Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork apeluje do firm kryptowalutowych

Agencja regulacyjna poprosiła firmy kryptowalutowe o przyjęcie metod zapewniających większą ocenę ryzyka w przypadku potencjalnie problematycznych transakcji.

W opublikowanym 28 kwietnia 2022 r. piśmie Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork zalecił, aby wszystkie firmy zajmujące się walutami cyfrowymi, działające zgodnie z nowojorskim prawem bankowym, zaadaptowały analitykę blockchain do śledzenia transakcji. Uzasadniając tę decyzję, agencja regulacyjna napisała: „Adresy portfeli są zazwyczaj pseudonimowe, bez żadnych informacji na temat przelewu, które wskazywałyby na inicjatora, beneficjenta lub rzeczywistych właścicieli”.

Jak podkreśliła agencja, niezwykle ważne jest, aby firmy korzystały z analityki blockchain w celu zapobiegania nielegalnym transakcjom, takim jak pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu. Podmiot nakreślił również trzy procesy analityczne, które mogą pomóc w zwalczaniu takich działań. Obejmują one wzmocnienie kontroli związanych z programem Know Your Customer (KYC), monitorowanie transakcji w ramach działalności w łańcuchu oraz kontrolę sankcji w ramach działalności w łańcuchu.

W tym samym dniu giełda kryptowalutowa Coinbase ogłosiła, że wprowadza nową usługę Know Your Transaction (KYT), nazwaną „Coinbase Intelligence”, aby pomóc firmom kryptowalutowym radzić sobie z kwestiami zgodności. Jest to usługa typu interfejs programowania aplikacji, którą firmy i instytucje mogą wykorzystać do złagodzenia ryzyka regulacyjnego na swoich własnych platformach. Funkcje te obejmują automatyzację monitorowania transakcji w czasie rzeczywistym dla milionów transakcji poprzez generowanie wyników ryzyka dla adresów, otrzymywanie alertów umożliwiających proaktywne zarządzanie ryzykiem w przypadku zmian w profilach ryzyka, łatwe konfigurowanie silników reguł i unikalnych wglądów w ryzyko w istniejących narzędziach do zarządzania sprawami innych firm, a także sprawdzanie transakcji pod kątem finansowania terroryzmu i innych zagrożeń związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy na dużą skalę.

Mieszkańcy 3 chińskich miast płacą podatki za pomocą cyfrowych juanów

Chiny rozszerzyły pilotażowy program waluty cyfrowej banku centralnego o płacenie podatków, opłat skarbowych i ubezpieczeń społecznych.

Jak donoszą chińskie media, kilka agencji rządowych w prowincji Zhejiang – położonej na południe od Szanghaju – prowadzi obecnie programy próbne, w ramach których obywatele używają cyfrowego juana (e-CNY) do płacenia podatków. Biuro podatkowe prowincji Zhejiang współpracuje z bankiem centralnym kraju – Ludowym Bankiem Chin – w celu zbadania różnych metod płatności podatkowych z wykorzystaniem cyfrowej waluty.

Ludowy Bank Chin i powiązane z nim lokalne agencje rządowe mają nadzieję, że kolejnym ważnym testem dla cyfrowego juana będą Igrzyska Azjatyckie, które odbędą się we wrześniu 2022 r. w Hangzhou. Władze lokalne twierdzą, że cyfrowy juan mógłby zostać wykorzystany do usprawnienia działań związanych z obliczeniami podatkowymi.

Po udanym wdrożeniu pilotażowego programu cyfrowego RMB, który rozpoczął publiczne testy w kwietniu 2021 r., przedstawiciele Ludowego Banku Chin oświadczyli, że bank będzie dążył do rozszerzenia programu na kolejne chińskie miasta, w tym Guangzhou, Tianjin i Chongqing.

Po drugiej stronie księgi podatkowej, jeden z samorządów lokalnych zdecydował się na „zrzutkę” 15 milionów cyfrowych juanów (2,25 miliona dolarów) dla swoich mieszkańców, mając nadzieję na zwiększenie wydatków konsumpcyjnych w czasie pandemii i promowanie używania nowej waluty.

Wiadomo już, że około 130 tys. mieszkańców dzielnicy Futian w Shenzhen otrzyma część z 15 milionów cyfrowych juanów w formie czerwonej koperty za pośrednictwem chińskiej aplikacji społecznościowej WeChat. Cyfrowa zrzutka RMB to najnowsza rządowa próba pobudzenia wydatków w tych regionach Chin, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnych blokad związanych z COVID-19.

W kulturze chińskiej i innych kulturach Azji Wschodniej prezenty pieniężne są często wręczane w czerwonych paczkach lub kopertach, ponieważ kolorowe opakowanie przynosi obdarowanemu szczęście.

Jak podają państwowe media, do końca 2021 r. wartość transakcji w cyfrowych juanach w Chinach wyniosła prawie 87,6 mld juanów.

Republika Środkowoafrykańska przyjmie bitcoin jako prawny środek płatniczy

Około pięć milionów mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej będzie mogło używać bitcoina jako prawnego środka płatniczego.

Jak podaje Agence France-Presse, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin-Archange Touadéra podpisał ustawę ustanawiającą ramy regulacyjne dla używania kryptowalut w tym kraju, a także przyjmującą bitcoina jako prawny środek płatniczy. Obed Namsio, szef sztabu prezydenta, powiedział, że to posunięcie ma na celu uczynienie Republiki Środkowoafrykańskiej jednym z najodważniejszych i najbardziej wizjonerskich państw na świecie.

Wcześniejsze doniesienia o zalegalizowaniu przez Republikę Środkowoafrykańską używania kryptowalut na rynkach finansowych kraju nie obejmowały przyjęcia bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Ustawodawcy jednogłośnie zatwierdzili projekt ustawy o kryptowalutach, który został wprowadzony przez ministra gospodarki cyfrowej, poczty i telekomunikacji Justin Gourna Zacko.

Implikacje raportu umieściłyby Republikę Środkowoafrykańską na krótkiej liście krajów, które mogłyby przyjąć bitcoin jako prawny środek płatniczy. We wrześniu 2021 r. weszła w życie ustawa Salwadoru o bitcoinie, ustanawiająca kryptowalutę jako walutę obok dolara amerykańskiego. Ten latynoamerykański kraj przygotowuje się również do stworzenia swojego miasta Bitcoin City finansowanego przez obligacje BTC o wartości 1 miliarda dolarów.

Z produktem krajowym brutto wynoszącym około 2,4 miliarda dolarów, Republika Środkowoafrykańska jest sklasyfikowana jako gospodarka „represyjna” zgodnie z Indeksem Wolności Gospodarczej Fundacji Heritage 2022. Nie jest jasne, jaki wpływ na mieszkańców tego kraju będzie miało przyjęcie Bitcoina.

Zgromadzenie stanu Nowy Jork uchwaliło zakaz budowy nowych kopalni BTC

26 kwietnia 2022 r. Zgromadzenie stanu Nowy Jork przyjęło ustawę, która wprowadza dwuletni zakaz dla wszystkich nowych kopalni kryptowalut typu proof-of-work (PoW) w stanie, które do zasilania swoich działań używają paliwa opartego na węglu.

Projekt ustawy nie tylko wstrzyma na dwa lata wydawanie zezwoleń na budowę nowych kopalni Bitcoina, ale także uniemożliwi odnowienie zezwoleń dla istniejących kopalni kryptowalut PoW, które wykorzystują energię pochodzącą z węgla, jeśli będą one chciały zwiększyć ilość zużywanej energii elektrycznej.

Ustawa uzyskała poparcie niezbędne do jej uchwalenia – 95 głosów za i 52 przeciw – i zostanie przeniesiona przez senatora Kevina Parkera do głosowania w Senacie stanowym. Jeśli projekt zostanie przyjęty, zostanie przekazany gubernator Kathy Hochul, która będzie mogła go zawetować lub podpisać jako ustawę.

Zgodnie z projektem ustawy Departament Ochrony Środowiska miałby za zadanie przygotować ogólne oświadczenie o oddziaływaniu na środowisko w celu określenia liczby, lokalizacji i oceny zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych przez górników pracujących w kopalniach polowych oraz ich wpływu na zdrowie publiczne.

Stowarzyszenie Blockchain Association, działające na rzecz branży kryptowalutowej, wezwało wcześniej mieszkańców Nowego Jorku, którzy są „pro-tech, pro-innowacyjni i pro-kryptowalutowi”, do sprzeciwienia się ustawie, co, jak twierdzą, zaowocowało tysiącami wiadomości do ustawodawców.

Stowarzyszenie stwierdziło, że nad ustawą odbyły się około trzy godziny debaty, co świadczy o tym, że ich zdaniem sprzeciw wobec zakazu wydobycia jest większy, niż sądzili zwolennicy.

Proponowane zakazy dotyczące kryptowalut proof-of-work z powodów środowiskowych stają się coraz częstsze. Podobna propozycja o nazwie Markets in Crypto Assets (MiCA) bill została nieznacznie odrzucona w Parlamencie Europejskim pod koniec marca 2022 r., a tamtejsi ustawodawcy rozważali nawet zakaz handlu bitcoinem w celu egzekwowania proponowanego zakazu wydobycia.

Władze ustawodawcze Panamy zatwierdziły ustawę regulującą kryptowaluty

Ustawa o kryptowalutach ma na celu uczynienie Panamy „kompatybilną z gospodarką cyfrową, blockchainem, aktywami kryptowalutowymi i internetem”.

Ustawodawcy zatwierdzili „Panamską Ustawę Kryptowalutową” po trzeciej debacie. Zdaniem kongresmena Gabriela Silvy akt prawny pomoże pomoże Panamie stać się centrum innowacji i technologii w Ameryce Łacińskiej”.

Według Zgromadzenia Narodowego Panamy, ustawa o kryptowalutach ma na celu uregulowanie „handlu i korzystania z aktywów kryptowalutowych, emisji wartości cyfrowych, tokenizacji metali szlachetnych i innych aktywów, systemów płatności i innych przepisów.” Jednak prezydent Panamy Laurentino Cortizo musi podpisać zatwierdzoną ustawę, zanim stanie się ona obowiązującym prawem.

We wrześniu 2021 roku – w tym samym dniu, w którym Salwador zaczął uznawać bitcoin za prawny środek płatniczy – Silva pomógł wprowadzić projekt ustawy do Zgromadzenia Narodowego Panamy, przy czym przepisy miały na celu uczynienie kraju „kompatybilnym z gospodarką cyfrową, blockchain, aktywami kryptowalutowymi i internetem”. Projekt ustawy wyszedł z Komisji Spraw Gospodarczych 21 kwietnia, a następnie został zatwierdzony przez Zgromadzenie Narodowe.

W przeciwieństwie do ustawy bitcoinowej Salwadoru, która wymagała od lokalnych firm akceptowania bitcoinów, panamska ustawa kryptowalutowa, jeśli zostanie przyjęta, prawdopodobnie da mieszkańcom i firmom możliwość używania i akceptowania kryptowalut. Według wczesnego projektu ustawy, wiele firm nie będzie potrzebowało specjalnej licencji, aby akceptować kryptowaluty.

Nie jest jasne, czy przyjęcie ustawy o kryptowalutach doprowadzi do tego, że Panama zaakceptuje Bitcoin lub inne kryptowaluty jako prawny środek płatniczy obok balboa i dolara amerykańskiego. Salwador rozpoczął uznawanie BTC jako prawnego środka płatniczego we wrześniu 2021 r. po przyjęciu ustawy w Salwadorskim Zgromadzeniu Ustawodawczym, a Republika Środkowoafrykańska ogłosiła, że jej mieszkańcy będą mogli używać bitcoin jako prawnego środka płatniczego oprócz franka.

SkyBridge Capital w swojej działalności skupi się na kryptowalutach

Przedsiębiorstwo pracuje nad skierowaniem większości swoich aktywów pod zarządzaniem (AUM) na aktywa cyfrowe, ponieważ sektor ten może zapewnić duży wzrost dla firmy.

Fundusz hedgingowy został założony przez byłego polityka Stanów Zjednoczonych Anthony’ego Scaramucci w 2005 roku i po raz pierwszy zainteresował się Bitcoinem pod koniec 2020 roku. Firma posiada również środki finansowe ulokowane w innych funduszach hedgingowych, prywatnych spółkach technologicznych na późnym etapie rozwoju oraz nieruchomościach, a jej całkowite AUM wynosi około 7,3 mld dolarów.

Skybridge Capital zarządza obecnie m.in. funduszem Bitcoin Fund o wartości 7 mln dolarów i aktywnie działa na rzecz zatwierdzenia przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) funduszu typu spot BTC exchange-traded fund (ETF).

W rozmowie z agencją Bloomberg, która odbyła się przed doroczną konferencją SkyBridge Alternatives Conference, Scaramucci powiedział, że firma zmienia swoją pozycję, aby stać się wiodącym menedżerem i doradcą w zakresie aktywów kryptowalutowych. – W czasie pandemii podjęliśmy decyzję, że musimy ponownie przeanalizować całe nasze portfolio. Istnieje świat przed pandemią i świat po pandemii, a świat po pandemii ma o wiele więcej deficytów rządowych – ma o wiele więcej niepewności związanej ze wzrostem gospodarczym. Naszym zdaniem rynki kryptowalut reprezentują ogromny wzrost. Wiąże się to oczywiście ze zmiennością, ale myślę, że w ciągu trzech do pięciu lat, chcielibyśmy, aby ta trajektoria się utrzymała – przyznał.

Z kolei dyrektor ds. rozwoju biznesu w SkyBridge, John Darsie, zauważył, że rosnąca koncentracja firmy na kryptowalutach została spowodowana ogromnym spadkiem w części kredytowej portfela menedżerów funduszy hedgingowych firmy. Szukając inwestycji w silniejszych menedżerów zorientowanych na wzrost, firma poszukuje obecnie alokacji w wielu aktywach kryptowalutowych i projektach blockchain, przy czym Darsie zauważa, że SkyBridge jest niezwykle byczo nastawiony do tego sektora. – Zdecydowaliśmy się zainwestować część kapitału, który wcześniej był przeznaczony dla menedżerów kredytowych, bezpośrednio w aktywa kryptowalutowe, takie jak Bitcoin i Ethereum, ale także obrócić kapitał w menedżerów zarządzających aktywami kryptowalutowymi, takich jak Multicoin, Polychain, Pantera, ludzi o podobnym charakterze – powiedział.

Nowojorski senator proponuje kryminalizację oszustw kryptowalutowych

Senator stanowy z USA Kevin Thomas dąży do zapewnienia prokuratorom jasnych ram prawnych przeciwko przestępstwom kryptowalutowym, które są zgodne z duchem blockchain, jednocześnie zwalczając oszustwa.

Projekt ustawy przygotowany przez senatora Thomasa wzywa do zdefiniowania, penalizacji i uznania za przestępstwo oszustw skierowanych w szczególności do deweloperów i projektów, które mają na celu oszukanie inwestorów kryptowalutowych.

Poprzez projekt ustawy Thomas dąży do zmiany prawa, która będzie implikować zarzuty rugowania deweloperów, którzy sprzedadzą „więcej niż 10% takich tokenów w ciągu pięciu lat od daty ostatniej sprzedaży takich tokenów”.

Oszustwo dotyczące klucza prywatnego polega na ujawnieniu lub niewłaściwym wykorzystaniu kluczy prywatnych innej osoby bez uprzedniej zgody. Projekt ustawy ma również na celu oskarżenie deweloperów o oszustwo polegające na nieujawnieniu zainteresowania tokenami cyfrowymi, którzy nie ujawniają publicznie osobistych udziałów w kryptowalutach na stronie docelowej głównej witryny internetowej.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie dwóch członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych – przedstawiciel Kalifornii Norma Torres i przedstawiciel Arkansas Rick Crawford – wprowadziło przepisy mające na celu złagodzenie ryzyka finansowego związanego z przyjęciem przez Salwador Bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Proponowane przepisy mają na celu analizę ryzyka dla bezpieczeństwa cybernetycznego, stabilności gospodarczej i demokratycznych rządów Salwadoru. – Salwador jest niezależną demokracją i szanujemy jego prawo do samorządności, ale Stany Zjednoczone muszą mieć plan, aby chronić nasze systemy finansowe przed ryzykiem związanym z tą decyzją – podkreślił Torres.

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na trzy adresy Ethereum

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał trzy adresy portfeli Ethereum do sankcji rzekomo powiązanych z grupą hakerów odpowiedzialnych za kradzież ponad 600 milionów dolarów w kryptowalutach z sidechainu Ronin gry Axie Infinity z niezabezpieczonymi tokenami.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (Office of Foreign Assets Control, OFAC) umieściło trzy adresy Ethereum w wykazie podmiotów objętych specjalnymi ograniczeniami dla północnokoreańskiej grupy Lazarus. Władze amerykańskie, w tym Federalne Biuro Śledcze oraz Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury, namierzyły tę grupę w związku z jej domniemaną rolą w przejęciu w marcu ponad 173 600 Ether (ETH) i 25,5 mln USD Coin (USDC) z sidechainu Ronin – tokeny te były wówczas warte ponad 600 mln dolarów.

Departament rządowy USA zasugerował , że adresy zostały dodane do listy w celu powstrzymania Korei Północnej przed unikaniem sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i Organizację Narodów Zjednoczonych. Zapisy blockchain pokazują, że co najmniej jeden z adresów portfeli powiązanych z hakerami Ronin wysyłał środki do usług mieszania kryptowalut, w tym Tornado Cash.

W styczniu 2022 r. firma Chainalysis poinformowała, że Korea Północna ukradła około 400 milionów dolarów w kryptowalutach poprzez cyberataki w 2021 roku, co oznacza, że kradzież Ronina może stanowić największy łup do tej pory. Nielegalne fundusze powiązane z grupami hakerskimi z tego odosobnionego kraju były głównie w Etherze (58 proc.), Bitcoinie (20 proc.) i innych tokenach (22 proc.).

Dodanie adresów ETH było najnowszym środkiem identyfikującym aktywa cyfrowe nałożonym przez OFAC jako sposób pozyskiwania funduszy przez objęte sankcjami rządy. W kwietniu 2022 r. departament rządowy ogłosił, że objął sankcjami rosyjski rynek darknetowy Hydra i giełdę walut cyfrowych Garantex za domniemane powiązania z płatnościami z ataków ransomware i innych cyberprzestępstw, a także firmę wydobywającą kryptowaluty BitRiver.

Republika Środkowoafrykańska przyjęła ustawę regulującą korzystanie z kryptowalut

Nowe prawo pozwala obywatelom płacić podatki w kryptowalutach i zezwala firmom na używanie kryptowalut jako formy płatności.

Projekt ustawy o kryptowalutach został wprowadzony przez Justina Gourna Zacko, Ministra Gospodarki Cyfrowej, Poczty i Telekomunikacji 21 kwietnia 2022 r. i został jednogłośnie przyjęty przez ustawodawców w parlamencie, pomimo protestów opozycji.

Ustawa o kryptowalutach ma na celu stworzenie korzystnego środowiska dla integracyjnego rozwoju sektora kryptowalut w regionie. Minister Zacko zwrócił również uwagę na rosnące trudności w przesyłaniu pieniędzy z kraju afrykańskiego i uważa, że przyjęcie kryptowalut pomoże rozwiązać ten problem.

Nowe prawo podobno pozwoli przedsiębiorcom i firmom na dokonywanie płatności kryptowalutowych, a także umożliwi płatności podatkowe w kryptowalutach za pośrednictwem uprawnionych podmiotów. Ustawa o kryptowalutach zawiera również przepisy dotyczące przestępców, którzy łamią przepisy. Według jednego z raportów, przestępcy mogą zostać uwięzieni na okres do 20 lat i ukarani grzywną w wysokości od 100 mln do 1 mld franków Wspólnoty Finansowej Afryki (CFA).

– Prawdziwe implikacje dla ludzi są takie, że mogą teraz mieć dostęp do walut innych niż frank CFA, będąc jednocześnie chronionymi przez prawo, i przesyłać pieniądze po niższych kosztach. Przede wszystkim mogą oni przeprowadzać transakcje finansowe bez udziału banków, będąc jednocześnie chronionymi przez prawo – powiedział Gloire Wanzavalere, założyciel firmy Kiveclair.

W sumie 14 krajów używa franka CFA powiązanego z euro, drukowanego we Francji, a jego polityka monetarna jest kontrolowana przez mocarstwa zachodnie. Chociaż oficjalne powiązanie zostało ustalone na poziomie 1 euro za 655,96 franków CFA, wartość tego fiat od dłuższego czasu spada. Dlatego Bitcoin i inne kryptowaluty zyskują coraz większą popularność w krajach dotkniętych kryzysem gospodarczym.

Commerzbank ubiega się o licencję na kryptowaluty

Jedna z największych instytucji bankowych w Niemczech potwierdziła, że złożyła wniosek o lokalną licencję na kryptowaluty.

Rzecznik Commerzbanku potwierdził 14 kwietnia 2022 r. lokalnemu dziennikowi „Börsen-Zeitung”, że bank złożył wniosek o licencję na przechowywanie kryptowalut w pierwszym kwartale 2022 roku. Jeśli zostanie ona zatwierdzona, Commerzbank będzie uprawniony do oferowania usług wymiany oraz przechowywania i ochrony aktywów kryptowalutowych.

Commerzbank obsługuje ponad 18 milionów klientów i ponad 70 tys. klientów instytucjonalnych, a oferta w zakresie kryptowalut ma być skierowana do klientów instytucjonalnych.

Od 1 stycznia 2020 roku każda firma, która chce oferować usługi kryptowalutowe w Niemczech, musi najpierw uzyskać zgodę od Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin). Obecnie tylko cztery firmy mają takie zezwolenie, ale BaFin twierdzi, że ma ponad 25 wniosków oczekujących od firm, które chcą prowadzić działalność w zakresie przechowywania kryptowalut. Pierwszą firmą, która została zatwierdzona przez regulatora w czerwcu 2021 roku było Coinbase Germany.

Commerzbank zainteresował się projektami blockchain już w 2018 roku. W 2019 r. firma przeprowadziła jedne z pierwszych transakcji na platformie pożyczek bezpieczeństwa w technologii rozproszonej księgi (DLT). W sierpniu 2021 roku firma nawiązała współpracę w celu opracowania opartych na blockchainie cyfrowych rynków dla istniejących klas aktywów, takich jak sztuka i nieruchomości.

W 2021 roku Niemcy wprowadziły szereg reform, regulacji i dalszego przyjęcia technologii blockchain i kryptowalut. Z opublikowanego w marcu 2022 r. raportu firmy KuCoin wynika, że 44 proc. Niemców jest zainteresowanych inwestowaniem w kryptowaluty, a 37 proc. niemieckich inwestorów kryptowalutowych handluje kryptowalutami od ponad roku.