Australijscy konsumenci chcą ulepszenia przepisów kryptowalutowych

Australijska grupa konsumencka CHOICE przedstawiła swoje ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut w piśmie skierowanym do Ministerstwa Skarbu, wzywając nowy rząd federalny do priorytetowego potraktowania kryptowalut w swoich reformach usług finansowych.

Ramy regulacyjne zostały przedstawione w odpowiedzi na dokument konsultacyjny federalnego Ministerstwa Skarbu dotyczący dostawców usług wtórnych dla aktywów kryptowalutowych, zdefiniowanych jako firmy świadczące usługi przechowywania portfeli kryptowalutowych i usługi wymiany. „W obecnej sytuacji egzekwowalne zabezpieczenia na nieuregulowanym rynku kryptowalut są gdzieś pomiędzy znikomym a nieistniejącym” – napisali przedstawiciele CHOICE.

Nakreślając cztery główne obszary w swoich ramach, grupa wezwała do stworzenia jednolitej definicji kryptowalut w celu lepszej regulacji, licencji dla giełd zgodnie z obecnymi licencjami finansowymi, a także do tego, aby były one związane z prawami ochrony konsumentów, aby zakazać takich rzeczy, jak wprowadzające w błąd reklamy. CHOICE uważa również, że giełdy kryptowalut muszą wprowadzić środki zapobiegające nieuczciwym płatnościom i zwracać klientom pieniądze, gdy takie się zdarzą.

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji ostrzegała już wcześniej, że kryptowaluty nie są uznawane za produkt finansowy. Komentując obecne przepisy, starszy doradca CHOICE ds. polityki Patrick Veyret powiedział: – Rynek kryptowalut przeżywa boom, ale nasze przepisy pozostają w tyle, coraz więcej Australijczyków kupuje aktywa kryptowalutowe, takie jak Bitcoin i Ethereum, bez odpowiedniej ochrony konsumentów.

Veyret dodał, że zdarzają się przypadki, w których ludzie stracili wszystkie swoje oszczędności bez możliwości odzyskania pieniędzy, podając niedawny upadek Terra jako wyraźny przykład ekstremalnej zmienności na tym nieuregulowanym rynku.

Według bieżącego badania przeprowadzonego przez CHOICE, tylko około jeden na dziesięciu Australijczyków kupił kryptowaluty takie jak Bitcoin lub Ether w ciągu ostatniego roku, a 71%, którzy sygnalizowali zainteresowanie rynkiem kryptowalut, nie dokonało zakupu z powodu obaw o zmienność cen i oszustwa.

Górnicy kryptowalut zużywają 2 proc. całej energii elektrycznej w Rosji

Wydobycie kryptowalut należy w Rosji do „szarej strefy”, co oznacza, że choć nie jest zakazane, nie podlega prawu, co może stanowić zagrożenie dla osób zaangażowanych w ten proceder.

Udział przemysłu wydobycia kryptowalut w zużyciu energii przekroczył udział sektora rolniczego w kraju, wykazując oznaki ożywienia po tym, jak Rosja wypadła z pierwszej trójki pod względem udziału w globalnym wydobyciu Bitcoina.

Wiceminister handlu i przemysłu Rosji Wasilij Szpak wezwał do objęcia przemysłu wydobywczego przepisami prawa w związku z ostatnimi szacunkami dotyczącymi wydobycia. – Czy wiecie, jaki jest udział górnictwa w ogólnej mapie produkcji energii elektrycznej w naszym kraju? Powiem wam: ponad 2 procent. To więcej niż koszt energii elektrycznej dla rolnictwa. Nie pozostaje nam nic innego, jak uznać górnictwo w tym sensie za działalność przemysłową lub branżę – powiedział.

Wydobycie kryptowalut w Rosji zalicza się do „szarej strefy”. Mimo że nie jest zakazane, nie jest też regulowane, co stwarza ryzyko dla osób zaangażowanych w tę branżę. Wiceminister zapewnił również, że po uregulowaniu branży wydobycia kryptowalut, będzie ona zmierzać w kierunku metod bardziej energochłonnych.

Wezwania do uregulowania branży wydobycia kryptowalut pojawiają się zaledwie kilka dni po tym, jak ustawodawcy w kraju wprowadzili zaktualizowaną wersję projektu ustawy o wydobyciu kryptowalut. Zaktualizowana ustawa usunęła dwa podpunkty – obowiązek przystąpienia przez operatorów górniczych do specjalnego rejestru oraz roczną amnestię podatkową dla wszystkich, którzy się zarejestrowali.

Oprócz wiceministra handlu, również premier kraju Michaił Miszustin opowiedział się za tym, aby przyjrzeć się branży wydobycia kryptowalut. – Uważamy, że w celu stymulowania inwestycji, przede wszystkim w kapitał stały, możemy omówić kwestie związane z górnictwem, to jest tworzenie centrów danych i powiązanej infrastruktury – wyjaśnił.

Udział Rosji w wydobyciu BTC spadł do 4,55%, ustępując Kazachstanowi, Chinom i Stanom Zjednoczonym – wynika z najnowszego raportu Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index.

Terra 2.0 uruchomiona ponownie zgodnie z planem Do Kwon’a

Do Kwon, współzałożyciel i dyrektor generalny Terraform Labs, potwierdził ponowne uruchomienie nowego łańcucha Terra, Terra 2.0, którego celem jest ożywienie upadłego ekosystemu Terra (LUNA) i TerraUSD (UST).

Plan Kwon’a dotyczący ożywienia Terra zakłada „twarde rozwidlenie” istniejącego blockchaina i ponowną emisję żetonów LUNA dla istniejących inwestorów w oparciu o migawkę sprzed spiralę śmierci, która wylała się z rynków LUNA i UST – skutecznie powodując niemożliwe do odzyskania straty dla inwestorów.

Mainnet Terra 2.0, nazwany Phoenix-1, został uruchomiony w sobotę, 28 maja 2022 r., zgodnie z pierwotnym harmonogramem ustalonym przez twórców Terra, i rozpoczął produkcję bloków. Kwon poinformował również, że publiczne usługi węzłowe, portfele i eksploratorzy podążą za główną siecią, która zostanie uruchomiona wkrótce potem.

Kwon poinformował, że użytkownicy już teraz mogą zobaczyć salda nowo wyemitowanych tokenów LUNA. Ponadto inwestorzy, którzy migrują przez protokół komunikacyjny inter-blockchain (IBC), są zobowiązani do utworzenia portfela station z tą samą księgą główną i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przy tworzeniu portfela. Kwon udostępnił również link do oficjalnego portalu, na którym użytkownicy mogą sprawdzić salda swoich portfeli Terra. Użytkownicy posiadający wcześniej Terra Classic (LUNC), TerraUSD Classic (USTC) i Anchor Protocol UST (aUST) są uprawnieni do otrzymania nowych tokenów.

Wśród licznych ekosystemów kryptowalutowych, które stanęły, aby pomóc projektom Terra powrócić do życia, znalazło się BNB Chain. Gwendolyn Regina, dyrektor inwestycyjny przedsiębiorstwa, potwierdziła, że firma zamierza włączyć do swojego grona wybitnych budowniczych z ekosystemu Terra. – Ekosystem Terra ma wielu utalentowanych twórców i deweloperów, a nasze wsparcie ma na celu pomoc tym budowniczym i zespołom w budowaniu nowych projektów na BNB Chain. Dlatego też jesteśmy po prostu zainteresowani wspieraniem deweloperów i projektów, aby nie zaprzepaścić ich przyszłego potencjału – stwierdziła Regina.

Brazylijski uniwersytet będzie prowadził badania naukowe w metawersum

Uniwersytet w Sao Paulo chce zgłębiać ważne zagadnienia badawcze z zakresu psychologii, ludzkiego zachowania i rzeczywistości rozszerzonej w metawersum.

Jak informuje uniwersytet, badania skoncentrowane na metawersum będą prowadzone przez grupy badawcze zainteresowane modelowaniem 3D, psychologią i ludzkim zachowaniem oraz efektywnością urządzeń rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Te dziedziny badawcze zostaną poddane ocenie w kontekście metawersum, aby zrozumieć, jak nowy wirtualny świat wpływa na interakcje użytkowników.

Profesor USP Marcos A. Simplicio Jr. podkreślił, że jest to pierwszy przypadek otrzymania przez USP niezbywalnego tokena (NFT) w ramach partnerstwa. Wspomniany token to rzadki kawałek ziemi w metawersum United States of Mars, które jest budowane we współpracy z innymi uniwersytetami. – Uniwersytet w Sao Paulo jest pierwszym uniwersytetem w Ameryce Łacińskiej, który nawiązał współpracę z United States of Mars w celu wsparcia budowy metawersum – powiedział Simplicio.

Partnerstwo będzie początkowo obejmowało współpracę z naukowcami wywodzącymi się z istniejącego porozumienia o nazwie University Blockchain Research Initiative, które jest sponsorowane przez Ripple.

Możliwości związane z metawersum zostały omówione na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego. Panel zatytułowany „Możliwości metawersji” został poświęcony sposobom, w jaki technologie metawersji mogą być wykorzystywane do poprawy uczenia się dzieci. Uczestniczyli w nim Philip Rosedale, współzałożyciel High Fidelity; Pascal Kaufmann, założyciel Mindfire Foundation; Peggy Johnson, dyrektor generalny Magic Leap; Hoda AlKhzaimi, asystentka profesora na New York University w Abu Dhabi oraz Edward Lewin, wiceprezes Lego Group.

– Jedna na trzy osoby korzystające z internetu to młodzi dorośli i dzieci, więc skupiłbym się na budowaniu z perspektywy dzieci, ponieważ to one są przyszłymi użytkownikami – powiedział Lewin podczas dyskusji panelowej.

Uniwersytet w Sao Paulo i United States of Mars, które niedawno zmieniło nazwę na Radio Caca, ogłosiły zawarcie porozumienia, którego celem jest promowanie badań nad technicznymi, ekonomicznymi i prawnymi aspektami metawersji.

Społeczność kryptowalutowa reaguje na komentarze prezes EBC

Społeczność kryptowalutowa odegrała się na prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde za jej ostatnie antykryptowalutowe uwagi, wyrażając rozczarowanie, a nawet krytykując euro.

Podczas gdy rynki kryptowalut wykazują oznaki stagnacji, Lagarde przypomniała światu o swoim stanowisku w sprawie kryptowalut. Według niej, kryptowaluty są „nic nie warte”, ponieważ aktywa te „nie są oparte na niczym”. Dodatkowo, wyraziła obawy o tych, którzy inwestują w kryptowaluty i wezwała do wprowadzenia regulacji.

W odpowiedzi na te komentarze, społeczność kryptowalutowa wyraziła swoje odczucia. Sheila Warren, dyrektor generalny Crypto Council for Innovation, napisała, że jest rozczarowana, ale nie zaskoczona, słysząc te komentarze. Według Warren nowa gospodarka cyfrowa będzie działać w oparciu o połączenie walut cyfrowych, w tym kryptowalut, stablecoinów i CBDC, czyli walut cyfrowych banku centralnego.

Tymczasem analityk kryptowalut Lark Davis skorzystał z okazji, aby zareagować na uwagi Lagarde. Cytując prezes EBC, napisał na Twitterze, że zamiast opisywać kryptowaluty, po prostu opisała euro, ponieważ jest ono „drukowane z powietrza”.

Przypomnijmy, że na początku 2022 roku Komisja Europejska ogłosiła, że przygotowuje propozycję cyfrowego euro na rok 2023. EBC ma dysponować prototypem do końca 2023 roku, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, euro może zostać wyemitowane w 2025 roku.

W kwietniu członek zarządu EBC Fabio Panetta przedstawił szczegóły badań banku centralnego nad cyfrowymi walutami banku centralnego. Według Panetty, emisja CBDC może stać się koniecznością. Zaznaczył jednak, że te cyfrowe waluty nie powinny stać się źródłem zakłóceń finansowych, które mogłyby utrudnić transmisję polityki pieniężnej w strefie euro.

Byli szefowie Binance uruchamili fundusz venture capital

Old Fashion Research funkcjonuje od końca 2021 roku, ale dopiero teraz oficjalnie wychodzi z cienia.

Zgodnie z treścią komunikatu prasowego, wielostrategiczny fundusz inwestycyjny Old Fashion Research wychodzi z trybu ukrycia, w którym działał od momentu założenia pod koniec 2021 roku. Od tego czasu OFR zainwestowało w ponad 50 firm na różnych rynkach, takich jak WOO Network, Genopets, Metaverse Magna, MetaDerby i ZetaChain.

Fundusz został założony przez Linga Zhanga, byłego wiceprezesa ds. fuzji i przejęć oraz inwestycji w Binance, oraz Wayne’a Fu, byłego szefa działu rozwoju korporacyjnego w Binance. – Zależy nam na poszukiwaniu założycieli, którzy podzielają tę samą długoterminową wizję i pasję do branży kryptowalutowej, i jesteśmy zdeterminowani, aby wspólnie z nimi się rozwijać – powiedział Zhang.

Old Fashion Research zebrało fundusze od kilku głównych ograniczonych partnerów z branży kryptowalutowej i spoza niej. Głównym inwestorem jest platforma gier Wemix, wspierana przez notowaną na giełdzie wiodącą firmę gamingową Wemade. Inni znaczący inwestorzy wspierający to m.in. biuro rodzinne Gang Wang, JUE Capital, który był inwestorem założycielem DiDi i portfela kryptowalutowego SafePal.

Przypomnijmy, że 25 maja 2022 r. , gigant venture capital a16z ogłosił zamknięcie swojego czwartego funduszu kryptowalutowego na kwotę 4,5 miliarda dolarów. Wiadomość ta pojawiła się niecały rok po tym, jak Andreessen Horowitz ogłosił uruchomienie swojego Crypto Fund III o wartości 2,2 miliarda dolarów.

Bank Światowy nie wesprze węzła kryptowalutowego w Republice Środkowoafrykańskiej

Bank Światowy zasygnalizował swoje obawy dotyczące przyjęcia przez Republikę Środkowoafrykańską Bitcoina jako legalnej waluty i twierdzi, że nie będzie wspierał nowo ogłoszonego węzła kryptowalutowego „Sango”.

Pod koniec kwietnia 2022 r. prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin-Archange Touadéra ustanowił ramy regulacyjne dla kryptowalut w kraju i przyjął Bitcoin jako legalny środek płatniczy. W dniu 24 maja ogłosił plan uruchomienia pierwszego w kraju centrum kryptowalutowego o nazwie „Sango”.

Sango jest opisywane jako pierwsza w kraju „inicjatywa kryptowalutowa” – legalny ośrodek dla firm związanych z kryptowalutami, obejmujący politykę gospodarczą, w tym brak podatku od osób prawnych i podatku dochodowego oraz stworzenie wirtualnej i fizycznej „wyspy kryptowalut„.

Oficjalny dokument przedstawiający projekt Sango stwierdza, że kraj „otrzymał zgodę na fundusz rozwojowy w wysokości 35 milionów dolarów z Banku Światowego na cyfryzację sektora publicznego”. Jednak rzecznik tej instytucji powiedział agencji Bloomberg za pośrednictwem poczty elektronicznej, że niedawno zatwierdzony grant „nie jest związany z żadną inicjatywą kryptowalutową” i że „Bank Światowy nie wspiera Sango.

Dotacja Banku Światowego w wysokości 35 milionów dolarów ogłoszona 5 maja 2022 r.była przeznaczona na aktualizację i cyfryzację istniejącego systemu zarządzania finansami publicznymi, na przykład poprzez poprawę cyfrowych płatności bankowych. W oświadczeniu Bank Światowy dodał, że „będzie to fizycznie niemożliwe”, aby instytucja sfinansowała projekt Sango i wyraził dezaprobatę wobec przyjęcia przez RCA Bitcoina. „Mamy obawy dotyczące przejrzystości, a także potencjalnych implikacji dla włączenia finansowego, sektora finansowego i finansów publicznych w ogóle, oprócz niedociągnięć środowiskowych” – napisano.

Przyjęcie Bitcoina przez Republikę Środkowoafrykańską wywołało również gniew gubernatora Banku Państw Afryki Środkowej Abbasa Mahamata Tolliego, który napisał pogardliwy list do ministra finansów RCA Hervé Ndoby wkrótce po pojawieniu się informacji o przyjęciu waluty.

eBay udostępnia pierwszą kolekcję NFT dla nabywców spoza głównego nurtu kryptowalutowego

Gigant handlu elektronicznego uruchomił swoją pierwszą kolekcję tokenów niezbywalnych z serią kolekcjonerskich przedmiotów z legendą National Hockey League Wayne’em Gretskym.

Kolekcja NFT przedstawia animowane wersje Gretsky’ego, które zostały zainspirowane okładkami magazynu „Sports Illustrated”. Są one dostępne w czterech różnych wersjach: zielonym (299 sztuk), złotym (199 sztuk), platynowym (99 sztuk) i diamentowym (15 sztuk).

Kolekcja jest już wystawiona na sprzedaż na rynku eBay. Jednak limitowane edycje diamentowe, platynowe i złote o wartości odpowiednio 1500, 100 i 25 dolarów zostały już wyprzedane.

Według informacji podanych przez eBay, kolekcja została opracowana we współpracy z ekologiczną platformą NFT OneOf, która obsługuje wiele wydajnych energetycznie blockchainów, aby zapewnić zrównoważone kolekcje NFT.

eBay początkowo umożliwił wystawianie ofert NFT około połowy 2021 roku, ale nie zintegrował technologii blockchain w celu wspierania sprzedaży na swoim rynku. Jeśli chodzi o ten oficjalny zrzut, użytkownicy otrzymują link do realizacji za pośrednictwem wiadomości wewnątrz platformy lub poczty elektronicznej, aby odebrać swoje NFT poza platformą.

NFT zostały wybite na platformie skalowania Ethereum Polygon i mogą być wystawione na wtórny handel na OneOf.

Jak dotąd obrót wtórny NFT na OneOf był minimalny, jednak tylko trzech użytkowników wystawiło tokeny z warstwą platynową po cenie minimalnej 199 dolarów, a jeden użytkownik wystawił NFT z warstwą złotą za 69 dolarów.

Wiceprezes eBay ds. przedmiotów kolekcjonerskich, elektroniki i domu Dawn Block stwierdził, że technologia NFT rewolucjonizuje przestrzeń kolekcjonerską i podkreślił, że firma chce wprowadzić NFT do głównego nurtu kolekcjonerstwa na całym świecie. – Dzięki naszej współpracy z OneOf, eBay sprawia, że pożądane NFT stają się bardziej dostępne dla nowej generacji kolekcjonerów na całym świecie. Jest to konsekwencją naszego zaangażowania w dostarczanie kupującym i sprzedającym w serwisie eBay przedmiotów o wysokiej wartości i pasji. – powiedział.

Wiele osób obawia się inwestowania w kryptowaluty

Podczas gdy niektórzy ludzie wierzą w długoterminowy potencjał kryptowalut, inni wahają się przed zainwestowaniem w nie pieniędzy.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Coupon Follow wykazało, że większość osób, które nie zainwestowały w kryptowaluty, powołuje się na takie obawy, jak zmienność wartości i ograniczone zastosowania, wpływ na środowisko oraz obawy związane z regulacjami prawnymi.

Na ankietę, w której wzięli udział respondenci w wieku 18 lat i starsi, odpowiedziały 1172 reprezentantów Generacji Z, Millennialsów, Generacji X i Baby Boomerów. Każda grupa była reprezentowana przez próby liczące od 172 do 333 osób. Wszyscy respondenci byli osobami, które jeszcze nie inwestowały w kryptowaluty.

Jak wynika z badania, brak zrozumienia był najpopularniejszym powodem wahań kupujących we wszystkich pokoleniach. Na pytanie o odmowę zakupu kryptowalut, 42% respondentów odpowiedziało, że nie rozumie ich wartości. Raport sugeruje jednak, że zainteresowanie dowiedzeniem się więcej o kryptowalutach nie wygasło. Nawet jeśli nie byli skłonni do inwestowania w nie pieniędzy, większość respondentów była przynajmniej w pewnym stopniu zainteresowana pogłębianiem wiedzy na temat kryptowalut. Znaczący odsetek respondentów, 39%, odstraszyła zmienność kryptowalut.

Osiemnaście procent respondentów stwierdziło, że zdobycie większej wiedzy na temat korzyści płynących z inwestowania w kryptowaluty jest najskuteczniejszym sposobem na przejście od sceptyka do wierzącego. Milenialsi stwierdzili, że posiadanie większego dochodu do dyspozycji jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, który przekonałby ich do inwestowania w kryptowaluty. Badanie wykazało, że przedstawiciele generacji Z są bardziej zainteresowani regulacjami rządowymi i egzekwowaniem prawa w tej rodzącej się przestrzeni.

TAG Heuer akceptuje płatności kryptowalutami w USA

Szwajcarski luksusowy producent zegarków dołączył do sgrona firm akceptujących płatności kryptowalutami.

Klienci firmy w Stanach Zjednoczonych mogą już dokonywać zakupów online do kwoty 10 tys. dolarów w jednej transakcji dzięki wsparciu BitPay. „Wraz z rosnącą liczbą klientów regularnie używających lub zarabiających na walutach cyfrowych, TAG Heuer zamierza być kluczowym graczem w nadchodzącej transformacji przestrzeni e-commerce i handlu detalicznego. Dzięki wsparciu firmy BitPay, która specjalizuje się w tworzeniu niestandardowych technologii płatności blockchain dla firm, TAG Heuer akceptuje teraz łącznie 12 kryptowalut – napisano w komunikacie.

Wśród wspomnianych kryptowalut znajdują się Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Dogecoin (DOGE), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Shiba Inu (SHIB), Wrapped Bitcoin (WBTC) oraz pięć stablecoinów rozliczanych w dolarach amerykańskich – BUSD, DAI, GUSD, USDC i USDP. Nie ma minimalnej kwoty do wydania, a klienci z USA mogą zakupić do 10 000 USD na transakcję w obsługiwanych kryptowalutach.

– Śledzimy rozwój kryptowalut bardzo uważnie od czasu, gdy na rynku pojawił się bitcoin. Jako awangardowy producent zegarków z duchem innowacyjności, wiedzieliśmy, że TAG Heuer przyjmie w najbliższej przyszłości, pomimo wahań, technologię, która głęboko zmieni naszą branżę i nie tylko – powiedział Frederic Arnault, dyrektor generalny firmy TAG Heuer. – Jako marka luksusowa, musieliśmy mieć pewność, że nasze wejście do Web3 spełni nasze standardy doskonałości, a dzięki naszym sprawnym zespołom wewnętrznym i wsparciu BitPay jesteśmy w stanie zanurzyć się w tym nowym świecie finansowym w najlepszy możliwy sposób. Ta nowa funkcja płatności kryptowalutowych to dopiero początek wielu ekscytujących projektów dla TAG Heuer w świecie Web3 – dodał.