Rząd Korei Południowej przesunął o dwa lata wprowadzenie 20-procentowego podatku od zysków z kryptowalut.
Koreańscy urzędnicy poinformowali o nowych planach reformy podatkowej, odraczając politykę opodatkowania kryptowalut do 2025 roku i powołując się na stagnację warunków rynkowych i czas potrzebny na przygotowanie środków ochrony inwestorów. Początkowe plany nałożenia dodatkowego 20% podatku na zyski z kryptowalut przekraczające 2,5 miliona wonów (równowartość 1 900 dolarów) w okresie jednego roku pozostają niezmienione.
Wprowadzenie kontrowersyjnego, 20-procentowego podatku od kryptowalut, zostało przełożone już po raz drugi, odkąd został on po raz pierwszy ogłoszony w styczniu 2021 roku. Przypomnijmy, że pierwotnie podatek miał obowiązywać od stycznia 2022 roku.
Kim Young-jin, przewodniczący podkomisji podatkowej, a zarazem jeden z ustawodawców, którzy sprzeciwili się polityce opodatkowania kryptowalut, wezwał do sformułowania w pierwszej kolejności solidnej regulacji kryptowalut. Istnieje spora szansa na to, że Korea z nowo wybranym pro-kryptowalutowym prezydentem w pierwszej kolejności ureguluje rynek kryptowalut, a następnie wdroży stosowne przepisy podatkowe.
Warto przypomnieć, że podobnie jak Korea Południowa, także Tajlandia próbowała wprowadzić wysoki, bo aż 15-procentowy podatek od zysków z kryptowalut. Ostatecznie propozycja ta spotkała się z dużym sprzeciwem ze strony przedstawicieli handlu detalicznego, a tajski rząd musiał zmienić swoje plany. Co prawda Indie nałożyły 30% podatek od kryptowalut od 1 kwietnia 2022 r., jednak działanie to spowodowało ogromne spustoszenie na tamtejszych giełdach kryptowalut – wolumeny handlowe pogrążyły się w ponad 90% w ciągu kilku tygodni od wprowadzenia nowych przepisów podatkowych.
Z dokumentu, który wyciekł w maju 2022 r. wynika, że nowo wybrany tajski prezydent pracuje nad wprowadzeniem ustawy o podstawowych aktywach cyfrowych. Miałaby ona wejść w życie do początku 2023 roku. Przepisy mają koncentrować się na niefunkcjonalnych tokenach i początkowych ofertach monet, rozbudowie infrastruktury i wspieraniu badań nad walutami cyfrowymi prowadzonych przez bank centralny.