, jego deweloperzy będą mieli teraz do dyspozycji bardziej niezawodne narzędzie do wprowadzania innowacji i spławiania produktów, które mogą uzyskać dostęp do danych zarówno ze świata Web 3.0, jak i Web 2.0.

„Przystąpienie do programu SCALE ustanowi trwałe ramy ekonomiczne między ekosystemami Celo i Chainlink i zapewni fundament, z którego deweloperzy Celo mogą budować dostępne, zrównoważone, skalowalne i bezpieczne aplikacje smart contract” – czytamy w komunikacie.

Chainlink to nie tylko pierwszy zdecentralizowany dostawca usług wyroczni w ekosystemie kryptowalutowym, jest również uważany za najbardziej funkcjonalny i solidny. Od momentu powstania do dziś protokół został wykorzystany do zabezpieczenia ponad 7 bilionów dolarów w aktywach, a jego zastosowanie jest zróżnicowane i przecina różne branże i ekosystemy. Podczas gdy Chainlink jest używany do obsługi prawie wszystkich czołowych projektów kryptowalutowych dzisiaj, jest również wdrażany w produktach i usługach związanych ze zrównoważonym rozwojem i zmianami klimatu.

Ukraina planuje przyjąć nowe regulacje UE dotyczące kryptowalut

Władze ukraińskie ogłosiły plany przyjęcia unijnych regulacji MiCA dotyczących aktywów kryptowalutowych.

Ukraina planuje przyjąć nowe regulacje UE dotyczące kryptowalut
Władze ukraińskie ogłosiły plany przyjęcia unijnych regulacji MiCA dotyczących aktywów kryptowalutowych.

„Wspólnie z kolegami z Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i innymi regulatorami pracujemy już nad wdrożeniem niektórych przepisów MiCA, aby aktywa kryptowalutowe były legalne na Ukrainie – powiedział zastępca przewodniczącego Komitetu Podatkowego Ukrainy, Jaroslaw Zelezniak – Jestem pewien, że Ukraina będzie jednym z pierwszych krajów, które wdrożą tę regulację do ustawodawstwa krajowego dodał Jurij Bojko, członek Komisji.

Wprowadzenie MiCA oznacza duży postęp dla branży kryptowalutowej w Unii Europejskiej. MiCA jest bowiem efektem wielu starań europejskich decydentów, aby wprowadzić jednolite przepisy i stworzyć standardowe zasady dotyczące aktywów kryptowalutowych w całej UE, ponieważ firmy kryptowalutowe są obecnie zobowiązane do przestrzegania 27 różnych ram regulacyjnych w krajach członkowskich Unii.

Oczekuje się, że wdrożenie MiCA zwiększy konkurencyjność startupów w Unii Europejskiej, co może doprowadzić do wzrostu ich udziału w rynku w porównaniu do nieuregulowanych konkurentów.

Pomimo konieczności, aby prawodawcy UE nadal przeprowadzali kontrole prawne i językowe dla MiCA, a także opublikowali projekt ustawy w dzienniku UE, różni interesariusze w branży kryptowalutowej pozytywnie zareagowali na rozwój sytuacji.

Parlament Europejski zatwierdził MiCA 20 kwietnia, a nowe przepisy zostaną wdrożone w 2025 roku. Obejmie on kryptowaluty, które nie są obecnie regulowane przez istniejące przepisy dotyczące usług finansowych, ukierunkowane na przejrzystość, ujawnianie, autoryzację i nadzór nad transakcjami dla tych, którzy emitują i handlują kryptowalutami.

Decyzja Ukrainy o przyjęciu przepisów UE następuje po osiągnięciu przez ten kraj statusu kandydata do UE w czerwcu 2022 roku. Według niektórych ekspertów przyjęcie MiCA przez ten kraj może zwiększyć jego szanse na przystąpienie do UE i przyciągnięcie większej liczby zagranicznych inwestycji i talentów do swojego rozkwitającego sektora kryptowalut.

Prezydent Ukrainy, Wołodymir Zelenski, podpisał przepisy czyniące kryptowalutę legalną w Ukrainie w marcu 2022 roku. Ustawa pozwoliła zagranicznym i ukraińskim giełdom kryptowalutowym działać legalnie na Ukrainie, co jest ważnym krokiem w kierunku budowy legalnego rynku aktywów wirtualnych. Ponadto, po raz pierwszy na Ukrainie, nowe prawo ustanowiło ramy prawne dla otwartego rynku kryptowalut.

Ponad 30% filmów o kryptowalutach na TikToku wprowadza w błąd

TikTokowe filmy oznaczone popularnymi hashtagami związanymi z kryptowalutami – takimi jak #crypto, #cryptok i #cryptoadvice – zgromadziły łącznie ponad 6 miliardów wyświetleń.

Z najnowszych badań wynika, że ponad jedna trzecia influencerów kryptowalutowych na TikToku, platformie mediów społecznościowych dla młodego pokolenia, zamieściła wprowadzające w błąd filmy na temat Bitcoina i innych inwestycji kryptowalutowych.

Wiele osób polega teraz na TikTok jako pierwszym źródle informacji, zamiast iść do Google po odpowiedzi, ale ostatnie badanie z daapGamble zarzuca, że wielu influencerów dzieli się niesprawdzonymi błędnymi informacjami na temat inwestycji kryptowalutowych, często próbując przekonać nieostrożnych widzów do umieszczenia swoich – lub ich rodziców – ciężko zarobionych pieniędzy w kryptowalutach, które stracą pieniądze.

Wielu influencerów TikTok używa hashtagu „#cryptok” podczas zamieszczania treści związanych z kryptowalutami. DaapGambl przeanalizował 1 161 takich filmów TikTok i stwierdził, że więcej niż jeden na trzy wprowadzał w błąd. Badanie wykazało również, że zaledwie jedno na 10 kont lub filmów „kryptok” zawierało jakąś formę zrzeczenia się odpowiedzialności, która ostrzegała użytkowników przed ryzykiem związanym z inwestowaniem.

Z badania wynika, że że 47% twórców filmów o kryptowalutach na TikToku próbowało zarabiać pieniądze promując usługi. Tymczasem mainstreamowi influencerzy, tacy jak Kim Kardashian, Jake Paul i Soulja Boy, zostali wcześniej oskarżeni o promowanie kryptowalut bez ujawniania płatności, które otrzymali.

TikTok, a także jego chiński odpowiednik Douyi, to usługa hostingu krótkich form wideo należąca do chińskiej firmy ByteDance.[4] Hostuje filmy przesłane przez użytkowników, których czas trwania może wynosić od 3 sekund do 10 minut. Od czasu ich uruchomienia, TikTok i Douyin zyskały globalną popularność. W październiku 2020 roku TikTok przekroczył 2 miliardy pobrań mobilnych na całym świecie. W 2021 r. Cloudflare określiło TikToka mianem najpopularniejszej stronę internetową 2021 roku,

TikTok był wielokrotnie krytykowany za swoje praktyki prywatności i cenzurowanie treści tworzonych przez użytkowników LGBTQ+, a także treści krytykujących chiński rząd.

Zarejestrowane brytyjskie firmy kryptowalutowe mogą już zatwierdzać własne reklamy

Jak poinformowało brytyjskie ministerstwo finansów, prawo dotyczące promocji ma wejść w życie za około cztery miesiące jeśli do tej pory nie będzie do niego żadnych zastrzeżeń.

Ustawodawcy z Wielkiej Brytanii zagłosowali za bardzo oczekiwaną poprawką, która ma ułatwić zatwierdzanie reklam dla firm kryptowalutowych. Poprawka pozwoliłaby firmom kryptowalutowym, które są już zarejestrowane w krajowym nadzorze finansowym w ramach reżimu przeciwdziałania praniu pieniędzy, na zatwierdzanie własnych reklam, czego w przeciwnym razie nie mogłyby zrobić. To zwolnienie będzie obowiązywać tylko do czasu wejścia w życie nowych przepisów dotyczących kryptowalut i może nadal napotykać sprzeciw, dopóki nie wejdzie oficjalnie w życie.

Przepis pozwoli Financial Conduct Authority (FCA) regulować firmy kryptowalutowe w ramach istniejącego prawa dotyczącego promocji i powinien pomóc chronić konsumentów przed wprowadzającymi w błąd promocjami kryptowalut. Poprawka powinna wejść w życie za około cztery miesiące, aby dać czas firmom kryptowalutowym na dostosowanie się.

Ustawa o usługach i rynkach finansowych przechodząca przez Parlament dąży do uregulowania kryptowalut jako instrumentów finansowych i da organom regulacyjnym więcej uprawnień nad sektorem, w tym do regulowania promocji. Rząd konsultuje również szersze zasady dotyczące sektora kryptowalut.

Financial Conduct Authority jest finansowym organem regulacyjnym w Wielkiej Brytanii, ale działa niezależnie od rządu brytyjskiego i jest finansowany poprzez pobieranie opłat od członków branży usług finansowych. FCA reguluje firmy finansowe świadczące usługi dla konsumentów i utrzymuje integralność rynków finansowych w Wielkiej Brytanii. Podmiot koncentruje się na regulacji postępowania zarówno przez detaliczne, jak i hurtowe firmy świadczące usługi finansowe. Podobnie jak jej poprzedniczka FSA, FCA ma strukturę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Financial Conduct Authority współpracuje z Prudential Regulation Authority i Financial Policy Committee w celu ustalenia wymogów regulacyjnych dla sektora finansowego. FCA jest odpowiedzialny za postępowanie około 58 000 przedsiębiorstw, które zatrudniają łącznie 2,2 mln osób i wnoszą do gospodarki w Wielkiej Brytanii około 65,6 mld funtów rocznych wpływów podatkowych.

ENS dodaje płatności fiat za rejestracje domen

Użytkownicy Web3 mogą teraz rejestrować zdecentralizowane domeny .eth na protokole Ethereum Name Service (ENS) przy użyciu wielu opcji płatności fiat, w tym Apple Pay i Google Pay, a także kart debetowych i kredytowych.

ENS poinformowało o uruchomieniu nowej rampy fiat dla rejestracji domen poprzez bramkę płatności fiat Web3 MoonPay w dniu 20 kwietnia 2023 r. Rejestracje domen .eth wcześniej musiały być opłacane za pomocą Ethereum za pośrednictwem portfeli kryptowalutowych, co było wymieniane jako bariera wejścia dla potencjalnych użytkowników Web3.

Usługa MoonPay została zintegrowana ze stroną internetową ENS, podczas gdy platforma uruchomiła również wersję 3 swojego interfejsu użytkownika, aby usprawnić rejestrację. Ma to na celu wyeliminowanie potrzeby wielokrotnego zatwierdzania transakcji, wcześniej wymaganego w przypadku portfeli kryptowalutowych.

Z oświadczenia założyciela ENS Nicka Johnsona wynika, że usługa skupia się na uczynieniu Web3 „czytelnym dla człowieka”, aby uprościć proces uzyskiwania zdecentralizowanych tożsamości cyfrowych. ENS pozwala użytkownikom mapować czytelne dla człowieka nazwy, takie jak „cointelegraph.eth”, do informacji czytelnych dla maszyn, takich jak adresy kryptowalut i adresy URL. – To pozwala nam dotrzeć do tych, którzy albo dopiero wchodzą w przestrzeń, albo którzy nie czują się jeszcze komfortowo z transakcjami i woleliby używać waluty i formy płatności, którą najlepiej rozumieją – powiedział Johnson.

Aktualizacja platformy ENS ma również rozszerzyć jej użyteczność poza podstawowy przypadek użycia polegający na tworzeniu czytelnych dla człowieka nazw portfeli, aby zastąpić adresy numeryczne generowane zazwyczaj przez dostawców usług portfelowych, platformy i protokoły blockchain.

Użytkownicy ENS mogą używać nazw do hostowania stron internetowych odpornych na cenzurę, które mogą być powiązane z konwencjonalnymi adresami usług nazw domen (DNS), które są już w użyciu.

Wiceprezes MoonPay ds. Partnerstwa, Bree Blazak, podkreśliła integrację z ENS jako sposób na stworzenie prostego doświadczenia płatniczego dla nowych użytkowników, którzy chcą uzyskać cyfrowe tożsamości lub zdecentralizowane domeny – Nasze partnerstwo z ENS dostarcza tego, umożliwiając zakup nazwy .eth za pomocą niektórych z najbardziej znanych metod płatności dostępnych – powiedziała.

Zarówno ENS, jak i Unstoppable Domains stały się wiodącymi platformami wprowadzającymi nowych użytkowników do świata Web3 i zdecentralizowanych tożsamości. Ta ostatnia współpracowała również z MoonPay, aby włączyć domeny z tokenami niefunkcjonalnymi do transakcji na platformie w lipcu 2022 roku.

Elon Musk grozi Microsoftowi pozwem

Microsoftowi grozi pozew ze strony szefa Tesli i Twittera, który twierdzi, że firma Big Tech „nielegalnie” szkoliła swoją sztuczną inteligencję na danych z Twittera.

19 kwietnia Musk zatweetował, że to „czas pozwu” w odpowiedzi na post informujący, że Microsoft przestanie wspierać Twittera 25 kwietnia 2023 r. w całym swoim narzędziu do reklamy społecznej online, Smart Campaigns i Multi-platform. Szef Twittera zarzucił Microsoftowi „nielegalne szkolenie przy użyciu danych Twittera”, sugerując, że firma wydobyła tweety użytkowników, aby pomóc w szkoleniu swoich aplikacji napędzanych AI. Musk wysunął również zarzuty, że Microsoft „demonetyzuje” dane z Twittera poprzez usuwanie reklam, a „następnie sprzedaje nasze dane innym.”

Decyzja Microsoftu o ogołoceniu Twittera oznacza, że jego klienci stracą dostęp do swoich kont na Twitterze za pośrednictwem jego narzędzi, oprócz możliwości tworzenia, zarządzania, przeglądania i planowania Tweetów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Facebook, Instagram i LinkedIn pozostają dostępne dla klientów Microsoftu.

Elon Musk grozi Microsoftowi pozwem

Microsoftowi grozi pozew ze strony szefa Tesli i Twittera, który twierdzi, że firma Big Tech „nielegalnie” szkoliła swoją sztuczną inteligencję na danych z Twittera.

19 kwietnia Musk zatweetował, że to „czas pozwu” w odpowiedzi na post informujący, że Microsoft przestanie wspierać Twittera 25 kwietnia 2023 r. w całym swoim narzędziu do reklamy społecznej online, Smart Campaigns i Multi-platform. Szef Twittera zarzucił Microsoftowi „nielegalne szkolenie przy użyciu danych Twittera”, sugerując, że firma wydobyła tweety użytkowników, aby pomóc w szkoleniu swoich aplikacji napędzanych AI. Musk wysunął również zarzuty, że Microsoft „demonetyzuje” dane z Twittera poprzez usuwanie reklam, a „następnie sprzedaje nasze dane innym.”

Decyzja Microsoftu o ogołoceniu Twittera oznacza, że jego klienci stracą dostęp do swoich kont na Twitterze za pośrednictwem jego narzędzi, oprócz możliwości tworzenia, zarządzania, przeglądania i planowania Tweetów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Facebook, Instagram i LinkedIn pozostają dostępne dla klientów Microsoftu.

Elon Musk jest magnatem biznesowym i inwestorem. Jest założycielem, dyrektorem generalnym i głównym inżynierem SpaceX; dyrektorem generalnym i architektem produktu Tesla, Inc; oraz właścicielem i dyrektorem generalnym Twittera; założyciel Boring Company; współzałożycielem Neuralink i OpenAI oraz prezesem filantropijnej Fundacji Muska. Z szacowaną wartością netto około 192 miliardów dolarów na dzień 27 marca 2023 roku, głównie z jego udziałów własnościowych w Tesli i SpaceX, Musk jest drugą najbogatszą osobą na świecie, zarówno według Bloomberg Billionaires Index, jak i listy miliarderów Forbesa.

Musk wygłaszał kontrowersyjne wypowiedzi na temat polityki i technologii, szczególnie na Twitterze, i jest niewątpliwie postacią polaryzującą środowisko. Został skrytykowany za wygłaszanie nienaukowych i mylących stwierdzeń, w tym rozpowszechnianie dezinformacji na temat COVID-19. W 2018 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Muska za publikowanie nieprawdziwych wiadomości na temat tego, że zabezpieczył fundusze na prywatne przejęcie Tesli. Musk ustąpił ze stanowiska prezesa Tesli i zapłacił 20 milionów dolarów grzywny w ramach ugody z SEC.

Izba Reprezentantów Karoliny Północnej wprowadziła ograniczenia dotyczące CBDC

Najnowsza wersja przepisów zawierała ograniczenie Rezerwy Federalnej w używaniu amerykańskiego stanu jako potencjalnego poligonu dla własnego pilotażu CBDC.

Izba Reprezentantów Karoliny Północnej jednogłośnie przyjęła przepisy mające na celu zakazanie płatności na rzecz amerykańskiego stanu przy użyciu cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC.

W głosowaniu 118 członków stanowego ciała ustawodawczego zgodziło się na przyjęcie House Bill 690, przy czym tylko dwóch przedstawicieli było nieobecnych i żaden nie głosował przeciwko ustawie. Najnowsza wersja ustawy miała na celu zakazanie osobom fizycznym korzystania z CBDC do jakichkolwiek płatności na rzecz państwa, a także zakazanie Rezerwie Federalnej wykorzystywania Karoliny Północnej jako potencjalnego poligonu doświadczalnego dla własnego pilotażu CBDC.

Ustawodawcy z Karoliny Północnej wprowadzili projekt ustawy do Izby w kwietniu 2023 r., gdzie pozostał on w komisji przed odczytami i pełnym głosowaniem. Ustawodawstwo proponowało zmianę statutów, aby wymagać „żadnej agencji państwowej ani Sądu”, aby akceptować płatności za pomocą CBDC lub uczestniczyć w testowaniu cyfrowego dolara przez Komisję Federalną.

Legislacyjny nacisk na CBDC wydaje się być coraz bardziej politycznie istotny przed wyborami w 2024 roku w Stanach Zjednoczonych. W marcu gubernator Florydy Ron DeSantis wezwał do zakazania używania CBDC w kraju, twierdząc, że technologia ta może służyć do inwigilacji Amerykanów i kontrolowania ich zachowań. Z kolei na poziomie federalnym, przedstawiciel Tom Emmer i senator Ted Cruz wprowadzili oddzielne projekty ustaw mające na celu ograniczenie władzy Fed nad CBDC lub zaproponowanie całkowitego zakazu. Robert F. Kennedy Jr, inny kandydat na prezydenta USA, twierdził, że CBDC może stworzyć „śliski stok do finansowego niewolnictwa i politycznej tyranii”.

Karolina Północna to stan w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, graniczący od północy z Wirginią od południa z Georgią i Karoliną Południową, a od zachodu z Tennessee. Granicę wschodnią stanowi Ocean Atlantycki. Obszar metropolitalny Charlotte liczy 2,7 mln mieszkańców i jest największy w stanie. Stolicą stanu jest Raleigh z 1,45 mln mieszkańców w obszarze metropolitalnym. Kluczowe branże przemysłu obejmują: lotnictwo i obronę, produkcję samochodów i ciężarówek, biotechnologię i farmaceutykę, usługi biznesowe i finansowe, energię, przetwórstwo spożywcze, meble, technologię informacyjną, tworzywa sztuczne i chemikalia, oraz tekstylia. Charlotte stało się drugim co do wielkości centrum bankowym w kraju, a Research Triangle Park jest siedzibą dla ponad 200 firm.

Mastercard uruchamia program akceleracyjny dla muzyków z obsługą NFT

Gigant płatności elektonicnych jest jedną z kilku firm zakorzenionych w tradycyjnych finansach, które postanowiły wkroczyć w przestrzeń Web3, angażując się w szereg inicjatyw w tym zakresie w ostatnich latach.

12 kwietnia 2023 r. Mastercard poinformował o swoim nowym programie akceleracyjnym, skierowanym do dla artystów. W odróżnieniu od poprzednich realizowanych przez firmę projektów, tym razem jest on związany z Web3. Program jest ograniczony do tokenów niefunkcjonalnych (NFT) i dlatego jest dostępny tylko dla posiadaczy Mastercard Music Pass NFT.

Zgodnie z zapowiedzią, NFT jest limitowaną edycją i jest darmowy do końca miesiąca zarówno dla muzyków jak i fanów. Program powstał we współpracy z Polygonem i oferuje bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych, unikalnych narzędzi sztucznej inteligencjioraz innych doświadczeń.

Raja Rajamannar, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Mastercard, powiedział, że programy takie jak ten istnieją, aby pomóc użytkownikom lepiej zrozumieć i zaufać temu, w jaki sposób blockchain i cyfrowe aktywa są wykorzystywane. – Wierzymy również, że Web3 może być potężnym narzędziem w łączeniu ludzi i budowaniu społeczności wokół wspólnych uniwersalnych pasji – wyjaśnił.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że od dawna wspiera ona i jednocześnie wcześnie przyjmuje technologie Web3, aby przynieść fanom i twórcom więcej możliwości tworzenia ekskluzywnych, integracyjnych i skalowalnych doświadczeń. Mastercard wybrał już pięciu artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne na całym świecie, którzy wezmą udział w programie. Oprócz technologii Web3, artyści będą mieli styczność z nowym studiem muzycznym napędzanym przez sztuczną inteligencję.

Informacja o programie akceleracyjnym Mastercard pojawia się w przestrzeni publicznej niecałe dwa miesiące po tym, jak firma ta, podobnie jak Visa, ogłosia, że będą wycofywać się ze wszystkich nowych partnerstw kryptowalutowych i blockchain. Dostawcy usług finansowych zapowiedzieli, że wszystkie nowe premiery zostaną opóźnione, dopóki na rynku nie da się odczuć lepszych warunków dla prowadzenia biznesu – chodzi tu przede wszystkim o precyzyjne ramy regulacyjne.

Liderzy branży i decydenci reagują na przejście MiCA w UE

Chociaż ramy regulacyjne skoncentrowane na kryptowalutach nadal wymagają zatwierdzenia przez Radę Europejską przed ostatecznym przejściem, wiele osób w przestrzeni kryptowalutowej zareagowało pozytywnie na postępującą ustawę Markets in Crypto Assets.

W dniu 20 kwietnia 2023 r. Parlament Europejski głosował za przyjęciem MiCA po dwóch opóźnieniach rozpoczynających się w listopadzie 2022 roku. Projekt ustawy ma na celu stworzenie spójnych ram regulacyjnych dla aktywów kryptowalutowych wśród państw członkowskich Unii Europejskiej.

Chociaż prawnicy UE muszą jeszcze przeprowadzić kontrole prawne i językowe dla MiCA, a także opublikować projekt ustawy w dzienniku UE, przepisy mogą wejść w życie już w 2024 roku, w zależności od głosowania Rady Europejskiej. Wielu liderów branży kryptowalutowej i decydentów w dużej mierze pochwaliło zatwierdzenie ustawy.

Changpeng „CZ” Zhao, dyrektor generalny Binance, zasugerował, że rozpocznie wdrażanie zmian na giełdzie w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, aby być zgodnym z potencjalnymi nowymi ramami. – Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że jest to pragmatyczne rozwiązanie dla wyzwań, przed którymi wspólnie stoimy”- powiedział Zhao. – Istnieją teraz jasne zasady gry dla giełd kryptowalutowych, aby działać w Unii Europejskiej – dodał.

Jedno z kluczowych głosowań za ramami kryptowalutowymi nastąpiło po krachu na rynku kryptowalut i bankructwach wysoko postawionych firm, które spowodowały, że wielu ustawodawców na całym świecie wezwało do jasności regulacyjnej. Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, zasugerowała również, że decydenci muszą wdrożyć szersze ramy w odpowiedzi na upadek FTX, proponując „MiCA II” w przyszłości.

Rozporządzenie w sprawie rynków kryptowalut ma cztery zasadnicze cele. Są to: zapewnienie pewności prawnej poprzez ustanowienie solidnych ram prawnych dla kryptowalut w jego zakresie, które nie są objęte istniejącymi przepisami dotyczącymi usług finansowych, wspieranie innowacji i uczciwej konkurencji w celu promowania rozwoju kryptowalut poprzez ustanowienie bezpiecznych i proporcjonalnych ram, ochrona konsumentów, inwestorów i integralności rynku z uwzględnieniem ryzyka związanego z kryptowalutami; oraz zapewnienie stabilności finansowej poprzez włączenie zabezpieczeń mających na celu przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom dla stabilności finansowej.

Wejście w życie regulacji dotyczącej rynków kryptowalut było początkowo oczekiwane do połowy 2023 r. Zostało ono jednak opóźnione do końca 2024 r. (najpóźniej), ponieważ przewidziano 18-miesięczny okres, aby umożliwić przyjęcie środków poziomu 2 przed zastosowaniem MiCA.