Rosja będzie wykorzystywać kryptowaluty do importu?

Przyjęcie aktywów cyfrowych jest konieczne jako bezpieczna alternatywa dla płatności transgranicznych – oświadczył premier Rosji Michaił Miszustin.

Podczas sesji strategicznej na temat rozwoju krajowego systemu finansowego we wtorek Miszustin wyjaśnił, że aktywa cyfrowe dają dobrą możliwość zapewnienia nieprzerwanych płatności za import i eksport. Jednocześnie wskazał on na znaczenie zapewnienia niezależności infrastruktury technicznej i cyberbezpieczeństwa instytucji finansowych. – Musimy intensywnie rozwijać innowacyjne obszary, w tym przyjęcie aktywów cyfrowych. Jest to bezpieczna alternatywa dla wszystkich stron, która może zagwarantować nieprzerwaną płatność za dostawy towarów z zagranicy i za eksport – powiedział.

Uwagi Miszustina pojawiły się wkrótce po tym, jak irańskie Ministerstwo Przemysłu Kopalń i Handlu zatwierdziło wykorzystanie kryptowalut do importu. Organ zdecydował się na płatności kryptowalutowe ze względu na obowiązujące międzynarodowe sankcje handlowe. 

Rosyjskie władze wcześniej rozważały już wcześniej wykorzystanie kryptowalut dla płatności międzynarodowych. W maju 2022 r. Iwan Czebeskow, szef Wydziału Polityki Finansowej w ramach Ministerstwa Finansów Rosji, powiedział, że urząd rozważał możliwość włączenia płatności kryptowalutowych. – Pomysł wykorzystania walut cyfrowych w transakcjach dla rozliczeń międzynarodowych jest aktywnie omawiany – przyznał wówczas.

Pomysł międzynarodowych płatności w kryptowalutach otrzymał nawet wsparcie od największego rządowego sceptyka w kwestii kryptowalut. W czerwcu gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina stwierdziła, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane w płatnościach transgranicznych lub międzynarodowych, ale tylko wtedy, gdy nie dostaną się do krajowego systemu finansowego Rosji.

Zawodnik rugby promuje kryptowaluty w RPA

Kapitan narodowej drużyny rugby Siya Kolisi będzie twarzą dwuletniej edukacyjnej kampanii reklamowej kryptowalut w Republice Południowej Afryki.

Kapitan drużyny Springbok nawiązał współpracę z globalną giełdą kryptowalut Luno w ramach kampanii, która będzie zawierała serię reklam telewizyjnych promujących długoterminowe podejście do inwestycji w kryptowaluty. Wcześniej Kolisi wystąpił w reklamie kampanii, która została wyemitowana podczas trzeciego meczu Springboks w Rugby Championship przeciwko Australii.

– Podobnie jak wielu Południowych Afrykanów, jestem nowicjuszem w inwestowaniu w kryptowaluty, więc musiałem przeprowadzić pewien research, zanim zdecydowałem się na nawiązanie współpracy z Luno. Cieszę się, że Luno skupia się na zapewnieniu edukacji dla nowych inwestorów kryptowalutowych, takich jak ja, abyśmy mogli podejmować lepsze, długoterminowe decyzje finansowe – powiedział Kolisi.

Marius Reitz, dyrektor generalny Luno na Afrykę, podał obecne spowolnienie na rynkach kryptowalut jako doskonały moment dla inwestorów, aby skupić się na długoterminowym inwestowaniu. – Kiedy powiększasz posiadane przez siebie zasoby, wzloty i upadki nie zmieniają fundamentalnego potencjału kryptowalut w celu poprawy światowego systemu finansowego, na czym opiera się jego długoterminowa wartość. Długa gra w krypto oznacza jego przetrzymywanie, a nie handel – wyjaśnił. Jednocześnie dodał, że inwestorzy mogą lepiej radzić sobie z krótkoterminowymi zmianami cen, biorąc pod uwagę długoterminową perspektywę.

Luno, znana platforma wymiany i handlu kryptowalutami w Republice Południowej Afryki, wcześniej współpracowała z Rassie Erasmusem, dyrektorem rugby Springbok, w innej kampanii reklamowej, która uczyła użytkowników, jak „zmierzyć się” z Bitcoinem. 

Firma jest równiez sponsorem golfowego Order of Merit w African Sunshine Tour. Trzech najlepszych golfistów pod koniec sezonu otrzyma znaczące nagrody pieniężne wypłacane w BTC.

Bitcoin Depot zamierza wejść na giełdę w 2023 r.

Jeden z największych dostawców bankomatów kryptowalutowych w Ameryce Północnej planuje wprowadzić swoje akcje na Nasdaq w pierwszym kwartale 2023 roku.

Bitcoin Depot, główny dostawca bankomatów kryptowalutowych w Stanach Zjednoczonych, planuje wejść na giełdę poprzez połączenie ze spółką akcyjną specjalnego przeznaczenia (SPAC). Firma osiągnęła ostateczne porozumienie w sprawie połączenia z GSR II Meteora w transakcji o wartości 885 milionów dolarów. Fuzja spowoduje, że Bitcoin Depot stanie się spółką notowaną na giełdzie, ponieważ połączona firma – która zostanie nazwana Bitcoin Depot Inc – będzie handlować na Nasdaq pod nowym symbolem BTM.

Połączenie firm zostało jednogłośnie zatwierdzone przez zespół kierowniczy Bitcoin Depot i zarząd GSRM. Szacuje się, że operacja zostanie dokonana w pierwszym kwartale 2023 roku. Połączenie biznesowe podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i interesariuszy oraz innym zwyczajowym warunkom zamknięcia.

GSR II Meteora SPAC posiada około 320 milionów dolarów, które Bitcoin Depot mógłby wykorzystać do dalszego rozwoju, chociaż inwestorzy SPAC są w stanie wycofać swoje pieniądze przed dokonaniem połączenia. Bitcoin Depot mógłby przystąpić do rundy finansowania, która zamknęłaby się w tym samym czasie, co transakcja połączenia.

Gus Garcia, współwłaściciel GSRM i były bankier SPAC w Bank of America, powiedział, że jest pewny opcji finansowania Bitcoin Depot ze względu na stały wzrost firmy. – Dzięki znaczącemu śladowi BTM, kluczowym strategicznym relacjom i bogatej w funkcje aplikacji mobilnej, uważamy, że Bitcoin Depot jest dobrze przygotowany do wykorzystania wysoce rozdrobnionego rynku BTM zarówno w kraju, jak i za granicą – podkreślił.

Założony w 2016 roku Bitcoin Depot jest jednym z największych dostawców bankomatów kryptowalutowych w Ameryce Północnej. Obecnie firma obsługuje ponad 7 tysięcy bitomatów.

Indonezja planuje utworzenie swojej giełdy kryptowalut do końca 2022 r.

Rząd Indonezji powrócił do swojego planu utworzenia giełdy aktywów cyfrowych, publicznie ogłoszonego po raz pierwszy jeszcze w 2021 roku. 

Indonezyjski wiceminister handlu Jerry Sambuaga potwierdził, że kraj nadal planuje uruchomienie giełdy kryptowalut, ale cały projekt został opóźniony ze względu na dodatkowe przygotowania. – „Upewnimy się, że każdy wymóg, procedura i niezbędne kroki zostały podjęte – powiedział. Sambuaga opisał również nieuniknione zadania przygotowawcze przed uruchomieniem, takie jak ocena, które podmioty mogłyby zostać włączone do giełd i ustalenie minimalnych wymagań dla nich. 

Pang Hue Kai, dyrektor generalny Tokokrypto – jednej z 25 licencjonowanych giełd kryptowalut w Indonezji, z dużym udziałem Binance – nazwał projekt katalizatorem dla indonezyjskiego ekosystemu kryptowalutowego.

Pierwsze ogłoszenie o krajowej giełdzie kryptowalut pojawiło się w grudniu 2021 roku. Wówczas poinformowano, że ramię venture capital państwowej firmy telekomunikacyjnej PT Telkom Indonesia i giełda kryptowalutowa Binance stworzą wspólne przedsięwzięcie.

Według danych indonezyjskiej Commodity Futures Trading Regulatory Agency, całkowity wolumen transakcji aktywów kryptowalutowych w Indonezji w 2021 r. wzrósł o ponad 1000% w porównaniu z 2020 r., wzrastając do 859,4 bln rupii (57,7 mld dolarów). Mniej więcej 4% populacji kraju, czyli nieco poniżej 11 milionów osób, inwestowało w kryptowaluty.

Firmy z branży blockchain finansują uniwersyteckie huby badawcze

Uniwersytety wdrażają fizyczne i wirtualne huby badawcze poświęcone postępowi technologii blockchain poprzez wiedzę naukową i edukacyjną.

Ostatnie ustalenia firmy Custom Market Insights, zajmującej się badaniami rynku i doradztwem, wykazały, że w 2021 r. wielkość globalnego rynku technologii blockchain została wyceniona na 4,8 miliarda dolarów, jednak do 2030 roku kwota ta ma osiągnąć 69 miliardów dolarów. Choć jest to godne uwagi, dla branży kluczowe stało się umożliwienie przeprowadzenia rygorystycznych badań nad rozwojem sektora blockchain

Tim Harrison, wiceprezes ds. społeczności i ekosystemu w Input Output Global, firmą stojącą za blockchainem Cardano, stwiedził, że w ciągu ostatniego roku ekosystem blockchain był świadkiem różnych zagrożeń ze strony projektów, które przyjęły podejście „go fast and break things”. – Nie tylko te firmy prowadzą te ryzyka dla siebie, ale błędy i porażki mogą również negatywnie wpłynąć na ich końcowych konsumentów – powiedział. Harrison uważa, że wspomniane badania mogą pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom, a jednocześnie rozwiązać problemy, które nadal utrzymują się od wcześniejszych iteracji rozwoju blockchain.

Jednoześnie Harrison zauważył, że Input Output Global niedawno sfinansował Blockchain Research Hub o wartości 4,5 miliona dolarów na Uniwersytecie Stanforda. Celem hubu jest wzbogacenie zasobu wiedzy naukowej w branży blockchain i distributed ledger, przy jednoczesnym zwiększeniu nacisku na badania podstawowe. 

Aggelos Kiayias, główny naukowiec w Input Output Global i profesor na Uniwersytecie w Edynburgu,uważa, że centrum pomoże branży zbiorowo rozwiązać obecne wyzwania. Jak podkreślił, IOG wcześniej przekazał 500 tys. dolarów na finansowanie badań nad skalowalnością blockchain ze Stanfordem. Była to ważna inicjatywa, ponieważ skalowalność blockchain pozostaje jednym z największych problemów utrudniających przyjęcie się w branży. Kiayias zauważył jednak, że nowy Stanford’s Blockchain Research Hub pójdzie o krok dalej, ponieważ finansowane projekty będą pochodzić od naukowców z różnych dyscyplin i środowisk.

Amerykanie odnotowują niewielkie zyski z kryptowalut

Badanie przeprowadzone przez Pew Research Center wykazało, że 46 proc. dorosłych użytkowników kryptowalut w Stanach Zjednoczonych obserwuje niższe niż oczekiwane zwroty z inwestycji w kryptowaluty.

Instytut zebrał odpowiedzi od ponad 6 tys. losowo wybranych dorosłych osób w całych Stanach Zjednoczonych. Większość respondentów, która przyznała, że zainwestowała w kryptowaluty, powiedziała, że odnotowali niższe niż oczekiwali zwroty z inwestycji, podczas gdy tylko 15 proc. badanych osób stwierdziło, że ich inwestycje w kryptowaluty były dla nich bardziej korzystne, niz tego wcześniej oczekiwali. Z kolei około 31 proc. respondentów stwierdziło, że było „mniej więcej tak, jak się spodziewali”.

Co ciekawe, zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, że zainteresowała się kryptowalutami, ponieważ szukała „innego sposobu inwestowania” i myślała, że jest to „dobry sposób na zarabianie pieniędzy”. Ponad połowę respondentów stanowiły kobiety, a osoby w wieku powyżej 50 lat reprezentowały największą wielkość próby. Ogólnie rzecz biorąc, tylko 16 proc. wszystkich respondentów stwierdziło, że w pewnym momencie swojego życia inwestowali, handlowali lub używali kryptowalut.

Amerykańscy inwestorzy inwestowali w kryptowaluty w czasach ich świetności. Wysoki odsetek rozczarowanych nimi osób można przypisać gwałtownemu wzrostowi adopcji kryptowalut w kraju w 2021 roku, kiedy rynek był w szczytowym okresie.Przypomnijmy, że w 2021 roku około 70 proc. hodlerów kryptowalut w USA zaczęło inwestować w kryptowaluty takie jak Bitcoin. To właśnie wtedy, w dniu 8 listopada 2021 roku, Bitcoin.osiągnął rekord wszechczasów – kosztował około 67 582 dolarów 

Tymczasem z innego badania przeprowadzonego przez dostawcę usług finansowych deVere Group wynika, że prawie połowa z ich ponad 700 klientów z pokolenia Baby Boomer (urodzonych w latach 1946-1964) i Generacji X (urodzonych w latach 1965-1985) z całego świata już posiada kryptowaluty lub planuje je kupić przed końcem 2022 roku.

Prezes i założyciel DeVere Group Nigel Green uważa, że większość osób urodzonych w latach 1965-1980 inwestuje jako „część szerszej strategii planowania emerytalnego.”

Pekin ogłasza dwuletni plan innowacji i rozwoju Metaverse

Władze miasta ogłosiły plan działań rozwojowych, któryodnosi się do metawersji jako nowej generacji integracji i innowacji technologii informacyjnej, która napędzałaby wzrost Internetu w kierunku Web3.

Plan innowacji koncentruje się na promowaniu rozwoju branż związanych z metawersją i pomaganiu Pekinowi w budowaniu miasta wzorcowego dla gospodarki cyfrowej. Dokument wymaga, aby różne dzielnice budowały infrastrukturę technologiczną na poziomie miasta i promowały jej wykorzystanie w różnych dziedzinach, w tym w edukacji i turystyce. Program rozwoju widziałby integrację środków technicznych, takich jak wizualizacja 3D i GIS , aby zbudować wizualną platformę cyfrową przestrzeni miejskiej i odpowiednio przyspieszyć układ cyfrowej rodzimej inteligentnej infrastruktury.

Władze Pekinu zaleciły również również okręgom i gminom zaoferowanie wsparcia finansowego i zasobów ludzkich w celu zbudowania wirtualnej rzeczywistości. 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dwa duże miasta w Chinach ogłosiły wieloletnie plany działania, w których centrum zainteresowania znalazły się Metaverse i NFT. Rosnące zainteresowanie chińskiego rządu wiodącymi technologiami Web3 może doprowadzić do szerszej adopcji w tym kraju, całkiem podobnie jak w przypadku cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), która w fazie pilotażowej jest używana przez miliony osób.

MTV wprowadziło kategorię nagród „Best Metaverse Performance”

MTV Video Music Awards dodało nową kategorię do swojej listy kategorii konkursowych. Artyści mogą ubiegać się o nagrodę w kategorii „Best Metaverse Performance”.

VMA po raz pierwszy przyznano w 1984 roku jako wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie teledysków. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się najwięksi artyści muzyczni, w tym Madonna, Nirvana i Kanye West. Standardowe kategorie VMA to „Teledysk roku”, „Artysta roku” i „Piosenka roku”, ale w 2022 roku jury wzięło również pod uwagę występy w Metaverse i stworzyło zupełnie nową kategorię nagród.

Do nagrody za występy w metawersum nominowanych jest sześciu artystów. Lista jest następująca: „The Rift Tour” z udziałem Ariany Grande (Fortnite), „The Virtual” Blackpink (PUBG Mobile), BTS (YouTube), Charli XCX (Roblox), „Justin Bieber – An Interactive Virtual Experience” (Wave) oraz „Twenty One Pilots Concert Experience” (Roblox). 

Tegoroczna kategoria metaverse pojawia się po pięciu kolejnych latach spadku oglądalności gali Video Music Awards. W związku z tym, że metawersja wciąż się rozwija i przyciąga młodszą publiczność, MTV może pomóc w jej rozwijaniu. 

Przemysł muzyczny jest pełen integracji Web3, ponieważ od lat znajduje się na ścieżce cyfrowej konsumpcji po wprowadzeniu serwisów streamingowych. Artyści wydają single jako niezbywalne tokeny NFT, które są już uznawane na międzynarodowych listach przebojów, podczas gdy inni wykorzystują blockchain do poprawy licencjonowania muzyki.

Rząd Australii zaprezentował swoje stanowisko w sprawie regulacji kryptowalut

Trzy miesiące po dojściu do władzy Australijska Partia Pracy przerwała milczenie na temat tego, jak planuje uporządkować zagadnienie kryptowalut. 

Oczekuje się, że przeprowadzone przed końcem 2022 roku ćwiczenie mapowania tokenów pomoże określić, jak aktywa kryptowalutowe i powiązane usługi powinny być regulowane” i informować o przyszłych decyzjach regulacyjnych. Przypomnijmy, że mapowanie tokenów było jednym z 12 zaleceń w raporcie z dochodzenia senackiego w 2021 roku promującego Australię jako centrum technologiczne i finansowe. Raport został ciepło przyjęty przez branżę,.

Australijskie władze podejmą również prace nad niektórymi innymi zaleceniami, tym ramami licencyjnymi dla dostawców usług kryptowalutowych zajmujących się niefinansowymi produktami kryptowalutowymi, odpowiednimi wymaganiami w celu zabezpieczenia przechowywania aktywów kryptowalutowych przez konsumentów oraz przeglądem struktury zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO).

Jak wynika z komunikatu prasowego, rząd kierowany przez premiera Anthony’ego Albanese’a dąży do uregulowania sektora kryptowalut: „W obecnej formie sektor kryptowalut jest w dużej mierze nieuregulowany i musimy wykonać pewną pracę, aby uzyskać właściwą równowagę, abyśmy mogli objąć nowe i innowacyjne technologie” – napisano.

W oświadczeniu zauważono, że ponad milion podatników weszło w interakcję z ekosystemem kryptowalut od 2018 roku, a mimo to obowiązujące prawo nie nadąża z dostosowaniem się do sektora aktywów kryptowalutowych.

Drużyna NFL proponuje wynajem lóż stadionowych płatny w kryptowalutach

Houston Texans to pierwsza drużyna w National Football League, która sprzedaje apartamenty na pojedyncze mecze w zamian za kryptowaluty.

Oficjalnym dostawcą portfela kryptowalutowego dla drużyny jest teksańska firma kryptowalutowa BitWallet, która świadczy również  usługi pośrednictwa, wymieniając kryptowaluty na gotówkę dla Houston Texans.

Jak poinformowały lokalne media, zakupu pierwszej loży przy użyciu kryptowalut dokonała agencja marketingu cyfrowego EWR Digital. Jest to pierwszy przypadek sprzedaży loży w zamian za cyfrowe aktywa w historii sportu. Tego typu pomieszczenia na stadionie często są wyposażone w bufety, drogi alkohol, łazienki, telewizory, obsługę i przede wszystkim stanowią doskonałą lokalizację do oglądania sportowych meczów.

Co prawda na stronie internetowej Texans nie znajdziemy cen wynajmu lóż. Serwis From the Seat szacuje jednak, że otrzymanie do dyspozycji pomieszczenia na pojedynczy mecz kosztuje od 14 do 25 tysięcy dolarów. W niektórych przypadkach cena ta może wynosić nawet 40 tysięcy dolarów.