Binance otworzyło oddział w Nowej Zelandii

Jedna z największych na świecie giełd kryptowalutowych zarejestrowała się w nowozelandzkim Ministerstwie Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia i otworzyła lokalne biura w tym kraju.

Binance zostało zarejestrowane jako dostawca usług finansowych w Nowej Zelandii i oferuje jego mieszkańcom dostęp do usług, w tym handlu spotowego, tokenów niefunkcjonalnych i stakingu. Przeniesienie do przyjaznego kryptowalutom kraju miało miejsce niedługo po tym, jak organy regulacyjne w Dubaju, Abu Dhabi, Kazachstanie i Włoszech dały firmie zielone światło na otwarcie oddziałów w tych krajach.

– Nowa Zelandia to ekscytujący rynek z silną historią innowacji fintech – powiedział dyrektor generalny Binance Changpeng Zhao.

Nowozelandzcy ustawodawcy nie narzucili ścisłych wytycznych dla firm kryptowalutowych działających w tym kraju. W 2019 r. krajowy organ podatkowy poinformował, że dochody z kryptowalut są legalne. Z kolei Bank Rezerw Nowej Zelandii badał potencjalne korzyści i zagrożenia związane z cyfrową walutą banku centralnego.

W lipcu 2022 r. bank centralny Holandii ukarał Binance Holdings grzywną w wysokości 3,3 miliona dolarów za oferowanie usług kryptowalutowych bez rejestracji. Pod koniec września 2022 r. firma utworzyła grupę zadaniową o nazwie Global Advisory Board, której celem jest rozwiązanie kwestii regulacyjnych związanych z kryptowalutami, blockchainem i adopcją Web3.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 r. firma Huobi Global została zarejestrowana jako dostawca usług finansowych w Nowej Zelandii, ale następnie zawiesiła swoje usługi handlu instrumentami pochodnymi, powołując się na zgodność z lokalnymi przepisami.

Nowa Zelandia, którą zamieszkuje 5,1 miliona mieszkańców, jest mniejszym rynkiem w porównaniu z sąsiednią Australią, gdzie 4,2 miliona osób posiada kryptowaluty.

Rosja zamierza wykorzystać CBDC do rozliczeń międzynarodowych z Chinami

Kraj prowadzi obecnie fazę pilotażową rozwoju CBDC i oczekuje się, że zakończy ją na początku 2023.

Jak donosi agencja Reuters, Rosja planuje wykorzystać cyfrowego rubla do wzajemnych rozliczeń z Chinami. Cyfrowa waluta jest obecnie testowana w rozliczeniach z bankami i szacuje się, że będzie gotowa na początku 2023 roku.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pod koniec września 2022 r. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał 22 osoby i dwa podmioty mające swoją siedzibą w Rosji do listy podmiotów objętych sankcjami . Wraz z rosnącymi sankcjami wobec Rosji ze strony Zachodu w związku z trwającym konfliktem z Ukrainą, kraj ten aktywnie poszukuje alternatywnych dróg finansowych i rozliczeń handlowych.

Anatolij Aksakow, szef komisji finansów w niższej izbie parlamentu Rosji, przyznał niedawno, że kryzys geopolityczny ograniczył dostępność Rosji do międzynarodowego rynku handlowego. To jeden z powodów, dla których rząd aktywnie pracuje nad alternatywnymi sposobami płatności i rozliczeń handlowych, a krajowa waluta cyfrowa wydaje się być w tej chwili koniecznością. – Temat cyfrowych aktywów finansowych, cyfrowego rubla i kryptowalut obecnie nasila się w społeczeństwie, ponieważ kraje zachodnie nakładają sankcje i tworzą problemy dla przelewów bankowych, w tym w rozliczeniach międzynarodowych – powiedział Aksakow.

Obecnie Rosja znajduje się w końcowej fazie rozwoju CBDC. Zgodnie z ostatnią aktualizacją polityki pieniężnej Banku Rosji, organ ten rozpocznie podłączanie wszystkich banków i instytucji kredytowych do platformy cyfrowego rubla w 2024 roku.

Przypomnijmy, że Rosja przyjęła prawo kryptowalutowe w 2020 roku, zabraniając korzystania z kryptowalut jako formy płatności. Jednak przepisy nie zakazały prowadzenia innych działań skoncentrowanych na kryptowalutach, takich jak wydobycie i handel nimi. Wraz ze wzrostem sankcji i rosnącą niepewnością na rynku handlu międzynarodowego, Rosja zwróciła się do swojej narodowej waluty cyfrowej jako środka wymiany, aby osłabić dominację Stanów Zjednoczonych na rynku handlu międzynarodowego.

Gubernator Kalifornii zawetował przepisy dotyczące licencjonowania i regulacji kryptowalut

Gavin Newsom odmówił podpisania ustawy, która ustanowiłaby ramy licencyjne i regulacyjne dla aktywów cyfrowych.

Dokument o nazwie “Assembly Bill 2269” moał na celu umożliwienie wydawania licencji operacyjnych dla firm kryptowalutowych w Kalifornii. 1 września 2022 r. Zgromadzenie Stanowe Kalifornii przyjęło ustawę i przekazało ją do biura gubernatora w celu jej  zatwierdzenia. Jednak ten odmówił jej przyjęcia, zalecając „bardziej elastyczne podejście”, które ewoluowałoby w czasie, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów i związane z tym koszty.

„Jest przedwczesne, aby zamknąć strukturę licencjonowania w ustawie bez rozważenia zarówno wewnętrznych starań mających na celu stworzenie przejrzystego środowiska regulacyjnego, jak i nadchodzących działań federalnych” – czytamy w oświadczeniu gubernatora. Newsom stwierdził, że ustawa w obecnej formie wymagałaby zaciągnięcia pożyczki w wysokości dziesiątek milionów dolarów z funduszu ogólnego państwa. – Tak znaczące zaangażowanie zasobów funduszu ogólnego powinno być rozważone i rozliczone w rocznym procesie budżetowym – wyjaśnił.

Jednocześnie podkreślił, że czeka na przepisy federalne, aby mieć bardziej sprecyzowany pogląd na cyfrowe aktywa finansowe. Dopiero mając je na uwadze gubernator będzie mógł współpracować z ustawodawcą w celu ustanowienia inicjatyw licencjonowania kryptowalut.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej przedłożyło Białemu Domowi analizę dotyczącą wyborów projektowych dla 18 systemów cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) dla Stanów Zjednoczonych. Ocena techniczna amerykańskiego systemu CBDC podkreśliła skłonność Biura do budowy systemu off-ledger, chronionego sprzętowo, przy jednoczesnym rozważeniu różnych kompromisów związanych z każdym wyborem projektowym.

Pentagon zlecił Inca Digital wykonanie narzędzia do mapowania zasobów cyfrowych

Narzędzie pozwoli rządowi zrozumieć interakcję tradycyjnych i cyfrowych systemów finansowych oraz śledzić pieniądze płynące do i z blockchainów.

Firma zajmująca się analizą danych dotyczących aktywów cyfrowych zbada implikacje aktywów cyfrowych dla bezpieczeństwa narodowego w ramach rocznego kontraktu z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA). Agencja jest oddziałem badawczo-rozwojowym Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. 

Wiadomo już, że Inca Digital będzie pracować nad projektem o nazwie „Mapping the Impact of Digital Financial Assets”, którego celem będzie stworzenie narzędzia do mapowania ekosystemu kryptowalut w celu dostarczenia stosownych informacji rządowi USA i firmom komercyjnym.

Oprócz przyjrzenia się działaniom związanym z praniem brudnych pieniędzy i uchylaniem się od sankcji, projekt przyczyni się do zrozumienia interakcji między tradycyjnymi i cyfrowymi systemami finansowymi, przepływów pieniężnych do i z systemów blockchain i innych zastosowań kryptowalut w obszarach, które są przedmiotem zainteresowania rządu Stanów Zjednoczonych. – Departament Obrony i inne agencje federalne muszą mieć lepsze narzędzia, aby zrozumieć, jak działają aktywa cyfrowe i jak wykorzystać swoje uprawnienia jurysdykcyjne nad rynkami aktywów cyfrowych na całym świecie powiedział Adam Zarazinsky, dyrektor generalny Inca Digital.

– Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony nie zajmuje się inwigilacją- zapewnił kierownik programu Mark Flood. – Podkreślam, że jesteśmy ostrożni w tych badaniach, że nie angażujemy się w informacje umożliwiające identyfikację osób – dodał.

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony przygląda się technologii blockchain od kilku lat, zarówno pod kątem jej implikacji dla bezpieczeństwa, jak i jako potencjalnego narzędzia do własnych celów. W czerwcu 2022 r. podmiot nawiązał współpracę z firmą Trail of Bits w celu przeanalizowania stopnia decentralizacji blockchainów i zidentyfikowania ich podatności.

Inca Digital otrzymała na wspomniany projekt dofinansowanie w ramach II fazy Small Business Innovation Research. Firma jest twórcą Nakamoto Terminal, systemu używanego przez Komisję Handlu Towarami Futures do nadzoru rynku. Przedsiębiorstwo zostało założone przez byłych analityków Interpolu w 2009 roku.

Chiny złożyły aż 84% wszystkich wniosków patentowych dotyczących blockchain

Kluczową rolę w promowaniu rodzącej się technologii odegrał prezydent Xi Jinping.

W 2019 roku wezwał on obywateli, firmy technologiczne i interesariuszy ekosystemu do aktywnego udziału i czerpania korzyści z rodzącej się technologii, ponieważ odegra ona kluczową rolę w kolejnej rewolucji przemysłowej.

Jak podaje serwis Cointelegraph, w ciągu jednego roku od zatwierdzenia branży przez prezydenta Xi Jinpinga chińskie firmy złożyły 4435 wniosków patentowych uwzględniających technologię blockchain. Z innego badania wynika z kolei, że w okresie od 2015 r. do czerwca 2021 r. Chiny odpowiadały za około 60% światowych wniosków patentowych dotyczących blockchaina – kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Stany Zjednoczone i Korea Południowa. Dane te zostały podane przez Wang Jianwei, wicedyrektora Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych.

Podczas gdy Chiny są krajem, w którym składa się najwięcej wniosków patentowych związanych z branżą blockchain, wskaźnik ich zatwierdzenia jest znacznie niski i wynosi jedynie 19 proc. Inną ważną rzeczą, którą należy zauważyć, jest to, że Chiny nie są zbyt duże na decentralizację – a to właśnie ona jest główną zasadą, na której opiera się technologia blockchain. Było to szczególnie widoczne w przypadku rozwoju cyfrowego juana w tym kraju. Przypomnijmy, że Ludowy Bank Chin opracował cyfrową walutę narodową na podkręconej wersji blockchaina z pełną kontrolą nad jej funkcjonowaniem, a nie przy użyciu tradycyjnego podejścia rozproszonej sieci.

Bits of Gold z licencją na rynki kapitałowe

Izraelska giełda kryptowalut stała się pierwszą firmą kryptowalutową w kraju, która otrzymała licencję umożliwiającą jej współpracę z lokalnymi bankami.

W wyniku uzyskania licencji Bits of Gold będzie mogło przechowywać waluty cyfrowe w specjalnie zaprojektowanym do tego celu portfelu. Firma zacznie również świadczyć usługi umożliwiające bankom i innym instytucjom finansowym podłączenie się do jej usług związanych z aktywami cyfrowymi. Jak podkreślili przedstawiciele przedsiębiorstwa, licencja jest kolejnym krokiem w jego historii, aby uczynić świat walut cyfrowych bardziej dostępnym dla izraelskiego społeczeństwa w prosty i bezpieczny sposób.

Tymczasem władze Izraela wprowadzają ograniczenia na płatności gotówkowe starając się zwalczać nielegalną działalność i napędzać przejście na płatności cyfrowe w tym kraju. Warto podkreślić, że izraelskie banki do niedawna były bardzo nieprzyjazne wobec kryptowalut i usług blokujących, powołując się na kwestie przeciwdziałania praniu pieniędzy..

W 2017 roku izraelski sąd najwyższy orzekł, że lokalny bank Leumi miał prawo odmówić usługi Bits of Gold, przy czym bank twierdził, że natura Bitcoina uniemożliwiła mu przestrzeganie przepisów. Stanowisko Sądu Najwyższego zmieniło się jednak do 2019 roku, kiedy to orzekł, że Leumi nie może zablokować konta Bits of Gold w oparciu o obawy regulacyjne, a czyniąc to, ustanowił precedens dla innych firm kryptowalutowych.

Kolejną barierą dla adopcji instytucjonalnej w Izraelu są jego przepisy podatkowe. Zgodnie z analizą wydaną przez firmę analityczną kryptowalut Coincub, kraj ten został niedawno sklasyfikowany jako trzecie najgorsze państwo pod kątem opodatkowania kryptowalut. Sprzedaż kryptowalut w Izraelupodlega zasadniczo podatkowi od zysków kapitałowych w wysokości do 33%, a jeśli działalność inwestycyjna jest uważana za związaną z działalnością gospodarczą, podlega podatkowi dochodowemu w wysokości do 50%.

Biały Dom opublikował kompleksowe ramy dla kryptowalut

Arkusz informacyjny podsumowuje wyniki badań dziewięciu agencji federalnych, które zostały podjęte w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Po wydaniu przez prezydenta Joe Bidena rozporządzenia wykonawczego w sprawie zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych, agencje federalne wystąpiły ze wspólnym arkuszem informacyjnym dotyczącym sześciu głównych kierunków regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. Podsumowuje on treść dziewięciu oddzielnych raportów, które zostały przedłożone prezydentowi, aby wyartykułować jasne ramy odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych i utorować drogę do dalszych działań w kraju i za granicą.

Arkusz informacyjny został opublikowany na oficjalnej stronie Białego Domu i składa się z 7 sekcji: (1) Ochrona konsumentów, inwestorów i przedsiębiorstw; (2) Promowanie dostępu do bezpiecznych, przystępnych usług finansowych; (3) Wspieranie stabilności finansowej; (4) Wspieranie odpowiedzialnych innowacji; (5) Wzmocnienie naszego globalnego przywództwa finansowego i konkurencyjności; (6) Walka z nielegalnymi finansami i (7) Eksploracja cyfrowej waluty amerykańskiego banku centralnego (CBDC).

Niektóre z sekcji nie zawierają nowych informacji, podkreślając po raz kolejny zasady i politykę, której trzyma się obecna administracja. Na przykład, aby chronić konsumentów i inwestorów, raporty nakłaniają organy regulacyjne – Securities and Exchange Commission i Commodity Futures Trading Commission – do „agresywnego prowadzenia dochodzeń i działań egzekucyjnych przeciwko bezprawnym praktykom w przestrzeni aktywów cyfrowych”. Jednocześnie przepisy nie mówią nic o rozdzieleniu obowiązków regulatorów, co pozostaje jednym z głównych problemów regulacyjnych kraju.

Aby promować dostęp do usług finansowych, agencje federalne zalecają stworzenie federalnych ram dla niebankowych dostawców płatności i zachęcanie do przyjęcia systemów płatności natychmiastowych, takich jak FedNow, którego uruchomienie jest planowane przez Rezerwę Federalną w 2023 roku.

W ramach wspierania odpowiedzialnych wysiłków innowacyjnych, Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej, które niedawno opublikowało krytyczny raport na temat wpływu wydobycia kryptowalut na klimat, ma opracować Agendę Badań i Rozwoju Aktywów Cyfrowych, aby pomóc złagodzić negatywny wpływ na klimat. Z kolei Departament Energii, Agencja Ochrony Środowiska i inne agencje rozważą dalsze śledzenie wpływu aktywów cyfrowych na środowisko.

Chociaż z dokumentu wynika, że amerykańskie agencje będą wykorzystywać amerykańskie pozycje w organizacjach międzynarodowych, aby przesyłać amerykańskie wartości związane z aktywami cyfrowymi, nie określa on, jak dokładnie te wartości różnią się od szybko pojawiającego się europejskiego podejścia regulacyjnego. Jednocześnie strategia bezpieczeństwa implikuje zmiany w ustawie o tajemnicy bankowej, ustawach antytip-off i przepisach przeciwko nielicencjonowanemu przekazywaniu pieniędzy, aby zastosować je wyraźnie do dostawców usług związanych z aktywami cyfrowymi, w tym giełd i platform tokenów niefunkcjonalnych. 

Ostatnia, ale być może najważniejsza sekcja arkusza informacyjnego poświęcona jest amerykańskiemu CBDC. Ujawnia ona, że administracja opracowała już cele polityczne dla amerykańskiego systemu CBDC, ale potrzebne są dalsze badania nad ewentualnymi technologicznymi podstawami tego systemu. Mimo to, intencje wydają się całkiem poważne, gdyż Ministerstwo Skarbu będzie przewodzić międzyagencyjnej grupie roboczej z udziałem Rezerwy Federalnej, Narodowej Rady Gospodarczej, Rady Bezpieczeństwa Narodowego i OSTP.

Iran dokonał emisji CBDC pomimo braków w infrastrukturze

22 września 2022 r. bank centralny Iranu dokonał pilotażowego uruchomienia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Kryptowaluta znajdowała się w fazie planowania od kilku lat.

Uruchomienie kryptowaluty rial było pierwotnie planowane na listopad 2022 r. CBDC ma pomóc w poprawie włączenia finansowego i funkcjonować jako przydatne narzędzie dla Banku Centralnego Iranu. Rozwój kryptowaluty rial rozpoczął się w 2018 roku, a bank przez cały ostatni rok zapowiadał próby uruchomienia CBDC.

Rial będzie działać na platformie Borna, opracowanej przy użyciu Hyperledger Fabric, platformy IBM open-source distributed ledger technology. Wiadomo już, że banki będą wymieniać papierowe riale na elektroniczne.

Używanie kryptowalut do płatności wewnątrz Iranu jest zabronione, ale w sierpniu 2022 r. Irańczycy zaczęli używać kryptowalut do płacenia za import, co doprowadziło do obaw wśród irańskich firm o brak regulacji kryptowalut.

FV Bank zintegruje USDC stablecoin dla bezpośrednich depozytów

Globalny bank cyfrowy jest kolejną platformą finansową, która umożliwia depozyty w wspieranym przez Circle stablecoinie USD Coin.

21 sierpnia 2022 r. FV Bank poinformował o uruchomieniu nowej usługi umożliwiającej posiadaczom kont dokonywania bezpośrednich wpłat w USDC na konta dolarowe banku. Nowa funkcja umożliwia klientom otrzymywanie USDC na ich kontach podobnie jak w przypadku tradycyjnych depozytów, takich jak wire czy sieć automatycznych izb rozliczeniowych.

Jak czytamy w komunikacie, otrzymane środki USDC są natychmiast i automatycznie przeliczane na dolara amerykańskiego w momencie wpłaty. Nowe rozwiązanie pozwala użytkownikom FV Banku wystawiać faktury swoim międzynarodowym klientom w USDC, umożliwiając szybsze i tańsze transakcje, a także przewalutowanie.

Dyrektor generalny FV Bank Miles Paschini zaznaczył, że USDC będzie pierwszym stablecoinem akceptowanym w tej chwili do wpłat w dolarach, ale bank rozważa wprowadzenie obsługi kolejnych stablecoinów. – Wybraliśmy USDC ze względu na jego licencjonowanie, poświadczenia rezerw i płynność w czasie rzeczywistym jeden do jednego – podkreślił.

Oprócz integracji USDC, FV Bank planuje również uruchomić własną usługę powierniczą w czwartym kwartale 2022 roku, umożliwiając klientom przechowywanie aktywów cyfrowych na rachunku powierniczym obok ich konta depozytowego. Według Paschiniego, powiernictwo FV Bank będzie wspierać główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), Ether (ETH) i inne monety.

FV Bank to przyjazny kryptowalutom bank cyfrowy, nad którym nadzór sprawuje Biuro Komisarza Instytucji Finansowych w Puerto Rico. Jak zapewnia dyrektor generalny przedsiębiorstwa, kryptowalutowa mapa drogowa firmy nie ucierpiała pomimo trwającej kryptowalutowej zimy – Ogólnie rzecz biorąc,’rynek niedźwiedzia nie wpłynął na naszą działalność, ponieważ nadal rośniemy i rozszerzamy nasze usługi w odpowiedzialny sposób – powiedział Paschini.

Nasdaq będzie oferował usługę przechowywania kryptowalut

W miarę jak więcej instytucji interesuje się dabblingiem w kryptowalutach, międzynarodowa firma świadcząca usługi finansowe rozpoczęła przygotowania do oferowania usług przechowywania aktywów cyfrowych klientom instytucjonalnym. 

Firma powołała nowy zespół, który skupi się na aktywach cyfrowych i rozpocznie działalność od oferowania usług przechowywania Bitcoina i Ether dla instytucji. Przedsiębiorstwo zatrudniła również Ira Auerbacha, który wcześniej pracował w usługach prime brokera giełdy kryptowalutowej Gemini. Będzie on szefem nowego działu aktywów cyfrowych. Auerbach wyraził przekonanie, że kolejna fala rewolucji finansowej będzie napędzana przez adopcję instytucjonalną. 

Przypomnijmy, że w maju 2022 r. Nasdaq nawiązał współpracę z brazylijską firmą XP w celu stworzenia giełdy aktywów cyfrowych o nazwie XTAGE. Roland Chai, dyrektor wykonawczy w Nasdaq, jest zdania, że współpraca z XP przyniesie nowe możliwości dla inwestorów i innych firm. Giełda ma zostać uruchomiona w 2022 roku.

Z kolei dyrektor generalny BitMEX Alexander Höptner przewidział, że po Ethereum Merge, gdzie sieć przeszła na konsensus proof-of-stake, instytucje będą bardziej otwarte na inwestowanie w kryptowaluty, ponieważ firmy dbają o wydajność i rozwój środowiska. – Jestem absolutnie pewien, że to będzie dalej popychać do przyjęcia instytucjonalnego, a także do przyjęcia na rynku masowym – powiedział.

Zdaniem Henrika Anderssona, dyrektora wykonawczego w firmie Apollo Capital, która zarządza funduszami, już wkrótce instytucje również zaczną być aktywne w kwestiach dotyczących kryptowalut.