Stowarzyszenie Blockchain wspiera Ripple w pojedynku z SEC

Blockchain Association stanie po stronie Ripple Labs w trakcie trwającej batalii prawnej z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd.

Amerykańska grupa adwokacka zajmująca się kryptowalutami Blockchain Association wyraziła poparcie dla Ripple Labs w trakcie trwającej bitwy prawnej z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), twierdząc, że sprawa może być bardzo ważna dla przyszłości branży kryptowalutowej. 

28 października 2022 r. stowarzyszenie poinformowało, że wesprze amerykańską firmę w postępowaniu egzekucyjnym. Przypomnijmy, że w grudniu 2020 r. Komisja pozwała Ripple, byłego dyrektora generalnego Christiana Larsena i obecnego dyrektora generalnego Brada Garlinghouse’a za rzekome pozyskanie 1,3 mld dolarów poprzez niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych za pośrednictwem XRP. – Ta sprawa, która jest tylko jedną w długiej linii wysiłków Komisji, aby regulować przez egzekwowanie, podkreśla starania SEC, aby scementować i legitymizować swoją zbyt szeroką interpretację testu Howeya – napisało stowarzyszenie.

Test Howeya określa, co kwalifikuje się jako umowa inwestycyjna, a zatem jest tym, co podlega amerykańskim przepisom dotyczącym papierów wartościowych.

W swoim briefie Stowarzyszenie Blockchain określiło, dlaczego jego zdaniem poglądy Komisji i przewodniczącego Gary’ego Genslera na temat prawa papierów wartościowych mogą mieć negatywne skutki dla branży kryptowalut. W opinii podmiotu technologie blockchain mają wiele zastosowań w całej branży kryptowalut; tokeny mogą być używane do płacenia za towary i usługi, przekazywania praw własności intelektualnej, śledzenia zapasów i do konkretnego celu w danym projekcie blockchain. „Zastosowanie prawa papierów wartościowych do tych tokenów – czy to przez pryzmat testu Howeya, czy nie – znacznie ograniczyłoby funkcjonowanie tych sieci” – napisano.

Stowarzyszenie twierdzi również, że Komisja lekceważy wyraźne precedensy Sądu Najwyższego i Drugiego Obwodu stwierdzające, że transakcje na pokładzie znajdują się poza zasięgiem jurysdykcji SEC. „Chociaż branża blockchain ma charakter globalny, federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych nie są. Second Circuit wielokrotnie ponownie podkreślił lekcję Sądu Najwyższego na ten temat. W związku z tym, zarówno dla celów odpowiedzialności, jak i (jeśli to konieczne) odszkodowań, ten Sąd powinien mieć na uwadze granice prawa papierów wartościowych” – dodano. 

Kristin Smith, dyrektor wykonawczy Blockchain Association, uważa, że wspomiana sprawa może mieć szerokie konsekwencje dla przyszłości kryptowalut, nazywając interpretacje Komisji dotyczące prawa papierów wartościowych, „pojedynczym największym zagrożeniem dla przyszłości tej szybko rozwijającej się branży”. – Poprzez błędne stosowanie tych przestarzałych standardów do nowoczesnej i innowacyjnej technologii, SEC kontynuuje swój wzór „regulacji przez egzekwowanie”, karząc firmy kryptowalutowe z niewielkim uzasadnieniem lub ostrzeżeniem” – powiedziała.

Singapur uwzględnia unijne sankcje kryptowalutowe przeciwko Rosji

Urząd Monetarny Singapuru stoi na stanowisku, że giełdy kryptowalut w tym kraju również muszą przestrzegać sankcji finansowych wobec Rosji.

Bank centralny kraju i regulator finansowy, przypomniał wszystkim autoryzowanym giełdom kryptowalutowym w kraju o przestrzeganiu sankcji finansowych obowiązujących wobec Rosji. Komunikat został opublikowany po tym, jak ujawniono miliony w datkach kryptowalutowych zebrane przez grupy prorosyjskie w celu wsparcia trwającego konfliktu na Ukrainie i zwiększonych sankcji na Rosję ze strony organów finansowych na całym świecie.

Decyzja Singapuru stawia go w jednym szeregu z krajami Unii Europejskiej, które uznały sankcje przeciwko Rosji. Zostały one po raz pierwszy nałożone na początku 2022 roku. Początkowo sankcje ograniczyły płatności kryptowalutowe Rosja-UE do około 10 tys. dolarów. Jednak najnowsze restrykcje jeszcze bardziej zaostrzyły środki i zakazały wszystkich usług związanych z portfelem kryptowalut, kontami lub usługami powierniczymi, niezależnie od kwoty portfela.

Mniej więcej w czasie pierwszego zestawu sankcji UE, Urząd Monetarny Singapuru stworzył środki skierowane do rosyjskich banków i innych podmiotów z siedzibą w tym kraju. Jednocześnie zakazał on zbierania funduszy na wszelkie działania, które mogłyby przynieść korzyści rosyjskiemu rządowi.

Przypomnijmy, że popularna giełda kryptowalut Kraken w ostatnim czasie uniemożliwiła korzystanie z niej rosyjskim użytkowników. Na podobny krok zdecydowała się firma Dapper Labs, zakazując kontom powiązanym z Rosją sprzedaży, kupna lub darowania niefunkcjonalnych tokenów (NFT), wraz z zatrzymaniem wypłaty środków.

Portfel kryptowalutowy Mara będzie dostępny w Afryce

Około 2 milionów użytkowników w Nigerii i Kenii ma zostać włączonych do nowego portfela kryptowalutowego Mara wspieranego przez takie firmy jak Coinbase Ventures i Alameda Research. 

Mara to projekt cyfrowego ekosystemu finansowego, który rozpoczyna funkcjonowanie od uruchomienia portfela kryptowalutowego dla zarejestrowanych użytkowników w Nigerii. Projekt jest wspierany przez gwiazdy branży kryptowalutowej i pozyskał 23 miliony dolarów w rundzie pozyskiwania funduszy, w której wzięły udział takie firmy jak Coinbase Ventures, Alameda Research, Huobi oraz kilku innych inwestorów.

Portfel Mara będzie oferował usługi maklerskie kryptowalut za pośrednictwem specjalnie stworzonej aplikacji, umożliwiając użytkownikom kupowanie, wysyłanie, sprzedawanie i wypłacanie fiat i kryptowalut. Aplikacja zapewni również dostęp do zasobów edukacyjnych skoncentrowanych na kryptowalutach i zarządzaniu finansami osobistymi.

Za uruchomieniem Mary stoi Fundacja Mara, podmiot o charakterze non-profit mający na celu napędzanie blockchain i zrównoważonego rozwoju w Afryce. Przedmiotem zainteresowania projektu są również Web3 i rozwój blockchain, przy czym Mara ma na celu przeszkolenie 1 miliona programistów na kontynencie. Pierwszym działaniem podjętym w kierunku realizacji tego celu był hackathon o nazwie „Hack the Mara”, mający na celu budowanie rozwiązań płatniczych w celu wspierania kenijskich społeczności Maasai i poprawy stabilności finansowej projektów ochrony przyrody.

Maasai Mara to duży obszar ekologiczny i ochrony dzikich zwierząt w Kenii, który ma skorzystać z inicjatyw mających na celu wspieranie deweloperów i rozwiązań płatniczych w Afryce Wschodniej. Trzy zwycięskie zespoły spośród 24 lokalnych deweloperów otrzymały udział w nagrodach w wysokości 100 tys. dolarów oraz uzyskały awans do programu akceleratora startupów, gdzie będą kontynuować rozwój swoich produktów.

Fundacja mara rozwinie również społeczność edukacyjną oferującą bezpłatne zasoby w zakresie wiedzy finansowej, kryptowalut, edukacji Web3 i blockchain w wielu językach. Studenci Akademii Mara otrzymają certyfikaty, dzięki którym będą mogli następnie uczyć i mentorować innych użytkowników w programie. Projekt obejmuje także uruchomienie autorskiego rozwiązania warstwy 1 blockchain o nazwie Mara Chain, który ma na celu uruchomienie zdecentralizowanych aplikacji. Platforma blockchain ma zostać uruchomiona przed końcem 2022 roku.

Globalny rynek płatności Bitcoin do 2031 r. ma osiągnąć poziom 3,7 mld dolarów

Analiza Allied Market Research prognozuje operacyjne zapotrzebowanie na wydajność i przejrzystość w systemach płatności, wraz z rozwojem usług bezpieczeństwa danych i gwałtownym wzrostem popytu na przekazy pieniężne w gospodarkach wschodzących.

„Oczekuje się, że wzrost zapotrzebowania na bitcoin wśród banków, i instytucji finansowych oraz niewykorzystany potencjał w gospodarkach wschodzących zapewni lukratywne możliwości ekspansji rynku płatności bitcoin w okresie prognozy” – czytamy w dokumencie.

W 2021 roku segment kluczy prywatnych stanowił trzy czwarte całkowitego udziału w rynku płatności Bitcoin. Oczekuje się, że segment ten utrzyma swoją dominującą pozycję w całym okresie prognozy, z prawie 20,3% CAGR do 2031 roku, a następnie sektor sprzętu, który ma wzrosnąć o 19,8% w tym samym okresie. 

Transakcje e-commerce prawdopodobnie utrzymają swoje znaczenie w sektorze, rosnąc prawie 20,2% do 2031 roku. Przewiduje się, że region Azji i Pacyfiku będzie nadal dominował na rynku do 2031 roku, chociaż najszybszy wzrost ma nastąpić w Ameryce Północnej, z CAGR na poziomie 18,6% w tym okresie.

Z analizy wynika, że wysokie koszty wdrożenia i niska globalna świadomość na temat korzystania z Bitcoin mogą hamować postępy sektora. „Technologia Distributed Ledger rozprzestrzeniła się od kryptowalut do szerokiej liczby zastosowań w branży finansowej i rządowej. Jednak liczni ludzie oraz branże finansowe i rządowe w krajach rozwijających się, takich jak Indie, Afryka i Australia, są mniej świadomi w zakresie transakcji dokonywanych za pomocą płatności Bitcoin, co hamuje wzrost rynku płatności Bitcoin na całym świecie” – czytamy w dokumencie.

Co prawda rynek niedźwiedzia kryptowalutowego wpłynął na to, jak ludzie płacą kryptowalutami, ale Bitcoin w dalszym ciągu pozostaje głównym narzędziem płatniczym pomimo ogromnej zmienności, stanowiąc ponad 50% wszystkich sprzedaży na platformie dostawcy usług płatniczych BitPay. Z najnowszych danych wynika, że wielkość sprzedaży płatności BTC na BitPay osiągnęła szczyt na poziomie 87% w 2021 roku, zanim spadła podczas rynku niedźwiedzia w 2022 roku. 

W Londynie pojawi się automat sprzedający tokeny NFT

Wielołańcuchowy rynek tokenów niezbywalnych myNFT ogłosił, że zaprezentuje swój pierwszy w historii fizyczny automat do sprzedaży NFT podczas tegorocznego wydarzenia NFT.London, które odbędzie się w dniach na 2-4 listopada. 

Platforma chce dać możliwość zakupu i sprzedaży cyfrowymi aktywami osobom, które nie mają stycznością z Web3. Automat pozwoli użytkownikom na zakup NFT bez posiadania cyfrowego portfela.

Osoby, które będą chciały kupić NFT za pośrednictwem automatu myNFT, będą musiały wybrać jedną z kopert, a następnie wpisać podany kod. Po dokonaniu płatności, będą mogli zeskanować kod QR znajdujący się na kopercie, który będzie zawierał zaproszenie do założenia konta myNFT, wraz z portfelem NFT, w którym otrzymają swoje NFT. – Najbardziej dostępnym sposobem na zakup czegokolwiek jest automat, dlatego poprzez tę inicjatywę przełamujemy przekonanie, że zakup NFT jest trudny – powiedział Hugo Mcdonaugh, dyrektor generalny myNFT

Zainteresowani uczestnicy będą mogli zakupić tokeny z inauguracyjnej kolekcji myNFT, w której znajdują się takie marki jak Dr. Who Worlds Apart, Thunderbirds i Delft Blue Night Watch. Fizyczny automat z NFT będzie znajdował się na zewnątrz miejsca, w którym odbędzie się konferencja NFT.London – w Centrum Królowej Elżbiety II, w Westminster, w Londynie.

Wpływy z automatu NFT zostaną przekazane na rzecz Giveth, opartej na blockchainie społeczności filantropijnej, która finansuje dobra publiczne, usługi i edukację w krajach rozwijających się, a także Roald Dahl’s Marvellous Children’s Charity, która atrudnia specjalistyczne pielęgniarki do opieki nad ciężko chorymi dziećmi.

Bank Santander testuje platformę blockchain dla używanych samochodów

Podmiot kontynuuje badanie korzyści płynących z technologii blockchain w swoim brazylijskim oddziale, wdrażającym technologię blockchain do handlu pojazdami i rejestracji samochodów.

Santander Brasil rozpoczął testowanie platformy tokenizacyjnej opartej na blockchainie do przenoszenia własności używanych samochodów w Brazylii, Platforma ma na celu automatyzację procesu przenoszenia rejestracji własności poprzez wdrożenie inteligentnych kontraktów opartych na dostawie versus płatności, metodzie rozliczenia gwarantującej przeniesienie własności po udanej płatności.

Najnowsze rozwiązanie Santandera w zakresie rejestracji pojazdów zostało opracowane we współpracy z Parfin, głównym dostawcą cyfrowego powiernictwa i infrastruktury Web3 w Ameryce Łacińskiej. Według współzałożyciela i dyrektora ds. technologii Parfin, Alexa Buelau, platforma będzie oparta na zastrzeżonej sieci blockchain opracowanej na podstawie Ethereum blockchain. Jednak w przeciwieństwie do Ethereum, blockchain systemu będzie permissioned lub prywatny, co oznacza, że nie będzie publicznie dostępny.

Projekt Santandera jest częścią inicjatyw wybranych przez Laboratorium Innowacji Finansowych (Lift) banku centralnego Brazylii. Lift działa jako inkubator projektów, a jednym z celów jest zastosowanie cyfrowego reala, czyli cyfrowej waluty brazylijskiego banku centralnego, której uruchomienie jest podobno planowane na 2024 rok. Tymczasem Santander przedstawił już swoją platformę demonstracyjną bankowi centralnemu, dążąc do przetestowania realnych transakcji w najbliższej przyszłości.

Jayme Chataque, superintendent ds. Otwartych finansów w Santanderze, zasugerował, że ta sama technologia mogłaby zostać wykorzystana do sprzedaży i rejestracji nieruchomości. – Ma to zarówno korzyści związane z wygodą, jak i bezpieczeństwem dla kupującego i sprzedającego. Zamienia dwie transakcje w jedną – podkreślił.

Buelau wskazał, że regulacja jest jednym z kilku głównych wyzwań na drodze do masowego przyjęcia technologii blockchain. – Technologia rozwija się dużo szybciej niż przepisy prawne. Są one wyzwaniem – przyznał.

Santander Brasil to brazylijska jednostka największego hiszpańskiego banku komercyjnego, Banco Santander. Lokalny bank jest znany ze swojego przyjaznego kryptowalutom stanowiska.

Uzbecka policja uczy się jak przejmować kryptowaluty

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zorganizowała pięciodniowe szkolenie na temat kryptowalut i śledztwa w sprawie Dark Web dla uzbeckich sił policyjnych i prokuratorskich.

Kurs jest częścią działań OBWE na rzecz edukacji środkowoazjatyckich organów ścigania w zakresie pojawiających się technologii, których przestępcy mogą nadużywać w strategicznie ważnym regionie dla globalnego handlu narkotykami. 

Przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Państwowej Służby Bezpieczeństwa uczestniczyli w szkoleniu, które odbywało się od 17 do 21 października 2022 r., aby zapoznać się z głównymi koncepcjami i kluczowymi trendami w dziedzinie pracy w Internecie, anonimowości i szyfrowania, kryptowalut, technik obfuskacji, Dark Web i sieci Tor. Zapoznali się oni z metodami przejmowania kryptowalut i analizy blockchain opracowanymi przez Europejską Grupę Szkoleniowo-Edukacyjną ds. Cyberprzestępczości (ECTEG).

Kurs był pierwszym krajowym szkoleniem w Uzbekistanie przeprowadzonym w ramach drugiej fazy projektu pozabudżetowego „Capacity Building on Combating Cybercrime in Central Asia”, który jest finansowany przez Stany Zjednoczone, Niemcy i Republikę Korei. Krajowe działania szkoleniowe będą kontynuowane w całym regionie w latach 2022 i 2023.

W 2020 roku OBWE przeprowadziła również program szkoleniowy dotyczący egzekwowania kryptowalut dla krajów Azji Środkowej. Wówczas liczba biorących w nim udział podmiotów była znacznie większa – w szkoleniu, które odbyło się w mieście Almaty wzięli udział przedstawiciele Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu i Mongolii.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 r. rząd Uzbekistanu, który wcześniej poczynił znaczące kroki w kierunku umiarkowanego podejścia do kryptowalut, ograniczył dostęp do wielu dużych międzynarodowych giełd kryptowalutowych, w tym Binance, FTX i Huobi, ze względu na oskarżenia o nielicencjonowaną działalność.

OBWE jest największą na świecie regionalną organizacją międzyrządową zorientowaną na bezpieczeństwo, posiadającą status obserwatora przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podmiot, którego siedziba mieści się w Wiedniu, skupia się na takich kwestiach jak kontrola broni, promocja praw człowieka, wolność prasy oraz wolne i uczciwe wybory.

Japonia łagodzi przepisy dotyczące kryptowalut

Japońskie Stowarzyszenie Wymiany Aktywów Wirtualnych i Kryptowalutowych chceułatwić autoryzowanym giełdom notowanie walut cyfrowych poprzez poluzowanie procesu screeningu.

Jak informuje agencja Bloomberg, jeszcze w grudniu 2022 roku stowarzyszenie chce wdrożyć luźniejszy proces przesiewowy dla już autoryzowanych giełd w celu notowania wirtualnych monet. Rozwiązanie to dotyczyłoby to jednak tylko tokenów, które nie są nowe na japońskim rynku.

Regulatorzy mogliby całkowicie znieść długotrwały proces wstępnego screeningu, nawet dla monet nowych na rynku, do marca 2024 roku. Proces mógłby również obejmować tokeny emitowane poprzez początkowe oferty monet lub wymiany. – Mamy nadzieję, pozwoli to ożywić japoński rynek aktywów kryptowalutowych – powiedział Genki Oda, wiceprezes stowarzyszenia.

Japoński rząd zadecydował o zmianie przepisów związanych z praniem pieniędzy 14 października 2022 r. Oznacza to, że firmy, które ułatwiają wymianę aktywów kryptowalutowych, muszą dostarczyć informacje o użytkownikach i powiadomić operatorów biznesowych.

W ostatnim czasie zainteresowanie kryptowalutami w Japonii rośnie, a rząd tego kraju rewiduje prawa i przepisy. W sierpniu 2022 r. urzędnicy poinformowali, że rozważą wdrożenie reform podatkowych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że japoński premier Fumio Kishida powiedział, że rząd będzie podejmował prace  w celu promowania korzystania z nowych technologii Web3.

Izrael prowadzi testy tokenizowanych obligacji cyfrowych

Izraelskie Ministerstwo Finansów i Giełda Papierów Wartościowych w Tel Awiwie zamierza zakończyć projekt pilotażowy do I kwartału 2023 r.

Izraelskie Ministerstwo Finansów wraz z Giełdą Papierów Wartościowych w Tel Awiwie, dostawcą usług powierniczych dla aktywów cyfrowych Fireblock i amerykańskim twórcą rozwiązań programowych VMware, przeprowadzi testy wspieranej przez blockchain platformy do obrotu obligacjami cyfrowymi. Obligacje te będą emitowane przez Ministerstwo Finansów. 

Projekt o nazwie Eden ma na celu zmniejszenie kosztów i optymalizację procedury emisji krajowych obligacji. – Wierzę, że technologie oparte na blockchainie są tu na stałe, a z czasem przenikną do rdzenia rynków finansowych, gruntownie i głęboko je zmieniając. Naszym obowiązkiem jest ciągłe badanie nowych technologii i metodologii – – powiedział główny księgowy, Yali Rothenberg:

Podczas testu na żywo, uczestniczące w projekcie banki otrzymają nową serię tokenizowanych obligacji rządowych na swoje e-portfele za pośrednictwem platformy projektu, przekazując pieniądze przechowywane w walutach cyfrowych do e-portfela izraelskiego rządu. Projekt pilotażowy ma zostać zakończony do końca I kwartału 2023 roku.

Tymczasem lista krajów i instytucji międzynarodowych, które zdigitalizowały swoje obligacje nie jest długa. Światowy Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Commonwealth Bank of Australia stały się pionierami jeszcze w 2018 roku, pozyskując 110 milionów dolarów na dwuletnie obligacje blockchain. Z kolei w 2021 roku Europejski Bank Inwestycyjny wyemitował 100 milionów euro w cyfrowych obligacjach.

Władze Singapuru chcą zakazać kredytów kryptowalutowych

Urząd Monetarny Singapuru stoi na stanowisku, że dostawcy usług kryptowalutowych nie powinni udzielać żadnych kredytów ani przyjmować płatności z kart kredytowych od swoich klientów.

W ostatnim czasie bank centralny Singapuru wydał dwa dokumenty konsultacyjne dotyczące propozycji uregulowania działalności dostawców usług cyfrowych tokenów płatniczych (DPTSP) i emitentów stablecoinów na mocy ustawy o usługach płatniczych. Oba dokumenty mają na celu zmniejszenie ryzyka dla konsumentów związanego z handlem kryptowalutami i poprawę standardów transakcji związanych ze stablecoinami.

Pierwszy dokument zawiera propozycje dotyczące usług cyfrowych tokenów płatniczych (DPT) lub usług związanych z głównymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin), Ether lub XRP. Według organu jakakolwiek forma kredytu lub dźwigni w handlu DPT spowodowałaby powiększenie strat, potencjalnie prowadząc do większych strat niż inwestycja klienta.

Urząd Monetarny Singapuru zaproponował zakazanie DPTSP dostarczania klientom detalicznym jakiegokolwiek instrumentu kredytowego, czy to w formie walut fiat czy kryptowalut. Według regulatora, dostawcy usług kryptowalutowych nie powinni również mieć prawa do przyjmowania jakichkolwiek depozytów dokonywanych za pomocą kart kredytowych w zamian za usługi kryptowalutowe. „Urząd proponuje, aby DPTSP zapewniły, że aktywa klientów są oddzielone od własnych aktywów DPTSP i utrzymywane na korzyść klienta” – podkreślili przedstawiciele banku centralnego. Poza tym urząd zasugerował również, że DPTSP powinny rozważyć przyjęcie testów konsumenckich w celu oceny wiedzy klientów detalicznych na temat ryzyka związanego z kryptowalutami.

Drugi dokument konsultacyjny zawiera propozycje dotyczące podejścia regulacyjnego dla stablecoinów w Singapurze, zapewniając zestaw wymagań biznesowych i operacyjnych dla emitentów stablecoinów. Proponuje się ograniczenie emitentów stablecoinów z pożyczania lub stakowania stablecoinów powiązanych z jedną walutą (SCS), a także z pożyczania lub obrotu innymi kryptowalutami. „Ma to na celu wyodrębnienie ogrodzenia i złagodzenie ryzyka dla emitenta SCS w miejsce kompleksowego systemu kapitału opartego na ryzyku. Taka działalność może być nadal prowadzona z innych powiązanych podmiotów” – czytamy w dokumencie konsultacyjnym.