Południowokoreańskie giełdy kryptowalutowe będą weryfikować prywatne portfele

Główne południowokoreańskie giełdy kryptowalutowe, w tym Upbit, Bithumb i Korbit, pójdą w ślady Coinone, zakazując przelewów do niezweryfikowanych portfeli.

Firma Coinone ogłosiła, że będzie odrzucała depozyty z niezweryfikowanych prywatnych portfeli od 24 stycznia 2022 r., aby zmniejszyć ryzyko prania pieniędzy. Oczekuje się, że wszystkie koreańskie giełdy, w tym Upbit, Bithumb, Korbit i 20 innych, wdrożą podobne lub identyczne środki jak Coinone do lub przed 25 marca 2022 r. Rząd koreański wyznaczył termin dla giełd, aby dokładnie śledzić transakcje monet na i poza swoimi platformami.

– Koreańskie giełdy tworzą własne rozwiązania Travel Rule, aby spełnić wymagania i działać po marcu 2022 roku – twierdzi analityk branży blockchain Jun Hyuk Ahn. – Wszystkie koreańskie giełdy będą musiały użyć jakiegoś systemu Travel Rule do marca, ponieważ właśnie wtedy rząd wyznaczył dla nich termin. Coinone zrobił to jako pierwszy.

Według serwisu Sygna, który zajmuje się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy, Travel Rule przewiduje, że rządy krajowe muszą „zapewnić, że krajowe giełdy udostępniają informacje o prawdziwej tożsamości z kontrahentami transmisji lub staną w obliczu zwiększonego monitorowania AML/CFT”. Te zastrzeżenia dotyczące zgodności dla giełd są częścią długiej serii ograniczeń regulacyjnych dla giełd kryptowalutowych, które rozpoczęły się od wymogu posiadania konta bankowego o prawdziwej nazwie dla wszystkich użytkowników. Zanim ta zasada została wprowadzona w 2018 roku, konta giełd kryptowalutowych mogły być powiązane z kontem bankowym należącym do wielu osób.

Do września 2021 r., giełdy były zobowiązane do posiadania weryfikacji Internet Security Management System (ISMS) i jednego krajowego partnera bankowego, który wydawałby konta typu real-name. Wszystkie giełdy, które nie były w stanie spełnić wymagań, zostały zmuszone do usunięcia par KRW z handlu lub całkowitego zawieszenia usług.

Korea Południowa zmagała się również z globalnymi problemami zgodności z FATF związanymi z niezbywalnymi tokenami (NFT). Finansowe organy regulacyjne zmieniały kierunek swojej polityki w odniesieniu do NFT, aż do ostatniego oświadczenia Komisji Usług Finansowych z 24 listopada 2021, w którym Komisja stwierdziła, że zbada swoje opcje w celu uregulowania i opodatkowania NFT.

W skali globalnej, południowokoreańskie giełdy są wyjątkami w przestrzeganiu zasad. Jak na razie nie ma innych głównych giełd kryptowalutowych, które wymagają od użytkowników weryfikacji ich prywatnych portfeli.

Wydobycie kryptowalut w Tajlandii wciąż rośnie

Tajlandia jest jednym z krajów, które dużo zyskały na obowiązującym w Chinach zakazie wydobywania kryptowalut.

Tajscy przedsiębiorcy i firmy zajmujące się kryptowalutami coraz częściej kupują sprzęt od chińskich górników, ktorzy pozbywających się swoich maszyn do wydobywania kryptowalut. – W momencie, gdy Chiny zakazały kryptowalut, byliśmy niezwykle podekscytowani – przyznał jeden z tajlandzkich entuzjastów Bitcoina. Górnik, który poprosił o zachowanie anonimowości, twierdzi, że skonfigurował małą zasilaną energią słoneczną jednostkę służącą do wydobywania kryptowalut za około 30 tys. dolarów. – Zrobiłem to w ciągu trzech miesięcy – powiedział.

Inny przedsiębiorca z branży, Pongsakorn Tongtaveenan, rozpoczął działalność w zakresie odsprzedaży urządzeń do wydobywania kryptowalut w Tajlandii, sprzedając setki chińskich górników ASIC (application-specific integrated circuit) małym lokalnym inwestorom. Według Pongsakorna, cena układów ASIC, takich jak Bitmain Antminer SJ19 Pro, spadła o 30% z powodu wycofania się z rynku chińskich górników, po czym wróciła do normy w związku z rosnącym lokalnym popytem.

Pongsakorn uważa, że rosnąca popularność detalicznego wydobycia kryptowalut w Tajlandii jest wywołana przez ludzi szukających stabilnego dochodu w czasie pandemii, a także inwestorów coraz bardziej optymistycznie patrzących na przyszłość aktywów cyfrowych. – Bitcoin jest złotem cyfrowego świata. Ale platforma wydobywcza jest jak akcje wydobywcze złota: otrzymujesz dywidendy w zależności od ceny złota – powiedział.

Tajlandia nie jest jedynym krajem, w którym rozwój górnictwa kryptowalutowego skorzystał na sytuacji w Chinach. Państwa takie jak Stany Zjednoczone, Kazachstan i Rosja również odnotowały masowy napływ nowych operacji wydobywczych kryptowalut.

Rosnąca popularność wydobycia krypto w Tajlandii idzie w parze z kwitnącym przyjęciem lokalnych kryptowalut, z obrotem na kilku lokalnych giełdach kryptowalutowych gwałtownie wzrastającym do 6,6 miliona dolarów w listopadzie 2021 r. z zaledwie 538 milionów dolarów w 2020 roku. Instytucjonalny popyt na kryptowaluty w Tajlandii również wzrasta. Na początku listopada najstarszy tajski bank, Siam Commercial Bank, zapłacił 537 milionów dolarów, aby kupić 51% udziałów w BitKub, największej tajlandzkiej giełdzie kryptowalutowej.

Dominacja Bitcoina spada poniżej 40 proc.

Podczas gdy krytycy Bitcoina twierdzą, że BTC traci swoją przewagę nad konkurencją, inni przewidują, że „sezon altcoinów” jest tuż za rogiem, a może nawet już trwa.

Dominacja rynkowa Bitcoina (BTC) odnosi się do stosunku między kapitalizacją rynkową BTC a całkowitą kapitalizacją rynku kryptowalut.

To nie pierwszy raz, gdy jego dominacja zanurzyła się w 2021 roku. W maju serwis Cointelegraph poinformował, że BTC spadł do zaledwie 40,3 proc. łącznej kapitalizacji aktywów kryptowalutowych, według CoinMarketCap, i zbliżył się do tego samego poziomu ponownie we wrześniu.

Badania opublikowane przez TradingPlatforms sugerują, że dane mogą sygnalizować nadchodzący „sezon alt”. W ciągu ostatnich siedmiu lat, dominacja altcoinów na rynku wzrosła trzykrotnie z 21proc. w 2014 roku do około 60 proc. w grudniu 2021 r.

Dominacja Ether (ETH) na rynku nadal utrzymuje się powyżej 20 proc. i wynosi prawie 500 miliardów dolarów. W ciągu ostatniego roku dominacja rynkowa ETH podwoiła się z 10 proc. Tymczasem analityk kryptowalutowy Altcoin Sherpa stwierdził, że „sezon alt” trwa już cały rok.

Nie wiadomo jeszcze, czy inwestycje instytucjonalne pomogą w obniżeniu metryki dominacji. Jeszcze w październiku 2021 r. analitycy międzynarodowego giganta bankowego JPMorgan stwierdzili, że ówczesny rajd BTC był napędzany przez zwiększony apetyt inwestorów instytucjonalnych. Twierdzili oni, że „inwestorzy instytucjonalni wydają się powracać do Bitcoina, być może widząc w nim lepsze zabezpieczenie przed inflacją niż złoto.”

Według danych on-chain z Glassnode, chociaż krótkoterminowa podaż BTC zmniejszyła się o 32 proc., długoterminowi posiadacze dodali 16 proc. do swoich skarbców w 2021 roku.

Kolejny zawodnik MMA otrzyma wynagrodzenie w Bitcoinach

Kevin Lee, profesjonalny zawodnik mieszanych sztuk walki, przyznał, że głównym powodem jego decyzji o podpisaniu z Eagle Fighting Championship była możliwość otrzymania wynagrodzenia w kryptowalucie.

Rosyjska firma Eagle Fighting Championship zapłaci Lee wynagrodzenie w Bitcoinach jako część kontraktu na cztery walki. Jak się okazuje, fighter był HODLerem od czasów sprzed hossy z 2017 roku. Następnie utrzymywał się z części zysków z kryptowalut po operacji kolana, którą przeszedł.

– Bycie opłacanym w Bitcoinach miało ogromne znaczenie w podjęciu przeze mnie decyzji o podpisaniu kontraktu z Eagle FC – powiedział Lee. – Daje mi to o wiele więcej bezpieczeństwa finansowego i pomoże mi lepiej walczyć – przyznał.

Wartość wynagrodzenia Lee nie została ujawniona, ale wiadomo, że zawodnik wcześniej zarobił aż 280 tysięcy dolarów dzięki swojej walce w Ultimate Fighting Championship z Tonym Fergusonem. W wywiadzie z 17 grudnia 2021 r. Lee zasugerował, że Eagle FC zapłaci więcej niż zarobił podczas kontraktu z UFC, co oznacza potencjalną wypłatę 5,86 BTC lub więcej przy obecnych cenach kryptowaluty.

Lee, znany również jako „The Motown Phenom”, został niedawno zawieszony w walkach na sześć miesięcy i ukarany grzywną po pozytywnym teście na Adderall. Następnie został zwolniony z kontraktu z UFC, zanim Eagle FC spróbowało dodać go do swojego rosteru. Pierwsza walka Lee pod szyldem EFC przeciwko Diego Sanchezowi odbędzie się 11 marca 2022 r.

Tymczasem Ultimate Fighting Championship coraz bardziej angażuje się we współpracę z firmami kryptowalutowymi i blockchain. W lipcu 2021 r. organizacja zawarła umowę z Crypto.com o wartości 175 milionów dolarów na dziesięć lat. Jej przedmiotem jest wydanie licencjonowanych przez UFC niezbywalnych tokenów. Ponadto firma wcześniej współpracowała z blockchainem Socios i platformą tokenizacyjną Chiliz.

Indywidualni fighterzy MMA wyrażają swoje zainteresowanie BTC i innymi tokenami od czasu, gdy Jon Fitch stał się pierwszym profesjonalnym zawodnikiem, który otrzymał wynagrodzenie w Bitcoin w 2015 roku.

Binance może już działać w Kanadzie i Bahrajnie

Giełda kryptowalutowa otrzymała licencję in-principle od Centralnego Banku Bahrajnu, aby działać jako dostawca usług związanych z aktywami kryptowalutowymi w Królestwie Bahrajnu.

Jak poinformowano w komunikacie, zgoda in-principle jest pierwszą dla podmiotu Binance w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dyrektor generalny Binance, Changpend Zhao, powiedział, że zatwierdzenie od krajowych organów regulacyjnych jest „niezbędne do budowania zaufania do kryptowalut i blockchain i pomaga w dalszej poprawie masowej adopcji.”

  • Jeśli chodzi o licencjonowanie, jest to tylko formalność – zapewnia Abdulkarim Haji, dyrektor ds. licencjonowania w banku centralnym Bahrajnu. Zapewnił on, że Bahrajn jako idealną siedzibą dla Binance.

Binance uzyskało również licencję na finansowanie kryptowalut w Kanadzie. Nowa spółka, działająca pod nazwą Binance Canada Capital Market, będzie obsługiwać aktywa cyfrowe, transfery pieniężne, wymianę walutową i funkcjonować jako biznes usług pieniężnych (MSB).

Changpeng Zhao przyznał, że jego firma jest podekscytowana rozszerzeniem swojego zespołu obsługi klienta.

24 grudnia 2021 r. giełda kryptowalut złożyła wniosek FINTRAC o licencję MSB, która została zatwierdzona 27 grudnia. Obecna licencja finansowa giełdy wygaśnie 31 grudnia 2024 roku.

Bahrajn, najmniejsza gospodarka Zatoki Perskiej, był liderem w sektorze aktywów cyfrowych. Pierwszą licencjonowaną platformą kryptowalutową w regionie po otrzymaniu pozwolenia od banku centralnego kraju na działalność w 2019 roku był Rain Financial. W styczniu 2021 r. władze monetarne Bahrajnu odnowiły licencję dla CoinMENA z siedzibą w Manamie.

Decyzja Binance odzwierciedla zwiększoną koncentrację firmy na regionie Bliskiego Wschodu. W ostatnim czasie przedsiębiorstwo stało się niedawno pierwszą giełdą kryptowalutową, która dołączyła do nowego hubu kryptowalutowego utworzonego przez Dubai World Trade Centre Authority.

Klub piłkarski Arsenal spiera się o reklamę tokena

Urząd Standardów Reklamowych (Advertising Standards Authority, ASA), organ, który nadzoruje reklamę w Wielkiej Brytanii, ma uwagi co do reklamy tokena piłkarskiej drużyny.

Na początku 2021 roku Arsenal stał się jednym z wielu klubów piłkarskich, który nawiązał współpracę z firmą blockchain Chiliz i stworzył token dla fanów. 12 sierpnia 2021 roku klub promował swój token AFC na swojej oficjalnej stronie na Facebooku. Urząd Standardów Reklamowych zakazał tej promocji za rzekome naruszenie zasad reklamy. Podmiot stwierdził, że post nie podkreślał ryzyka związanego z inwestycją. Urząd stwierdził również, że treść opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Arsenalu, oznaczona tytułem „$AFC Fan Token: Wszystko, co musisz wiedzieć”, naruszała zasady reklamowe.

Według urzędu obie reklamy były nieodpowiedzialne i wykorzystywały brak doświadczenia konsumentów, jednocześnie trywializując inwestycje kryptowalutowe. Przedstawiciele Arsenal Football Club odnieśli się do zarzutów wyjaśniając, że poddali ocenie komunikację z fanami na temat ofert i udostępnili informacje na temat ryzyka finansowego.

Najnowsze działania regulacyjne Urzędu Standardów Reklamowych wpisują się w szereg podobnych decyzji podjętych na początku 2021 roku. Wówczas organ ten gorliwie ścigał i zamykał wprowadzające w błąd reklamy kryptowalut. W ostatnim czasie ASA dokonało usunięcia kilku kampanii reklamowych tak znaczących graczy w branży kryptowalutowej jak Coinbase czy Kraken. Przedstawiciele urzędu stwierdzili, że reklamy „nieodpowiedzialnie wykorzystują niedoświadczenie konsumentów i nie ilustrują ryzyka inwestycji”. Z kolei w maju 2021 r. Urząd usunął kampanię reklamową giełdy Luno, która w metrze umieściły plakaty z hasłem „Jeśli widzisz bitcoina w metrze, to czas na jego zakup”.

Arsenal jest jednym z kilku topowych klubów piłkarskich, które nawiązały współpracę z firmami blockchain w celu stworzenia tokena dla fanów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że West Ham United – klub piłkarski, który rywalizuje w angielskiej Premier League i znajduje się w Londynie – połączył się z platformą blockchain Socios.com, aby uruchomić ekosystem tokenów fanowskich w 2019 roku. Również gigant Bundesligi, FC Bayern Monachium, jesienią 2020 r. połączył siły ze Stryking Entertainment.

Paragwaj o krok bliżej do uregulowania cyfrowych walut

Ustawa, która ma na celu uregulowanie lokalnego przemysłu kryptowalutowego, przeszła przez senat Paragwaju.

17 grudnia 2021 roku Senat Paragwaju zatwierdził wprowadzony w lipcu tego samego roku projekt ustawy o kryptowalutach. Przepisy, które definiują kilka kluczowych pojęć, w tym wirtualne aktywa i wzywają do uzyskania licencji na wydobycie kryptowalut, zostaną teraz przesłane do Zastępczej Izby do dalszych obrad.

Senator Fernando Silva Facetti ujawnił, że ustawa została przyjęta w paragwajskim Senacie po kontrowersyjnej debacie. Jak podkreślił, ustawa ma również na celu wspieranie rozwoju działalności wydobywczej kryptowalut poprzez wykorzystanie nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej w kraju. Główna część przepisów zawiera definicję aktywów wirtualnych, tokenów, górnictwa kryptowalutowego i VASPs (dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi). Dokument przyznaje również Ministerstwu Przemysłu i Handlu prawo do zwrócenia się o pomoc do organów rządowych spoza jego granic w celu wdrożenia prawa.

Projekt ustawy wyraźnie stwierdza, że wydobywanie kryptowalut jest legalną działalnością. Można w nim przeczytać, że „wydobycie wirtualnych aktywów jest cyfrową i innowacyjną branżą. Branża bta ędzie korzystać ze wszystkich mechanizmów motywacyjnych przewidzianych w ustawodawstwie krajowym.”

W drugiej połowie 2021 r. Paragwaj produkował więcej energii niż jej zużywał. W związku z tym kilka firm jest zainteresowanych prowadzeniem operacji wydobywania kryptowalut właśnie w tym kraju.

W lipcu 2021 r. paragwajski kongresmen Carlos Rejala i senator Fernando Silva Facetti przedstawili projekt ustawy o Bitcoin w Kongresie, demonstrując zaangażowanie ustawodawców w tworzenie kompleksowej polityki dotyczącej aktywów cyfrowych dla swojego kraju. Ustawa została już przyjęta przez Kongres Paragwaju i będzie omawiana w Izbie Deputowanych w 2022 roku.

Ze względu na lokalne wyzwania gospodarcze i fiskalne, zwłaszcza w Argentynie, Wenezueli i Meksyku, Ameryka Południowa stała się realnym punktem zapalnym dla przyjęcia kryptowalut. Na przykład w sytuacji gdy ich krajowe waluty fiat rozpadły się, Argentyńczycy i Wenezuelczycy zwrócili się ku cyfrowym alternatywom, takim jak Bitcoin, jako bardziej realnej opcji płatności. Inne kraje, takie jak Salwador, przyjęły zupełnie inne podejście, z prezydentem zachęcającym do korzystania z BTC przez obywateli.

Crypto.com partnerem klubu piłkarskiego z Los Angeles

Giełda kryptowalutowa Crypto.com zawarła kolejną umowę, której celem jest zwiększenie rozpoznawalności jej marki w Stanach Zjednoczonych.

W komunikacie opublikowanym 21 grudnia 2021 r. firma poinformowała, że nawiązała współpracę z kobiecą drużyną piłkarską Angel City Football Club z Los Angeles. Partnerstwo ma na celu zwiększenie świadomości i dostępu do kryptowalut, blockchain i Web 3.0 wśród fanów piłki nożnej i samych sportowców. Giełda planuje kontynuować poszukiwanie „unikalnych i wpływowych sposobów” inwestowania w Los Angeles, przy czym partnerstwo z drużyną piłkarską ma na celu zachęcanie do „edukacji finansowej, niezależności i wzmocnienia finansowego” dla kobiet.

– Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką Web 3.0 i kryptowaluty zmieniają nasz świat, chcemy mieć pewność, że kobiety uwzględniane w tej podróży jako inwestorzy i twórcy – powiedziała współzałożycielka i prezes Angel City Football Club Julie Uhrman. – Jesteśmy podekscytowani współpracą z Crypto.com, a jej celem będzie edukowanie naszej społeczności i graczy na temat kryptowalut oraz umożliwienie im wykorzystania mocy NFT. To pozwoli nam na utrwalenie więzi z fanami i stworzeni z nimi jeszcze głębszych relacji – dodała.

Partnerstwo Crypto.com z Angel City Football Club to kolejne posunięcie biznesowe giełdy kryptowalutowej w Los Angeles. W listopadzie 2021 r. firma poinformowała, że zabezpieczyła prawa do nazwy miejskiego wielofunkcyjnego Staples Center na 20 lat w ramach podpisanej umowy o wartości 700 milionów dolarów. Obiekt, który 25 grudnia 2021 r. oficjalnie zmieni nazwę, jest miejscem, w którym rozgrywane są mecze drużyn NBA Los Angeles Clippers i Los Angeles Lakers, a także NHL Los Angeles Kings i WNBA Los Angeles Sparks.

W 2021 roku Crypto.com coraz chętniej nawiązywało współpracę z wysoko postawionymi osobami i firmami w celu promowania kryptowalut i blockchain. W lipcu firma podpisała umowę sponsorską o wartości 175 milionów dolarów z Ultimate Fighting Championship. Z kolei na początku października w promujących firmę reklamach pojawił się popularny aktor Matt Damon.

Tajlandia przygotowuje nowe ramy regulacyjne dla kryptowalut

– Kryptowaluty nie mogą stać się środkiem płatniczym – twierdzi gubernator Banku Tajlandii Sethaput Suthiwartnarueput.

W styczniu 2022 r. bank centralny Tajlandii wyda dokument konsultacyjny, który określi ramy funkcjonowania dla przemysłu kryptowalutowego. – Chcemy się upewnić, że zachowujemy właściwą równowagę między umożliwieniem innowacji finansowych a zarządzaniem ryzykiem – powiedział gubernator Banku Tajlandii Sethaput Suthiwartnarueput w rozmowie z dziennikarzami „The Bangkok Post”.

Nowe zasady mają zapewnić odpowiednie zabezpieczenia dla konsumentów.

Obecnie Bank Tajlandii współpracuje z tajlandzką Komisją Papierów Wartościowych i Giełd oraz ministerstwem finansów, aby wskazać ograniczenia specyficzne dla branży kryptowalut. – Na przykład, kryptowaluty nie mogą stać się środkiem płatniczym – podkreślił Sethaput.

Gubernator tajlandzkiego banku centralnego przyznał, że pomimo tego, że lokalne władze potencjalnie uznają aktywa cyfrowe za produkt inwestycyjny, ich ekstremalna zmienność stwarza ryzyko dla systemu finansowego. Jak zapewnił, władze będą współpracować w celu przyjęcia odpowiednich zabezpieczeń dla przyszłych zabezpieczeń finansowych.

Plany Tajlandii dotyczące uchwalenia nowych zasad dotyczących kryptowalut pojawiły się w obliczu boomu na lokalną adopcję kryptowalut. Szacuje się, że obroty na siedmiu licencjonowanych giełdach kryptowalutowych w Tajlandii wzrosły do 221 miliardów bahtów (6,6 miliarda dolarów) w listopadzie 2021 roku z 18 miliardów bahtów (538 milionów dolarów) rok wcześniej.

Przypomnijmy, że na początku grudnia 2021 r. tajski bank centralny ostrzegł banki komercyjne przed bezpośrednim zaangażowaniem w handel kryptowalutami, powołując się na ich wysoką zmienność i potencjalne ryzyko.

Główna ekonomistka MFW wzywa do uregulowania branży kryptowalut

Gita Gopinath, główna ekonomistka Międzynarodowego Funduszu Walutowego, apeluje o prowadzenie globalnej polityki, która będzie regulować kryptowaluty, zamiast ich zakazywać.

Opowiadając się za globalną polityką, Gopinath, który wkrótce obejmie stanowisko zastępcy dyrektora zarządzającego MFW, argumentowała, że jeśli państwa miałyby zakazać kryptowalut, wówczas nie miałyby żadnej kontroli nad giełdami offshore, które nie podlegają przepisom ich kraju, co mogłoby spowodować ich całkowite zignorowanie. – Istnieją wyzwania związane z zakazem, czy możesz skończyć z prawdziwym zakazem kryptowalut, ponieważ wiele giełd jest offshore i nie podlegają one regulacjom danego kraju – powiedziała Gopinath podczas eventu zorganizowanego przez National Council of Applied Economic Research.

Uwagi ekonomistki MFW pojawiają się w momencie, gdy poszczególne państwa zastanawiają się, w jaki sposób mogą kontrolować kryptowaluty. We wrześniu 2021 r. Ludowy Bank Chin oficjalnie ujawnił szereg nowych środków mających na celu zwalczanie adopcji kryptowalut w Chinach, w tym wzmocnienie współpracy między departamentami w zakresie tłumienia działalności kryptowalutowej. Z kolei na początku grudnia 2021 r. rosyjski bank centralny oficjalnie zakazał funduszom wzajemnym inwestowania w Bitcoin.

Tymczasem w Indiach rząd ubiega się o zgodę gabinetu na projekt ustawy, która regulowałaby kryptowaluty. Oficjalny projekt ustawy o kryptowalutach i regulacji oficjalnych walut cyfrowych miał zostać przedstawiony podczas zimowej sesji parlamentu. Z kolei w Wielkiej Brytanii członkowie parlamentu wezwali Financial Conduct Authority do ograniczenia używania przez firmy kryptowalutowe słów „inwestować” i „inwestycja” w celach marketingowych. Organ nadzorujący reklamy w Wielkiej Brytanii wydał już kilka orzeczeń w sprawie stosowania w reklamach terminologii wprowadzającej potencjalnych inwestorów w błąd. Zastrzeżenia dotyczyły sześciu firm związanych z branżą kryptowalut, w tym Coinbase, Kraken, eToro, Exmo, Coinburp i Luno.