Dominika współpracuje z Huobi w zakresie programu cyfrowej tożsamości

Giełda kryptowalutowa Huobi nawiązała współpracę ze Wspólnotą Dominiki w celu wdrożenia cyfrowej tożsamości i usługi tokenów narodowych.

Wspólnotę Dominiki – państwo na wyspie o takiej samej nazwie na Morzu Karaibskim – zamieszkuje około 72 tys. osób. Rząd tego kraju chce zbadać technologię metaverse i Web3, aby napędzić swój rozwój i przyciągnąć pracowników z branży kryptowalut i blockchain.

Wyspiarskie państwo jest jednym z pierwszych krajów karaibskich, które przyjęły program obywatelstwa przez inwestycje. Paszporty Dominiki umożliwiają dostęp do ponad 130 krajów na całym świecie, w tym do Chin kontynentalnych, Hongkongu, Unii Europejskiej, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Singapuru.

Rząd Dominiki będzie współpracował z Huobi w celu wydania Dominica Coin (DMC) i cyfrowych dokumentów tożsamości (DID) z posiadaczami DMC, którzy otrzymają cyfrowe obywatelstwo w kraju. DMC i DID będą działać w sieci TRON, będą wydawane na Huobi Prime i będą służyć jako poświadczenia dla przyszłej platformy metaverse. Tokeny DMC będą kompatybilne krzyżowo z Ethereum i BNB Smart Chain poprzez most BitTorrent Chain. Zarejestrowani użytkownicy Huobi Prime są uprawnieni do zrzutu DMC i Dominica DID.

Podstawowy przypadek użycia Dominica DID obejmuje weryfikację Know Your Customer (KYC) na giełdach kryptowalutowych, otwieranie kont bankowych na Dominice, a także ubieganie się o pożyczki i rejestrowanie przedsiębiorstw cyfrowych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że firma Huobi ujawniła plany przeniesienia swojej siedziby z Seszeli na Karaiby w listopadzie 2022 roku, powołując się na przyjazne kryptowalutom stanowisko tego regionu. Dominika przyjęła również program CBDC Banku Centralnego Karaibów Wschodnich (ECCB) w grudniu 2021 r.

Kraken rozlicza się z amerykańskim urzędem skarbowym

Amerykańska giełda kryptowalut zgodziła się zapłacić ponad 362 tys. dolarów w celu rozliczenia jej potencjalnej odpowiedzialności cywilnej związanej z naruszeniem sankcji wobec Iranu.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych poinformowało o podpisaniu ugody z giełdą kryptowalut Kraken. W komunikacie z 28 listopada Biuro poinformowało, że firma zgodziła się zapłacić ponad 362 tys. dolarów w ramach porozumienia „w celu uregulowania jego potencjalnej odpowiedzialności cywilnej” związanej z naruszeniem sankcji Stanów Zjednoczonych przeciwko Iranowi. Giełda kryptowalut z siedzibą w USA będzie również inwestować 100 tys. dolarów w kontrole zgodności z sankcjami w ramach porozumienia z Departamentem Skarbu.

„Ze względu na brak terminowego wdrożenia przez Kraken odpowiednich narzędzi geolokalizacyjnych, w tym automatycznego systemu blokowania adresów protokołu internetowego (IP), Kraken eksportował usługi do użytkowników, którzy wydawali się być w Iranie, gdy angażowali się w transakcje walut wirtualnych na platformie Kraken” – poinformowało Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA.

– Jeszcze przed przystąpieniem do tej rezolucji Kraken podjął szereg kroków w celu wzmocnienia naszych środków zgodności. Obejmuje to dalsze wzmocnienie systemów kontroli, rozszerzenie naszego zespołu ds. zgodności z przepisami oraz poprawę szkoleń i odpowiedzialności – poinformował szef działu prawnego Krakena Marco Santori.

Stany Zjednoczone nałożyły na Iran sankcje, które zakazują eksportu towarów lub usług do firm i osób w tym kraju od 1979 roku. Jednak Kraken naruszał te kontrole od 2019 roku, pozwalając ponad 1500 osobom przebywającym w Iranie na posiadanie kont na giełdzie dając im środki do kupowania i sprzedawania kryptowalut. Ówczesny dyrektor generalny Jesse Powell zasugerował, że rozważyłby złamanie prawa, poprzez niewymienienie konkretnie sankcji, jeśli korzyści dla Krakena przeważyłyby wszelkie potencjalne kary finansowe lub prawne. Giełda kryptowalutowa umożliwiła również dostęp do kryptowalut osobom w Syrii i na Kubie – krajach objętych sankcjami przez Stany Zjednoczone.

We wrześniu 2021 roku amerykańska Komisja Handlu Towarami Futures nakazała Krakenowi zapłacić ponad 1 milion dolarów cywilnych kar pieniężnych za naruszenie ustawy o giełdzie towarowej poprzez oferowanie „marginalnych detalicznych transakcji towarowych w aktywach cyfrowych” niekwalifikowanym klientom z USA w okresie od czerwca 2020 do lipca 2021 roku. Przyszły dyrektor generalny Krakena, Dave Ripley, powiedział we wrześniu 2022 r., że nie widzi powodu, aby zarejestrować się w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa do prawnego uregulowaniai afrykańskich rynków kryptowalut

Upadek FTX jest jednym z powodów, dla których kraje w regionie powinny przyjąć regulację, zauważył fundusz monetarny.

Wśród powodów, dla których kraje w regionie powinny objąć regulację, fundusz wymienił upadek FTX i jego efekt falowania w cenach kryptowalut, który skłania do ponownych wezwań do większej ochrony konsumentów i regulacji branży kryptowalutowej. Przedstawiciele MFW twierdzą również, że ryzyko związane z aktywami kryptowalutowymi jest oczywiste i „nadszedł czas na regulację, aby znaleźć równowagę między minimalizacją ryzyka a maksymalizacją innowacji”.

„Politycy obawiają się również, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do nielegalnego transferu funduszy z regionu i obchodzenia lokalnych przepisów zapobiegających odpływowi kapitału. Powszechne stosowanie kryptowalut może również osłabić skuteczność polityki pieniężnej, tworząc ryzyko dla stabilności finansowej i makroekonomicznej” – napisano w komunikacie.

Według danych MFW, 25% krajów w Afryce Subsaharyjskiej formalnie uregulowało kryptowaluty, podczas gdy dwie trzecie wprowadziło pewne ograniczenia. Z drugiej strony Kamerun, Etiopia, Lesotho, Sierra Leone, Tanzania i Republika Konga już zakazały aktywów kryptowalutowych, co stanowi 20% krajów Afryki Subsaharyjskiej. Kenia, Nigeria i RPA mają największą liczbę użytkowników w regionie.

Jak wynika z danych firmy analitycznej Chainalysis, między lipcem 2020 r. a czerwcem 2021 r. rynek kryptowalut w Afryce zwiększył swoją wartość o ponad 1200%,, z wysoką adopcją w Kenii, RPA, Nigerii i Tanzanii.

Tymczasem Ghana testuje dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Według Kwame Opponga, członka zarządu Banku Ghany, inicjatywa ma na celu wspieranie włączenia finansowego. Ghana ma potencjał, aby osiągnąć poziomy adopcji kryptowalut podobne do Kenii i Nigerii, krajów, które zajęły 11 i 19 miejsce w Global Crypto Adoption Index firmy Chainalysis.

W Belgii Bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi

Belgijski finansowy organ regulacyjny potwierdził swoje stanowisko, że Bitcoin, Ether  i inne kryptowaluty, które są emitowane wyłącznie przez kod komputerowy, nie stanowią papierów wartościowych.

Belgijski Urząd Usług Finansowych i Rynków stwierdził, że w ramach swojego stopniowego planu kryptowaluty zostaną sklasyfikowane jako papier wartościowy, jeśli zostanie wyemitowany przez osobę lub podmiot. „Jeśli nie ma emitenta, jak w przypadkach, w których instrumenty są tworzone przez kod komputerowy i nie odbywa się to w wykonaniu umowy między emitentem a inwestorem (na przykład Bitcoin lub Ether), to zasadniczo rozporządzenie w sprawie prospektu, ustawa o prospekcie i zasady postępowania MiFID nie mają zastosowania” – napisano w oświadczeniu.

Belgijski organ regulacyjny zauważył, że kryptowaluty, które nie są skategoryzowane jako papiery wartościowe, mogą nadal podlegać innym regulacjom, jeśli firma wykorzystuje cyfrowe aktywa jako środek wymiany. „Niemniej jednak, jeśli instrumenty mają funkcję płatniczą lub wymiany, inne przepisy mogą mieć zastosowanie do instrumentów lub osób, które świadczą określone usługi związane z tymi instrumentami” – czytamy w dokumencie.

Przedstawiciele belgijskiego organu podkreślają, że opracowany przez nich plan jest neutralny wobec technologii i sugerują, że nie ma znaczenia, czy aktywa cyfrowe istnieją i są ułatwione na blockchainie lub za pomocą innych tradycyjnych środków.

Belgijski Urząd Usług Finansowych i Rynków po raz pierwszy opracował swój raport w lipcu 2022 r. jako środek do odpowiedzi na często zadawane pytania przez belgijskich emitentów, oferentów i usługodawców aktywów cyfrowych. Urząd wyjaśnił, że stopniowy plan będzie służył jako wytyczne do czasu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA), które ma wejść w życie na początku 2024 roku.

Jasne wytyczne Belgii kontrastują z podejściem „regulacji przez egzekwowanie” przyjętym przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, która obecnie walczy o kontrolę regulacyjną nad aktywami cyfrowymi z amerykańską Komisją Handlu Towarami Futures.

Do tej pory Belgia nie była państwem chętnie adoptującym cyfrowe aktywa. Z badania platformy Chainalysis wynika, że kraj ten znajduje się na 94 miejscu w zestawieniu Global Crypto Adoption Index. Belgijczycy mają dostęp do 10 giełd kryptowalut, według danych z zasobów danych kryptowalutowych Bitrawr.

Uzbekistan wydał pierwsze licencje na usługi kryptowalutowe

Od stycznia 2023 roku tylko licencjonowane firmy kryptowalutowe będą mogły świadczyć obywatelom Uzbekistanu usługi handlu kryptowalutami.

Ponieważ Uzbekistan przygotowuje się do przyjęcia nowych ram kryptowalutowych w 2023 roku, tamtejsze organy regulacyjne rozpoczęły wydawanie pozwoleń lokalnym dostawcom usług kryptowalutowych. Wydane przez Narodową Agencję Projektów Perspektywicznych licencje upoważniają do oferowania usług związanych z kryptowalutami przez dwa sklepy kryptowalutowe, w tym Crypto Trade NET LLC i Crypto Market LLC. Jak wynika z elektronicznego rejestru licencji NAPP, obie firmy mają siedzibę w Taszkencie, ale żadna z nich nie posiada działającej strony internetowej.

Narodowa Agencja Projektów Perspektywicznych udzieliła wspomnianym wyżej firmom licencji na podstawie dekretu prezydenckiego wydanego w kwietniu 2022 roku, który ustanawia zasady obrotu aktywami kryptowalutowymi w Uzbekistanie. „Sklepy kryptowalutowe mają na celu zapewnienie obywatelom łatwiejszego dostępu do zakupu lub sprzedaży aktywów kryptowalutowych. Agencja wzywa obywateli do zachowania maksymalnej czujności i nie korzystania z usług platform elektronicznych, które nie otrzymały licencji na prowadzenie działalności na terytorium Republiki Uzbekistanu w określony sposób” – napisano w dokumencie.

W ostatnim czasie rząd Uzbekistanu zablokował kilka głównych globalnych giełd kryptowalutowych z powodu braku odpowiedniej licencji na oferowanie usług handlu kryptowalutami. Blokadę objęto takie firmy jak Binance i Huobi, lecz użytkownicy obu giełd nadal byli w stanie uzyskać dostęp do ich stron internetowych za pomocą usług VPN.

Salwador przygotował projekt ustawy o uruchomieniu obligacji Bitcoin

Rząd północnoamerykańskiego panstwa zamierza zebrać 1 miliard dolarów i zainwestować te środki w budowę „miasta Bitcoin”.

Salwador wykonał kolejny decydujący krok w stronę realizacji swojego ambitnego projektu obligacji Bitcoin. Minister gospodarki, Maria Luisa Hayem Brevé przedstawiła dokument potwierdzający rządowy plan zebrania 1 miliarda dolarów i zainwestowania ich w budowę „miasta Bitcoin”.

33-stronicowy projekt ustawy o cyfrowych papierach wartościowych, datowany na 17 listopada 2022 r., wzywa ustawodawców do stworzenia ram prawnych wykorzystujących cyfrowe aktywa w publicznych emisjach Salwadoru. Powinni oni również rozważyć wszystkie wymagania dotyczące tej procedury oraz obowiązki emitentów i dostawców aktywów.

Obligacje Bitcoin zostały wprowadzone przez rząd Nayiba Bukele jeszcze w 2021 roku. Początkowo plan proponował emisję równowartości 1 miliarda dolarów w obligacjach i przeznaczenie zebranych środków na budowę „miasta Bitcoin” u podstawy wulkanu Colchagua. Energia hydrotermalna wulkanu miałaby sprawić że miasto byłoby idealnym obiektem do wydobywania kryptowalut. Połowa zebranych funduszy nadal byłaby inwestowana bezpośrednio w Bitcoin 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy projekt był wielokrotnie opóźniany w czasie – początkowo jego faza startowa miała rozpocząć się w marcu 2022 r., następnie została przesunięta na wrzesień, tylko po to, aby po raz kolejny zostać odłożona – powodem miały być względy bezpieczeństwa.

Obserwatorzy są zdania, że ustawa może zostać zatwierdzona przez ustawodawców jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Paolo Ardoino, główny oficer technologiczny giełdy kryptowalutowej Bitfinex, która współpracuje z rządem Salwadoru nad projektem obligacji, wydaje się być optymistą w tej kwestii. 

Po uczynieniu BTC legalnym środkiem płatniczym 7 września 2021 roku, Salwador zgromadził ponad 2301 Bitcoinów za równowartość mniej więcej 103,9 miliona dolarów. Podczas hossy zysk z inwestycji został nawet wykorzystany do budowy szkół i szpitali. Jednak w chwili gdy gospodarka kraju kuleje, 77,1% obywateli woli, aby rząd Salwadoru przestał wydawać publiczne pieniądze na Bitcoin.

Sam Bankman-Fried żałuje złożenia wniosku o upadłość FTX

Były prezes firmy wyraził głęboki żal z powodu złożenia wniosku o ogłoszenie bankructwa kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa. 

W wypowiedzi dla serwisu Vox Bankman-Fried odpowiedział na wiele pytań, m.in. dotyczących złożenia wniosku o upadłość firmy oraz swoich przemyśleń na temat rynkowych regulatorów. Były szef FTX powiedział, że chociaż popełnił wiele błędów, największym z nich było słuchanie tego, co ludzie kazali mu zrobić i złożenie wniosku o upadłość na podstawie Rozdziału 11.

– Spieprzyłem wiele razy – przyznał Bankman-Fried. – Wiesz co było może moim największym fuckupem? To, co wszyscy kazali mi zrobić, czyli rozdział 11 – wyjaśnił.

Bankman-Fried powiedział, że gdyby nie złożył wniosku o upadłość FTX na podstawie rozdziału 11, wszystko byłoby już w 70 procentach  naprawione, a pełne wypłaty dla użytkowników byłyby możliwe do zrealizowania w ciągu miesiąca. 

Przypomnijmy, że biznesmen usilnie starał się pozyskać 8 miliardów dolarów od inwestorów w ramach finansowania awaryjnego, aby pokryć niedobór w kasie. Jako zabezpieczenie proponował nawet swój osobisty majątek.

Zapytany o to, co dalej, Bankman-Fried zasugerował, że ma jeszcze nieco czasu na zdobycie 8 miliardów dolarów, co jest w zasadzie wszystkim, co się dla niego liczy. Jednak w opublikowanym oświadczeniu obecny prezes FTX i główny dyrektor ds. restrukturyzacji John Ray przypomniał opinii publicznej, że Bankman-Fried nie pełniobecnie żadnej funkcji w FTX, FTX US lub Alameda Research Ltd. i nie może wypowiadać się w imieniu żadnej z tych firm.

Bank Rezerw Indii uruchomi pilotaż detalicznego CBDC

Cyfrowa rupia ma być uzupełnieniem obecnego systemu płatności, a nie jego zamiennikiem.

Po przetestowaniu hurtowego wykorzystania swojej cyfrowej waluty Bank Rezerw Indii przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu detalicznego cyfrowej rupii. Pilotaż powinien rozpocząć się w ciągu miesiąca.

W programie pilotażowym udział wezmą takie podmioty jak State Bank of India, Bank of Baroda, ICICI Bank, Union Bank of India, HDFC Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank i IDFC First Bank. Na pewnym etapie pilotaż ma objąć wszystkie banki komercyjne w kraju.

Każdy bank biorący udział w próbie przetestuje CBDC na grupie od 10 tys. do 50 tys. użytkowników. Aby zintegrować nową opcję płatności, banki będą współpracować z platformami PayNearby i Bankit. Infrastruktura CBDC znajdzie się w posiadaniu National Payments Corporation of India. Cyfrowa rupia będzie przechowywana w portfelu, a nominały będą dostępne zgodnie z życzeniem klienta, tak jak żąda się gotówki z bankomatu. 

Zarówno klienci, jak i handlowcy będą musieli pobrać specjalne portfele dla CBDC. W późniejszym etapie projektu Bank Rezerw Indii planuje w pełni zintegrować go z istniejącymi usługami bankowości cyfrowej. Jak informują przedstawiciele banku, cyfrowa rupia ma być uzupełnieniem obecnego systemu płatności, a nie jego zastąpieniem.

Pilotaż segmentu hurtowego dla cyfrowej rupii został uruchomiony przez Bank Rezerw Indii 1 listopada 2022 r. Jego głównym przypadkiem użycia było rozliczanie transakcji na rynku wtórnym w zakresie rządowych papierów wartościowych. 

Tuvalu zamierza wykorzystać możliwości, jakie daje metaverse

Państwo znajdujące się na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji zamierza czerpać korzyści z technologii Web3.

Minister spraw zagranicznych Tuvalu, Simon Kofe, powiedział na szczycie klimatycznym COP27, że szuka alternatywnych sposobów ochrony dziedzictwa kraju przed podnoszeniem się poziomu morza spowodowanym zmianami klimatycznymi. Jednym z tych sposobów jest odtworzenie państwa w metawersum.

W transmisji wideo Kofe powiedział: „W miarę jak nasza ziemia znika, nie mamy innego wyboru, jak tylko stać się pierwszym na świecie narodem cyfrowym”. Według prognoz cały kraj znajdzie się pod wodą do końca XXI wieku..

W miarę jak Tuvalu wdraża się w metawersję, kraj ten stanie się pierwszym zdigitalizowanym państwem. Kofe powiedział, że ziemia, ocean i kultura kraju są jego najcenniejszymi aktywami i bez względu na to, co stanie się w świecie fizycznym, będą one przechowywane bezpiecznie w chmurze: – Wyspy takie jak ta nie przetrwają gwałtownego wzrostu temperatury, podnoszenia się poziomu morza i suszy, więc odtworzymy je wirtualnie – wyjaśnił.

Chociaż Tuvalu może stać się pierwszym suwerennym państwem, który odtworzy się w metaverse, inne kraje już rozpoczęły własne eksperymenty w cyfrowej przestrzeni. W 2021 roku karaibski Barbados jako pierwszy otworzył ambasadę w metawersji Decentraland. Z kolei Norwegia w ostatnim czasie utworzyła w metawersum oddział swoich federalnych urzędów podatkowych, dzięki czemu udało jej się dotrzeć do kolejnego pokolenia użytkowników, a Zjednoczone Emiraty Arabskie stworzyły wirtualną siedzibę swojego Ministerstwa Gospodarki. Swoje cyfrowe odpowiedniki uruchomiły również miasta zaawansowane technologicznie, takie jak Seul w Korei Południowej i Santa Monica w Kalifornii.

Nowojorska Rezerwa Federalna z programem pilotażowy CBDC

Centrum Innowacji Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku ogłosiło, że rozpocznie 12-tygodniowy program pilotażowy proof-of-concept dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Nowojorski Fed poinformował, że program będzie badał wykonalność „interoperacyjnej sieci hurtowego pieniądza cyfrowego banku centralnego i pieniądza cyfrowego banków komercyjnych działających na wspólnej wielopodmiotowej księdze rozproszonej w regulowanej sieci odpowiedzialności”. Wiadomo już, że tacy giganci bankowi, jak BNY Mellon, Citi, HSBC, Mastercard, PNC Bank, TD Bank, Truist, U.S. Bank i Wells Fargo będą uczestniczyć w pilotażu, emitując tokeny i rozliczając transakcje za pośrednictwem symulowanych rezerw banków centralnych.

– Centrum Innowacji Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku  cieszy się na współpracę z członkami społeczności bankowej, aby przyspieszyć badania nad tokenizacją aktywów i przyszłością infrastruktury rynku finansowego w Stanach Zjednoczonych w miarę ewolucji pieniądza i bankowości – powiedział dyrektor NYIC Per von Zelowitz.

Projekt proof-of-concept przetestuje techniczną wykonalność, wykonalność prawną i przydatność biznesową technologii rozproszonej księgi, jak również symulację tokenów i zbadanie ram regulacyjnych. Nowojorska Rezerwa Federalna zapewniła, że projekt może potencjalnie zostać rozszerzony na operacje wielowalutowe i regulowane stablecoiny.

Rozpoczęcie projektu nastąpiło po tym, jak centrum wydało badania na temat swojego hurtowego programu waluty cyfrowej banku centralnego w dniu 4 listopada 2022 r. Pierwsza faza próby CBDC, nazwana Projektem Cedar, testowała spotowe transakcje walutowe, aby określić, czy rozwiązanie blockchain może poprawić szybkość, koszt i dostęp do transgranicznych płatności hurtowych.

Federalne organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych nie osiągnęły żadnego konsensusu w sprawie wprowadzenia cyfrowego dolara, ale agencje i osoby z sektora prywatnego badają tę możliwość. Po tym, jak prezydent USA Joe Biden wydał rozporządzenie wykonawcze mające na celu ustanowienie ram dla aktywów cyfrowych, niektórzy ustawodawcy pytali, jaka może być rola Kongresu w uchwalaniu przepisów wspierających CBDC i jak cyfrowy dolar może ograniczyć podobne innowacje z sektora prywatnego.