Cena jednego Bitcoina w Nigerii gwałtownie wzrosła do równowartości 38 tys. dolarów w lokalnej walucie, naira.
Cena Bitcoina w Nigerii gwałtownie wzrosła do poziomu znacznie przekraczającego globalne poziomy rynkowe w związku ze staraniami banku centralnego tego kraju, aby zachęcić swoich obywateli do korzystania z BTC. 30 stycznia 2023 r. cena 1 BTC na nigeryjskiej giełdzie kryptowalutowej NairaEX wynosiło 17,8 miliona nair, co równało się kwocie 38 792 dolarów. Jest to ponad 60% więcej niż ówczesna cena rynkowa Bitcoina, która wynosiła wówczas około 23 700 dolarów.
Tymczasem Centralny Bank Nigerii kontynuuje nakładanie limitów na wypłaty gotówki z bankomatów w celu przyspieszenia przyjęcia przez obywateli tego kraju płatności bezgotówkowych. Przypomnijmy, że od 9 stycznia Nigeryjczycy mogą wypłacać z bankomatów maksymalnie 20 000 nair (około 43,50 dolarów) dziennie, a tygodniowy limit wynosi 100 000 nair (około 217 dolarów).
Działanie to nastąpiło na kilka dni przed wejściem do obiegu nowych banknotów naira, co ma na celu ograniczenie inflacji i zjawiska prania pieniędzy. Bank centralny wyznaczył Nigeryjczykom termin wymiany starych banknotów o wyższych nominałach na nową walutę do dnia 24 stycznia 2023 r. Praktycznie od razu pojawiły się jednak długie kolejki i skargi, że jest za mało czasu na dotrzymanie tego terminu, dlatego też bank przedłużył ermin do 10 lutego 2023 roku.
To nie pierwszy przypadek, gdy cena Bitcoina gwałtownie wzrosła w Nigerii. W lutym 2021 roku bank centralny zakazał regulowanym instytucjom finansowym świadczenia usług dla giełd kryptowalutowych w tym kraju, pompując cenę BTC aż o 36%. Jak wynika z danych Google Trends, ostatnie zainteresowanie Bitcoinem spowodowało również, że Nigeria stała się wiodącym krajem dla wyszukiwań internetowych nt. Bitcoina. Ponadto 26 stycznia 2023 r. Reuters poinformował, że Bank Centralny Nigerii uruchomił krajowy system kart, aby rywalizować z zagranicznymi kartami, takimi jak Mastercard i Visa. Projekt o nazwie „AfriGo” został zaprojektowany, aby dać Nigeryjczykom lepszy dostęp do usług kart bankowych i obejść często drogie opłaty za karty zagraniczne i koszty wymiany.