Branża GameFi będzie warta nawet 2,8 mld dolarów

Najnowszy raport firmy Absolute Reports przewiduje ogromny wzrost dla branży GameFi w ciągu najbliższych sześciu lat.

W badaniu w okresie od 2022 do 2028 roku oszacowano wartość branży gier play-to-earn nonfungible token (NFT) na 2,8 miliarda dolarów. Co więcej, złożona roczna stopa wzrostu branży ma w tym okresie wynosić 20,4 proc.
W raporcie podkreślono, że najważniejszymi podmiotami w branży gier play-to-earn są takie firmy jak Sky Mavis, Dapper Labs, Decentraland, Immutable i The Sandbox.

Z innej analizy wynika, ze pomimo niestabilnych warunków rynkowych mamy obecnie do czynienia z wzrostem liczby użytkowników gier opartych na blockchainie. Zarówno WAX, jak i Binance Smart Chain mogą się pochwalić dużymi społecznościami – dla obu firm jest to odpowiednio 2,94 mln i 2,49 mln użytkowników.

Obserwatorzy podkreślają, że wraz z dalszym rozwojem Web3 GameFi będzie musiało się dostosować do potrzeb rynku.

Komisja Prawna Wielkiej Brytanii chce reformy przepisów dla aktywów cyfrowych

Komisja Prawna Anglii i Walii proponuje wprowadzenie szeregu reform w celu zapewnienia szerszej ochrony prawnej dla użytkowników kryptowalut i aktywów cyfrowych.

Instytucja dokonuje przeglądu istniejącego prawodawstwa dotyczącego aktywów cyfrowych na wniosek rządu brytyjskiego, starając się uwzględnić przestrzeń, ponieważ nadal rośnie jej zasięg i wykorzystanie.

28 lipca 2022 r. Komisja poprosiła o wsparcie od ekspertów prawnych, technologów i użytkowników kryptowalut. W prośbie zwrócono uwagę na ewoluującą naturę i wieloaspektowe wykorzystanie kryptowalut, niefunkcjonalnych tokenów (NFT) i innych aktywów cyfrowych. Kryptowaluty są dziś wykorzystywane jako środek płatniczy, służą do przechowywania wartości oraz jako cyfrowa reprezentacja własności lub praw do akcji i papierów dłużnych.

Komisja Prawna dąży do zapewnienia szerszego uznania i ochrony prawnej dla aktywów cyfrowych w celu zapewnienia szerszemu gronu osób, przedsiębiorstw i instytucji dostęp do rozwijającego się sektora. W dokumencie konsultacyjnym przeanalizowano, w jaki sposób prawo własności osobistej stosuje się do aktywów cyfrowych i dlaczego powinny one zostać sklasyfikowane pod tym parasolem, ale w odrębnej kategorii. Ponadto przedstawiono cztery kluczowe propozycje, począwszy od wyraźnego zdefiniowania odrębnej kategorii prawnej własności osobistej w celu uwzględnienia unikalnych cech aktywów cyfrowych pod hasłem „obiekty danych”. Celem jest stworzenie różnych opcji rozwoju i wdrożenia „obiektów danych” wokół istniejącego prawa. Wyjaśnienie prawa dotyczącego własności i kontroli aktywów cyfrowych, jak również transferów i transakcji to dwie ostatnie rekomendacje.

Komisarz ds. prawa handlowego i wspólnego profesor Sarah Green podkreśliła, że instytucja skupia się na unikalnych cechach technologii, aby zapewnić silne podstawy prawne dla ekosystemu, który ma się rozwijać organicznie. – Nasze propozycje mają na celu stworzenie silnych ram prawnych, które oferują większą spójność i ochronę dla użytkowników oraz promują środowisko, które jest w stanie zachęcić do dalszych innowacji technologicznych – wyjaśniła.

Termin nadsyłania publicznych odpowiedzi na dokument konsultacyjny został ustalony na 4 listopada 2022 roku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje trudny okres dla branży kryptowalut

Inwestorzy ostrzegają przed dalszą zmiennością na rynkach aktywów cyfrowych, ponieważ Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego.

Lipcowa aktualizacja MFW dotycząca Światowej Perspektywy Gospodarczej wskazuje na wyższą niż oczekiwana inflację i skurczenie się globalnej produkcji jako wskaźniki nadchodzącego słabego wzrostu gospodarczego. W raporcie stwierdzono, że czeka nas prawdopodobne spowolnienie gospodarcze. „Ryzyka dla perspektywy są w przeważającej mierze przechylone na minus” – czekamy w dokumencie.

Inwestorzy kryptowalutowi przygotowują się również do podwyżki stóp procentowych. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie stopy aż o 75 punktów bazowych, czyli 0,75%, do 2,25%, próbując zacieśnić politykę pieniężną i stłumić inflację. Istnieją również obserwatorzy branży, którzy oczekują, że Stany Zjednoczone oficjalnie znajdą się w recesji, gdy zostaną opublikowane dane o PKB za II kwartał 2022 r. Investopedia definiuje recesję jako dwa kolejne kwartały ujemnego wzrostu PKB.

Podczas gdy perspektywy gospodarcze wyglądają ponuro, Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwrócił uwagę, że wyprzedaże w kryptowalutach z powodu likwidacji, bankructw i strat w dużych firmach, takich jak Celsius, Three Arrows Capital i Voyager Digital Holdings, miały niewielki wpływ na inne systemy finansowe. Oznacza to, że tak jak szersze systemy finansowe mogą mieć ogromny wpływ na kryptowaluty, tego samego nie można powiedzieć w drugą stronę. :Aktywa kryptowalutowe doświadczyły dramatycznej wyprzedaży, która doprowadziła do dużych strat w kryptowalutowych pojazdach inwestycyjnych i spowodowała niepowodzenie algorytmicznych stablecoinów i kryptowalutowych funduszy hedgingowych, ale spillovers do szerszego systemu finansowego były jak dotąd ograniczone” – czytamy w raporcie.

Projekt ustawy o stablecoinach będzie omawiany w USA w późniejszym terminie

Ustawodawcy w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przesunęli termin rozpatrywania ustawy dotyczącej potencjalnego ryzyka związanego ze stablecoinami.

Jak informuje „Wall Street Journal”, członkowie Izby przełożyli głosowanie nad ustawą o stablecoinach na wrzesień 2022 r. po tym, jak nie byli w stanie ukończyć projektu podczas spotkania komisji, które miało miejsce 27 lipca 2022 r. Nierozwiązane kwestie w ustawie obejmowały przepisy dotyczące portfeli powierniczych z Departamentu Skarbu.

Do tej pory ustawodawcy odkładali lub nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie wielu projektów ustaw proponujących regulację stablecoinów w Stanach Zjednoczonych. W lutym 2022 r. przedstawiciel New Jersey Josh Gottheimer przedstawił projekt ustawy Stablecoin Innovation and Protection Act, która pozwoliłaby Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów na wspieranie stablecoinów w sposób podobny do depozytów fiat. Dwupartyjny projekt ustawy wprowadzony w Senacie przez Cynthię Lummis i Kirsten Gillibrand w czerwcu 2022 r. również proponował uregulowanie stablecoinów emitowanych przez instytucje finansowe, ale ostatecznie zostanie on rozpatrzony najwcześniej w 2023 roku.

Tymczasem ustawodawcy w Wielkiej Brytanii podejmują działania mające na celu uregulowanie prawnego statusu stablecoinów. Departament Skarbu tego kraju rozważa ich legalizację jako formy płatności.

Japońskie Ministerstwo Gospodarki uruchmiło biuro polityki Web3

Nowy organ będzie łączył regulatorów finansowych i branże kreatywne w celu formułowania polityki w Metaverse.

Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii otwiera własne Biuro Polityki Web3 w Sekretariacie Ministra. Nowa jednostka zobowiązuje się do połączenia departamentów odpowiedzialnych za finanse przemysłowe, podatki, system korporacyjny oraz tych, które zajmują się mediami i treścią, sportem, modą i innymi branżami rozrywkowymi.

W komunikacie prasowym z 15 lipca 2022 r. określono, że misją nowego biura będzie wzmocnienie ram badania kwestii otoczenia biznesowego związanego z Web3. „Biorąc pod uwagę, że niektórzy przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z Web3 opuszczają Japonię w poszukiwaniu możliwości za granicą, rozważania dotyczące rozwoju środowiska biznesowego w Japonii muszą zostać przyspieszone” – napisano. Rozwój środowiska biznesowego dla Web3 będzie obejmował również formułowanie polityki. Dlatego też biuro może stać się czymś więcej niż tylko ciałem doradczym.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w lipcu 2022 r. Uniwersytet Tokijski, znany również jako Todai, ogłosił swój pierwszy zakres programów studiów, które będą odbywać się w Metaverse. Inne godne uwagi zastosowania metawersum w Japonii w ostatnich miesiącach to 29 szkół handlowych w ramach NSG College League w Niigata organizujących ceremonię rozpoczęcia roku 2022 w Metaverse oraz uruchomienie wirtualnego pokoju wsparcia dla Hikkikomori w platformie SecondLife Metaverse.

Tajlandzka komisja uruchomiła infolinię dla użytkowników Zipmexa

Poszkodowani, których dotknęła przerwa w wypłatach za pośrednictwem kryptogiełdy mogą informować o swoich stratach za pośrednictwem forum internetowego na oficjalnej stronie Tajlandzkiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd podjęła działania w celu zebrania wszystkich niezbędnych informacji od inwestorów na temat tego, w jaki sposób zostali poszkodowani wstrzymaniem wypłat przez tajską giełdę kryptowalut Zipmex. 25 lipca 2022 r. regulator oficjalnie ogłosił, że klienci giełdy mogą przesyłać informacje za pośrednictwem forum internetowego na oficjalnej stronie tajskiej komisji.

Komisja otrzymała szereg skarg po tym, jak giełda kryptowalut tymczasowo zawiesiła wypłaty tajskich bahtów i aktywów cyfrowych w dniu 20 lipca 2022 r. „Komisja wysłała list, w którym zwróciła się do firmy Zipmex z prośbą o zapewnienie skutecznego systemu kontaktu z klientami i obsługi skarg, a także o uwzględnienie ochrony interesów klientów” – napisano w komunikacie.

Zipmex jest jedną z głównych giełd kryptowalutowych oficjalnie regulowanych przez rząd Tajlandii obok takich platform jak Upbit i Bitkub. Giełda wstrzymała wypłaty powołując się na „kombinację okoliczności”, które były poza kontrolą firmy, w tym „zmienne warunki rynkowe”. Zipmex częściowo wznowił niektóre operacje na platformie, ponownie uruchamiając wypłaty ze swojego portfela handlowego po dwóch dniach od wyłączenia wypłat. „Transfer z Z Wallet, depozyt i handel będą nadal wyłączone do odwołania” – poinformowała firma.

Kalifornia znów zezwala na wpłaty kryptowalut na lokalne kampanie wyborcze

Kandydaci na urzędy stanowe i lokalne w Kalifornii ponownie będą mogli przyjmować darowizny w kryptowalutach po tym, jak 21 lipca 2022 r. zniesiono zakaz obowiązujący w tym zakresie.

Nałożony w 2018 roku zakaz został zniesiony przez stanową Komisję Uczciwych Praktyk Politycznych.

Kalifornia była jednym z dziewięciu stanów, które zakazały wkładów politycznych w kryptowalutach ze względu na postrzegane problemy z przejrzystością i Know Your Customer. Kwestia wpłat w kryptowalutach odżyła w marcu 2022 r., gdy komisja wydała opinię na temat sprzedaży niefunkcjonalnych tokenów (NFT) w celu zbierania funduszy na kampanie.

W maju 2022 r. komisja przygotowała raport, w którym przeanalizowała trzy opcje dla swojej polityki kryptowalutowej. Były to utrzymanie zakazu lub traktowanie kryptowalut jak gotówki, z limitem wkładu w wysokości 100 dolarów, jak to się dzieje w kilku stanach. Trzecią opcją było traktowanie kryptowalut jak wkładu rzeczowego, czyli jako dobra lub usługi, a nie pieniędzy, z wymaganiami, aby wkład pochodził z procesora, który stosuje protokoły KYC, a wkład został zamieniony na fiat w ciągu dwóch dni roboczych od otrzymania. Wartość wkładu byłaby kursem wymiany dolara na krypto w dniu transferu.

Ostatecznie komisja zatwierdziła trzecią opcję. Tym samym Kalifornia dołączyła do pozostałych 12 stanów, które wyraźnie zezwalają na wpłaty polityczne w kryptowalucie.

Korea Południowa przekłada wprowadzenie podatku od zysków z kryptowalut na 2025 r.

Rząd Korei Południowej przesunął o dwa lata wprowadzenie 20-procentowego podatku od zysków z kryptowalut.

Koreańscy urzędnicy poinformowali o nowych planach reformy podatkowej, odraczając politykę opodatkowania kryptowalut do 2025 roku i powołując się na stagnację warunków rynkowych i czas potrzebny na przygotowanie środków ochrony inwestorów. Początkowe plany nałożenia dodatkowego 20% podatku na zyski z kryptowalut przekraczające 2,5 miliona wonów (równowartość 1 900 dolarów) w okresie jednego roku pozostają niezmienione.

Wprowadzenie kontrowersyjnego, 20-procentowego podatku od kryptowalut, zostało przełożone już po raz drugi, odkąd został on po raz pierwszy ogłoszony w styczniu 2021 roku. Przypomnijmy, że pierwotnie podatek miał obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Kim Young-jin, przewodniczący podkomisji podatkowej, a zarazem jeden z ustawodawców, którzy sprzeciwili się polityce opodatkowania kryptowalut, wezwał do sformułowania w pierwszej kolejności solidnej regulacji kryptowalut. Istnieje spora szansa na to, że Korea z nowo wybranym pro-kryptowalutowym prezydentem w pierwszej kolejności ureguluje rynek kryptowalut, a następnie wdroży stosowne przepisy podatkowe.

Warto przypomnieć, że podobnie jak Korea Południowa, także Tajlandia próbowała wprowadzić wysoki, bo aż 15-procentowy podatek od zysków z kryptowalut. Ostatecznie propozycja ta spotkała się z dużym sprzeciwem ze strony przedstawicieli handlu detalicznego, a tajski rząd musiał zmienić swoje plany. Co prawda Indie nałożyły 30% podatek od kryptowalut od 1 kwietnia 2022 r., jednak działanie to spowodowało ogromne spustoszenie na tamtejszych giełdach kryptowalut – wolumeny handlowe pogrążyły się w ponad 90% w ciągu kilku tygodni od wprowadzenia nowych przepisów podatkowych.

Z dokumentu, który wyciekł w maju 2022 r. wynika, że nowo wybrany tajski prezydent pracuje nad wprowadzeniem ustawy o podstawowych aktywach cyfrowych. Miałaby ona wejść w życie do początku 2023 roku. Przepisy mają koncentrować się na niefunkcjonalnych tokenach i początkowych ofertach monet, rozbudowie infrastruktury i wspieraniu badań nad walutami cyfrowymi prowadzonych przez bank centralny.

Dogecoin z aktualizacją poprawiającą bezpieczeństwo i wydajność

Twórcy projektu Dogecoin wydali nową aktualizację dla oprogramowania głównego, która poprawia bezpieczeństwo, wydajność i interfejs użytkownika.

Aktualizacja Dogecoin Core 1.14.6 została udostępniona 21 lipca 2022 r. i bejmuje liczne poprawki bezpieczeństwa, modyfikacje istniejącej struktury opłat oraz kilka nowych funkcji. Wśród licznych zmian znalazła się również zmiana w konfiguracji katalogu kopii zapasowej portfela oraz ograniczenie maksymalnej liczby rekordów addnode. Ilość addnodes została ograniczona do 800. Istotna aktualizacja mechanizmu opłat DOGE została zawarta w wydaniu: limity pyłów dla wszystkich uczestników sieci zostały zmniejszone z 1 DOGE do 0,01 DOGE.

W przypadku przeciążenia sieci usprawniono zarządzanie jej pamięcią. Z poświęconego aktualizacji i udostępnionego na GitHubie dokumentu wynika, że sieć odrzuca teraz wiadomości z błędami. „Jest to nowe wydanie wersji minor, zawierające ważne aktualizacje bezpieczeństwa i zmiany w wydajności sieci. Wszystkim użytkownikom Dogecoin Core – górnikom, serwisom, operatorom przekaźników i użytkownikom portfeli – zdecydowanie zaleca się aktualizację” – poinformował deweloper Dogecoin Core Patrick Lodder.

Używanie kryptowalut czynnikiem obciążającym w australijskich sądach

Działający w Australii przestępcy, którzy używają kryptowalut, mogą otrzymać bardziej surowy wyrok.

Przestępcy, którzy używali kryptowalut w ramach popełniania przestępstwa, częściej otrzymują surowszy wyrok w australijskich sądach – wynika z badania pod nazwą „Crime and Cryptocurrency in Australian Courts”, które zostało opublikowane w periodyku „Monash University Law Review”. W publikacji można przeczytać, że wykorzystanie kryptowaluty w działalności przestępczej jest postrzegane przez sądy jako wskazujące na zwiększony stopień planowania i wyrafinowania. „Uzyskanie i wykorzystanie kryptowaluty do płatności rzeczywiście wymaga większego stopnia umiejętności technicznych w porównaniu z ogólną populacją, która może być nieobeznana z tymi płatnościami” – napisano w dokumencie.

W badaniu przeanalizowano 103 sprawy przedstawione australijskim sądom w latach 2009-2020, ze szczególnym uwzględnieniem 59 spraw karnych i ich procedur skazujących. Autorzy badania Aaron Lane i Lisanne Adam stwierdzili, że australijskie sądy szeroko postrzegają wykorzystanie kryptowalut jako wskazujące na techniczne wyrafinowanie. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że sądy mogą być „zbyt chętne do przyjęcia stosunkowo uproszczonej charakterystyki wykorzystania kryptowalut w działalności przestępczej, argumentując, że nie wszystkie zastosowania kryptowalut mogą oznaczać ten sam poziom wyrafinowania. Ich zdaniem sądy muszą być w stanie rozróżnić różne rodzaje transakcji kryptowalutowych wykorzystywanych przez sprawców, zwłaszcza że szersze przyjęcie aktywów cyfrowych nadal rośnie. Jak podkreślają, sprawcy, którzy korzystali ze scentralizowanych giełd walut cyfrowych – gdzie wymogi Know Your Customer oznaczają, że identyfikacja może być łatwo uzyskana – nie mogą być traktowani podobnie do sprawców, którzy celowo używają anonimowych portfeli niekurierskich lub usług mieszania w celu ukrycia danych transakcyjnych.

Kryptowaluty i aktywa cyfrowe od dawna cieszą się w opinii publicznej opinią powiązanych z nielegalną działalnością, co najprawdopodobniej wynika z początkowego powiązania Bitcoina z niesławnym czarnym rynkiem darknetowym Silk Road. Podczas gdy to negatywne skojarzenie nadal ciąży nad branżą aktywów cyfrowych, ilość kryptowalut wykorzystywanych do nielegalnej działalności nigdy nie była niższa.