Ukraina otrzymała 70 mln dolarów w darowiznach kryptowalutowych

Ukraina otrzymała ponad 70 milionów dolarów w kryptowalutach od początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, zapewniając narodowi fundusze na sprzęt wojskowy i pomoc humanitarną.

Od momentu rozpoczęcia inwazji Rosji Ukrainie przekazano 28,9 miliona dolarów w Etherze, a także 22,8 miliona dolarów w Bitcoinie i 11,6 miliona dolarów w Tether. 

Darowizny pojawiły się również w formie niefunkcjonalnych tokenów, takich jak aukcja UkraineDAO z ukraińską flagą NFT, która została sprzedana za 6,1 miliona dolarów.

Około 80% z łącznej kwoty 70 milionów dolarów przekazanych pochodziło z pierwszych kilku miesięcy wojny, z szybkością płatności kryptowalutowych przyspieszających zdolność kraju do reagowania na rosyjską inwazję.

– Jeśli użylibyśmy tradycyjnego systemu finansowego, zajęłoby to dni. Byliśmy w stanie zabezpieczyć zakup istotnych przedmiotów w krótkim czasie za pośrednictwem kryptowalut, a co jest niesamowite, to fakt, że około 60% dostawców było w stanie zaakceptować kryptowaluty, nie spodziewałem się tego – powiedział ukraiński wiceminister cyfrowy Alex Bornyakov. Dodał on również, że Fundusz Kryptowalutowy Pomoc dla Ukrainy był „absolutnym sukcesem” i że był zaskoczony nie tylko ilością darowizn, które przeszły, ale łatwością, z jaką cyfrowe ministerstwo mogło uzyskać dostęp do tych funduszy dla obrony Ukrainy.

Alona Szewczenko, współzałożycielka Ukraine DAO, wyjaśniła, że kryptowaluty uratowały sytuację w chwili, gdy ograniczenia zostały nałożone na ukraiński system bankowości centralnej. – Bank centralny wprowadził limity na transfery walutowe w i z Ukrainy, aby zatrzymać run na hrywnę. Dzięki kryptowalutom byliśmy w stanie pokryć niektóre z natychmiastowych potrzeb naszych obrońców, w tamtym czasie dosłownie nie było innego sposobu – dodała.

Jak poinformował Mykhail Fedorow, wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej tego kraju, duża część płatności kryptowalutowych została wykorzystana do sfinansowania sprzętu wojskowego kraju, odzieży pancernej i szeregu pojazdów i leków.

Likwidatorzy Three Arrows Capital sprzedadzą NFT firmy

Tokeny NFT należące do upadłego funduszu hedgingowego zostaną sprzedane przez jego likwidatorów.

W zawiadomieniu z 22 lutego 2023 r. likwidator Christopher Farmer ogłosił, że likwidatorzy zamierzają rozpocząć sprzedaż NFT, które należą do 3AC. W ogłoszeniu podkreślono, że sprzedaż zostanie dokonana w celu „realizacji wartości NFT dla celów likwidacji”. Sprzedaż rozpocznie się 28 dni po ogłoszeniu.

Likwidatorzy wyjaśnili w ramach ogłoszenia, że nie obejmie ono listy NFT nieformalnie nazywanych „Portfelem Gwieździstej Nocy”. W dniu 5 października 2022 roku, 300 NFT ze spółki zależnej 3AC – Starry Night Capital zostało przeniesionych w ramach postępowania upadłościowego Three Arrows Capital. Likwidatorzy podkreślili, że te tokeny są obecnie przedmiotem wniosku przed sądem najwyższym na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Przypomnijmy, że w trakcie procesu upadłościowego Three Arrows Capital członkowie społeczności wielokrotnie wyrażali niezadowolenie w mediach społecznościowych na temat działań firmy. 

Trezor będzie produkował chipy dla portfeli sprzętowych

Producent portfeli sprzętowych przyspiesza produkcję nowych portfeli poprzez produkcję własnych chipów krzemowych.

27 lutego 2023 r. przedstawiciele firmy poinformowali, że przedsiębiorstwo zamierza ułatwic produkcję własnego kluczowego komponentu – chipu wrapper – w swoim flagowym produkcie, Trezor Model T. Działanie to ma na celu znaczną optymalizację produkcji portfeli Trezor, zmniejszając czas realizacji cyklu dostaw z dwóch lat do kilku miesięcy.

Optymalizacja wyeliminuje również opóźnienia w wysyłce gotowych produktów i uchroni konsumentów przed narażeniem na wahania cen oparte na podaży i popycie na komponenty. Jak wcześniej informowano, popyt na portfele Trezor gwałtownie wzrósł o co najmniej 300% w następstwie upadku FTX w listopadzie 2022 roku, ponieważ inwestorzy kryptowalutowi pospieszyli się z przeniesieniem swoich udziałów w kryptowalutach ze scentralizowanych giełd kryptowalutowych.

Zanim stał się producentem chipów portfela, Trezor był narażony na podatność na dostawy ze strony osób trzecich z powodu takich czynników jak zakłócenia geopolityczne, niedobory siły roboczej z powodu COVID-19, warunki na rynku kryptowalut i inne wydarzenia. Dzięki przejęciu kontroli nad dostarczaniem chipów portfeli, Trezor uzyskał możliwość szybkiego reagowania na wszystkie te czynniki i zaspokojenia popytu przez cały czas. – Identyfikując obszary, w których możemy przejąć kontrolę, i współpracując z naszym partnerem STMicroelectronics na nowe sposoby, udało nam się uczynić produkcję tak sprawną, jak to tylko możliwe – powiedział dyrektor finansowy firmy Trezor Štěpán Uherik.

Adwokaci Sama Bankmana-Frieda wnioskują o zwolnienie go za kaucją

Prawnicy reprezentujący byłego prezesa FTX w sądzie federalnym poprosili o przedłużenie terminu złożenia propozycji związanej z warunkami jego kaucji.

Po złożeniu 24 lutego w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku, Mark Cohen z Cohen & Gressler powiedział, że zespół prawny chciał do 3 marca złożyć propozycję dodatkowych warunków kaucji dla Bankman-Frieda i znaleźć odpowiedniego kandydata do pełnienia roli eksperta technicznego w sprawie. Prawnicy zgodzili się na zatrudnienie eksperta po przesłuchaniu 16 lutego, omawiając wykorzystanie przez byłego prezesa FTX wirtualnej sieci prywatnej, lub VPN.

„Rząd nie ma zastrzeżeń do tego wniosku. Strony nie mają również nic przeciwko kontynuacji obecnych warunków kaucji pana Bankman-Frieda na okres, jaki Sąd uzna za stosowny podczas prowadzenia tych rozmów” – poinformowano w komunikacie.

Sędzia Lewis Kaplan zasugerował, że może dodać dodatkowe ograniczenia do warunków kaucji Bankmana-Frieda w wysokości 250 milionów dolarów po raporcie, że Sam Bankman-Fried użył VPN-u w dniach 29 stycznia i 12 lutego. Prawnicy reprezentujący byłego szefa FTX  twierdzili, że używał on tej technologii do oglądania meczów piłkarskich, ale mimo to zgodzili się, aby Bankman-Fried przestał korzystać z VPN do czasu, gdy sąd będzie mógł podjąć decyzję w tej sprawie.

Z dokumentów sądowych wynika, że były prezes FTX próbował skontaktować się z byłymi pracownikami FTX za pomocą zaszyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości. Sędzia Kaplan zasugerował również całkowite cofnięcie kaucji Sama Bankmana-Frieda, prawdopodobnie pozostawiając go w areszcie federalnym do czasu październikowego procesu karnego.

22 lutego 2023 r. sąd ujawnił akt oskarżenia przeciwko Bankmanowi-Friedowi, który zawierał 12 zarzutów, a nie osiem, jak to miało miejsce 13 grudnia. Akt oskarżenia zarzuca bylemu prezesowi FTX spisek w celu popełnienia oszustwa bankowego oraz szczegóły dotyczące jego rzekomych nielegalnych wpłat na cele polityczne – wykorzystywanie słomianych darczyńców do dokonywania wpłat na łączną kwotę dziesiątek milionów dolarów.

Google Cloud współpracuje z blockchainem Tezos

Chmurowe ramię Google dodało kolejną strunę do swojego łuku Web3, dzięki nowej współpracy, w ramach której stanie się walidatorem sieci na blockchainie Tezos.

22 lutego 2023 r. Tezos Foundation, szwajcarska fundacja non-profit wspierająca blockchain Tezos, ogłosiła, że nawiązała współpracę z Google Cloud, aby umożliwić klientom firmy cloud computing wdrożenie węzłów Tezos i budowanie aplikacji Web3 na blockchainie.

Tezos to oparta na blockchainie platforma smart contract używana do zasilania zdecentralizowanych aplikacji, podobna do Ethereum, Cardano i innych. Korporacje, które wykorzystały Tezos, to między innymi gigant gier komputerowych Ubisoft i Kalifornijski Departament Pojazdów Samochodowych. Współpraca umożliwi również firmom i deweloperom hostowanie i wdrażanie węzłów RPC (Remote Procedure Call) dla aplikacji Web3 przy użyciu blockchaina Tezos i infrastruktury Google Cloud.

„Fundacja Tezos zapewni nowym i istniejącym klientom Google Cloud dostęp do swojego programu pieczenia korporacyjnego. Poprzez program, Tezos zaoferuje klientom Google Cloud, którzy są zainteresowani budową aplikacji Web3, łatwe wdrożenie węzłów i indeksatorów na protokole Tezos”- napisano w komunikacie.

Współpraca ma również zapewnić wybranym startupom z inkubatora Tezos kredyty Google Cloud i mentoring poprzez program Google for Startups Cloud. – W Google Cloud zapewniamy bezpieczną i niezawodną infrastrukturę dla założycieli i deweloperów Web3, aby mogli wprowadzać innowacje i skalować swoje aplikacje – powiedział James Tromans, dyrektor ds. inżynierii, Web3 w Google Cloud.

W styczniu 2022 roku Google Cloud utworzyło dedykowany zespół ds. aktywów cyfrowych, którego celem było ułatwienie wzrostu i postępu ekosystemu blockchain. Głównym celem zespołu była pomoc klientom Google Cloud w generowaniu, wymianie, zachowaniu wartości i wprowadzaniu nowatorskich produktów na platformach zasilanych blockchainem. W październiku 2022 r. Fundacja Near poinformowała o współpracy między Near Protocol i Google Cloud. Partnerstwo miało oferować wsparcie infrastrukturalne dla platformy startowej Near’s Web3, Pagoda.

FTX Japan umożliwia całkowite wycofanie środków

Podczas gdy klienci FTX na całym świecie cierpliwie czekają na zakończenie sporu sądowego pomiędzy firmą i Samem Bankmanem-Friedem, użytkownicy FTX Japan rozpoczęli wycofywanie wszystkich swoich środków.

7 listopada 2022 roku giełda kryptowalut FTX i jej podmioty zależne spowolniły wypłaty funduszy po tym, jak Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, ogłosił, że giełda kryptowalutowa upłynni swoje znaczne udziały w tokenach FTX.  Efekt domina zmusił wówczas  Liquid Group – japońską platformę handlu kryptowalutami należącą do FTX od lutego 2022 roku – do wstrzymania wypłat w dniu 15 listopada.

Ku uciesze niektórych inwestorów FTX Japan wznowił wypłaty 21 lutego 2023 r.- co wiązało się z przeniesieniem środków z nieistniejącej giełdy na konto Liquid Japan. Kilka dni później, popularny trader kryptowalutowy z Japonii, Hibiki Trader, potwierdził, że z powodzeniem wycofał wszystkie swoje środki.

Dzień po wznowieniu wypłat środków, FTX Japan ujawniło, że użytkownicy wycofali z grubsza 6,6 miliarda jenów (równowartość 50 milionów dolarów).

Podczas gdy jeden z członków społeczności zareagował mówiąc: „gratuluję ucieczki! ! !” wielu z nich nie doczekało się jeszcze całkowitego wykupu swoich funduszy. Oczekuje się, że proces zwrotu będzie opóźniony ze względu na dużą liczbę użytkowników dotkniętych banructwem FTX.

Przypomnijmy, że prokurator Damian Williams postawił Samowi Bankmanowi-Friedowi fosiem zarzutów konspiracji związanych z oszustwem oraz cztery zarzuty dotyczące oszustwa przewodowego i oszustwa w zakresie papierów wartościowych. Proces karny Bankmana-Frieda ma się rozpocząć w październiku, podczas gdy sprawa upadłości FTX jest w toku.

Indie rozszerzają krajową sieć płatności na Singapur

Indyjska państwowa sieć płatności rozszerza swoje usługi poza granice Indii, integrując się z singapurskim systemem szybkich płatności PayNow.

Shaktikanta Das, gubernator Banku Rezerw Indii oraz Ravi Menon, dyrektor zarządzający Urzędu Monetarnego Singapuru uruchomili udogodnienie poprzez transakcje tokenowe z wykorzystaniem połączenia UPI-PayNow.

Integracja UPI-PayNow pozwoli użytkownikom z obu krajów na szybkie wysyłanie pieniędzy między granicami obu krajów. Możliwe jest wysłanie lub otrzymanie pieniędzy z Indii przy użyciu jedynie UPI-id, numeru telefonu komórkowego lub wirtualnego adresu płatności dla pieniędzy przechowywanych na kontach bankowych lub w e-portfelach. System natychmiastowych płatności w czasie rzeczywistym UPI pomaga w natychmiastowym przekazaniu gotówki za pomocą mobilnego interfejsu pomiędzy dwoma kontami bankowymi.

Początkowo State Bank of India, Indian Overseas Bank, Indian Bank i ICICI Bank będą ułatwiać przekazy wychodzące. Axis Bank i DBS Bank India będą ułatwiać przychodzące przekazy pieniężne. Z kolei DBS Bank i Liquid Group udostępnią usługę użytkownikom w Singapurze.

ICICI Bank jest częścią indyjskiego programu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Indie uruchomiły pilotaż CBDC w dwóch fazach: w listopadzie 2022 roku dla rynku hurtowego i w grudniu dla użytkowników detalicznych. Od momentu rozpoczęcia pilotażu, w projekcie cyfrowej rupii zarejestrowano 770 tys.transakcji z udziałem ośmiu banków. Pięć miast już uczestniczy w eksperymencie, a dziewięć kolejnych już wkrótce moze do nich dołączyć.

– Jest to wielka wartość dodana dla indyjskich szyn płatniczych, biorąc pod uwagę, że w Singapurze jest blisko 30% populacji to ekspatrianci, a oni wysyłają pieniądze do Indii raz na miesiąc lub kwartał. Ta integracja eliminuje tarcie zmniejszając czas przetwarzania i koszty – powiedział Sathvik Vishwanath, dyrektor generalny indyjskiej giełdy kryptowalutowej Unocoin

Indyjska infrastruktura płatności cyfrowych skalowała się dramatycznie w ciągu ostatnich kilku lat wraz z pojawieniem się COVID-19. Jednak rząd jest sceptyczny wobec kryptowalut, nakładając 30-procentowy podatek na zyski z kryptowalut, co zmusiło głównych graczy do wyprowadzenia się z kraju. Władze skłaniają się jednak do wykorzystania technologii blockchain w swoim programie CBDC, przy czym istniejąca infrastruktura pomaga w skalowaniu programu CBDC.

Hongkong tworzy system licencjonowania kryptowalut

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hongkongu zachęca do wyrażenia opinii publicznej na temat proponowanego systemu licencjonowania giełd kryptowalutowych, który ma wejść w życie od czerwca 2023 r.

Kluczowym tematem konsultacji społecznych jest to, czy zezwolić licencjonowanym giełdom na obsługę inwestorów detalicznych w kraju i jakie środki powinny zostać wdrożone, aby zapewnić szereg solidnych środków ochrony inwestorów. W ramach nowego systemu wszystkie scentralizowane platformy handlu kryptowalutami działające w Hongkongu musiałyby otrzymać licencję od organu regulacyjnego.

Proponowane przez Komisję wytyczne regulacyjne opierają się na istniejących wymaganiach dla licencjonowanych maklerów papierów wartościowych i zautomatyzowanych systemów transakcyjnych, przy czym wprowadzono modyfikacje do niektórych istniejących warunków wstępnych.

W swoim oświadczeniu dyrektor generalna Komisji Julia Leung podkreśliła znaczenie ostatnich wydarzeń w ekosystemie kryptowalutowym i upadek dużych graczy branżowych, takich jak FTX, jako główny powód, dla którego muszą powstać czytelne wytyczne regulacyjne dla branży. – Proponowane przez wymagania dotyczące platform obrotu aktywami wirtualnymi obejmują solidne środki ochrony inwestorów, zgodnie z zasadą „ten sam biznes, to samo ryzyko, te same zasady” – powiedziała.

Zgodnie z ogłoszeniem, każda osoba lub firma świadcząca usługi związane z kryptowalutami musi ubiegać się o licencję, której udziela Komisja. Ponadto określono szereg wymagań dla giełd kryptowalutowych i dostawców usług. Obejmują one wiele warunków wstępnych, w tym bezpieczne przechowywanie aktywów, Know Your Customer, konflikty interesów, cyberbezpieczeństwo, księgowość i audyt, zarządzanie ryzykiem, zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i zapobieganie nadużyciom na rynku.

Przedsiębiorstwa, które zamierzają kontynuować działalność i ubiegać się o licencję, zachęca się do dokonania przeglądu i rewizji istniejących systemów i kontroli w celu spełnienia wymogów nadchodzącego systemu. Giełdy i usługodawcy, którzy nie zamierzają ubiegać się o licencję, będą musieli przygotować się do zamknięcia swojej działalności w Hongkongu.

Hongkońska Komisja  zamierza również opublikować i prowadzić listę licencjonowanych giełd kryptowalutowych i dostawców usług, aby poinformować opinię publiczną o statusach rejestracyjnych różnych firm.

Blockchain.com dementuje plotki o sprzedaży aktywów

Firma zajmująca się wymianą kryptowalut i usługami finansowymi zaprzeczyła próbom sprzedaży aktywów lub spółek zależnych oraz poinformowała, że nie prowadzi rozmów z innymi firmami kryptowalutowymi na temat możliwych transakcji.

Jak podają anonimowe źródła, kierownictwo firmy omawiało sprzedaż części swojego biznesu innym firmom kryptowalutowym, w tym Coinbase, między grudniem 2022 r. a styczniem 2023 r.. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zaprzeczyli tym plotkom. „Żadna firma Blockchain.com nie jest na sprzedaż. Firma jest kupującym aktywa, a nie sprzedającym” – napisano w komunikacie.

Przedsiębiorstwo pracuje nad pozyskaniem dodatkowego kapitału na działalność od października 2022 roku, nawet ze znacznym dyskontem do poprzednich wycen. W tamtym czasie oczekiwano, że runda doprowadzi do wyceny na poziomie od 3 do 4 miliardów dolarów. Potencjalna runda pomogłaby Blockchain.com lepiej funkcjonować na rynku niedźwiedzia. 

Przypomnijmy, że około 110 pracowników Blockchain.com, czyli 28% personelu firmy, zostało zwolnionych w styczniu 2023 r., zaledwie kilka miesięcy po tym, jak firma zmniejszyła zatrudnienie o 150 osób w lipcu 2022 roku po stracie 270 milionów dolarów na pożyczkach udzielonych zbankrutowanemu funduszowi hedgingowemu Three Arrows Capital (3AC).

Przedstawiciele firmy twierdzą, że posiada ona ponad 37 milionów zweryfikowanych klientów korzystających z 86 milionów portfeli i jest obecna w 200 krajach. W marcu 2022 r. przedsiębiorstwo zabezpieczyło nowe finansowanie prowadzone przez globalną firmę venture capital Lightspeed Ventures i firmę zarządzającą inwestycjami Baillie Gifford & Co, podnosząc swoją wycenę do 14 mld dolarów z 5,2 mld dolarów.

Wcześniejsze finansowanie obejmuje rundę Serii C o wartości 300 milionów dolarów w marcu 2021 roku, prowadzoną przez DST Global Partners, Lightspeed Venture Partners i VY Capital, a także 120 milionów dolarów od szerokiej gamy firm venture capital.

Bank Japonii uruchomi pilotaż CBDC w kwietniu 2023 r.

Japonia planuje rozpocząć swój pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego za kilka miesięcy.

Dyrektor wykonawczy banku Shinichi Uchida na spotkaniu komitetu CBDC ogłosił, że podmiot postanowił uruchomić program pilotażowy dla „cyfrowego jena” w kwietniu po zakończeniu testów proof-of-concept, które rozpoczęły się w 2021 roku.

Test pilotażowy będzie kontynuował prace nad techniczną wykonalnością „cyfrowego jena” i rozszerzy eksperyment o modelowanie ekosystemu CBDC z udziałem prywatnych firm. Jak sprecyzował urzędnik, podczas pilotażu nie będą dokonywane rzeczywiste transakcje detaliczne, a jedynie symulowane.

Wystąpienie Uchidy skupiło się na projekcie przyszłego CBDC i potrzebie konsultacji z sektorem prywatnym w sprawie alternatywnych modeli danych, architektury płatności offline i innych istotnych elementów systemu. Dla tego rodzaju konsultacji zostanie stworzone forum CBDC.

Wiadomość o pilotażu CBDC była bardzo oczekiwana, ponieważ lokalne media informowały o planach Banku Japonii jeszcze w listopadzie 2022 roku. Zgodnie z zapowiedziami co najmniej trzy japońskie megabanki i banki regionalne będą współpracować z państwowym podmiotem.

Tymczasem japońskie władze rozważają zniesienie zakazu dotyczącego zagranicznych stablecoinów, który wszedł w życie w 2022 roku. Według Japońskiej Agencji Usług Finansowych, zmiany powinny zostać uchwalone do czerwca 2023 roku. Choć nie wpuszczą one automatycznie żadnego zagranicznego stablecoina na rynek, to zielone światło otrzymają te monety, które pomyślnie przejdą poszczególne kontrole.