Globalna giełda kryptowalut Kraken postanowiła po raz drugi wycofać się z japońskiego rynku, tłumacząc się obciążeniem swoich zasobów wśród „słabego rynku kryptowalut”.
W poście na blogu opublikowanym 28 grudnia przedstawiciele przedsiębiorstwa poinformowali, że zdecydowali się zaprzestać działalności w Japonii i wyrejestrować się z Agencji Usług Finansowych do 31 stycznia 2023 roku. „Obecne warunki rynkowe w Japonii w połączeniu ze słabym rynkiem kryptowalutowym na świecie oznaczają, że zasoby potrzebne do dalszego rozwoju naszej działalności w Japonii nie są w tym momencie uzasadnione. W rezultacie Kraken nie będzie już obsługiwał klientów w Japonii za pośrednictwem Payward Asia” – dodano.
Japońska giełda Krakena jest obsługiwana przez spółkę zależną Payward Asia Inc. Ta sama spółka zależna działała w Japonii od 2014 do 2018 roku, zanim podjęła decyzję o wycofaniu się z rynku w kwietniu 2018 roku. Przedsiębiorstwo wyjaśniło wówczas, że zamierza się skupić na rozwoju w innych obszarach geograficznych.
W październiku 2020 r. spółka zależna postanowiła ponownie uruchomić z siedzibą w Tokio, oferując handel spotowy na pięciu głównych aktywach z planami rozszerzenia. Druga iteracja dobiegła już końca, przy czym Kraken zobowiązuje się do umożliwienia wszystkim dotkniętym klientom wycofania swoich środków z giełdy najpóźniej do 31 stycznia 2023 roku.
Użytkownicy mogą wycofać posiadane kryptowaluty do zewnętrznego portfela lub przekonwertować swoje portfolio na japońskie jeny, a następnie przelać je na krajowe konto bankowe. Limity wypłat zostaną usunięte w styczniu. W najbliższym czasie giełda ma również umożliwić użytkownikom odzyskanie ich stakowanego Etheru.
W ostatnich miesiącach Kraken znacząco tnie koszty. 30 listopada firma poinformowała o zmniejszeniu liczby pracowników na całym świecie o około 1,1 tys. osób, co odpowiada 30% jej całkowitej liczby zatrudnienia. Giełda poinformowała, że niższe wolumeny handlowe i mniejsza liczba rejestracji klientów przyczyniły się do decyzji o cięciu wydatków i że zmiany były konieczne do utrzymania działalności przedsiębiorstwa w dłuższej perspektywie.