Hiromi Yamaoka stoi obecnie na czele prywatnego forum 74 firm, które planuje uruchomienie prywatnej waluty cyfrowej.
Były urzędnik Banku Japonii, który kierował badaniami nad cyfrową walutą, obecnie odradza jej stosowanie. Według raportu opublikowanego w „Japan Times”, Hiromi Yamaoka, były szef departamentu rozliczeń finansowych narodowego banku Japonii, odradza używanie cyfrowego jena jako elementu polityki monetarnej kraju.
Yamaoka obawia się ujemnych stóp procentowych i uważa, że gdy cyfrowy jen stanie się ważnym narzędziem masowych płatności, zwykli obywatele będą musieli ponieść ciężar malejącej wartości waluty fiat. Ostrzegł również, że cyfrowy jen może stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej i mieć katastrofalne skutki dla gospodarki.
Yamaoka pracuje obecnie w sektorze prywatnym, przewodnicząc forum 74 firm, wśród których znajdują się największe banki w kraju. Forum pracuje obecnie nad uruchomieniem prywatnej waluty cyfrowej już w kwietniu 2022 roku.
W październiku 2020 r., Bank Japonii podał do publicznej wiadomości trójfazowym zarys próby dla swojej cyfrowej waluty (CBDC). Pierwsze dwie fazy próby koncentrują się na testowaniu proof-of-concept, podczas gdy trzecia faza będzie miała charakter pilotażowy. Pierwsza faza rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku i ma się zakończyć w marcu 2022 roku. Oczekuje się, że Bank Japonii rozpocznie drugą fazę prób jeszcze w 2022 roku. Ma ona skupić się na aspektach technicznych wokół emisji cyfrowego jena.
Mimo, że Japonia jest jednym z pierwszych krajów, który wprowadził regulacje dotyczące kryptowalut, w dalszym ciągu w sektorze detalicznym króluje w nim gotówka. Ma to miejsce ze względu na klęski żywiołowe, które często wywołują braki prądu w kraju. W związku z tym sektor płatniczy w kraju jest bardziej skoncentrowany na realizacji transakcji offline. W lipcu 2020 roku bank centralny opublikował raport badawczy skupiający się na rozwoju CBDC offline.
Tymczasem gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda poinformował, że bank nie dąży do natychmiastowego uruchomienia cyfrowej waluty. Podkreślił on również, że cyfrowy jen może zostać wprowadzony do 2026 roku, a decyzja w tej sprawie nie zostanie podjęta wyłącznie przez bank centralny.