Indyjski rząd bierze pod uwagę ustanowienie ram prawnych dla walut cyfrowych opartych na kryptowalutach jako aktywów – odchodząc od wcześniejszego podejścia polegającego na nałożeniu całkowitego zakazu ich używania.
Jak podaje indyjski serwis informacyjny Business Today, urzędnicy z Ministerstwa Finansów tego kraju twierdzą, że potencjalne ramy prawne będą traktować kryptowaluty bardziej jako towary niż waluty. Rzecz jasna, ma to następować z odpowiednim opodatkowaniem transakcji i zysków. Jeśli wspomniane przepisy wejdą w życie, będą ono stanowić inne podejście niż całkowity zakaz korzystania z zasobów cyfrowych w kraju, co rozważano wcześniej.
Urzędnicy dodali, że wszelkie przepisy dotyczące kryptowalut w Indiach prawdopodobnie pojawią się w czasie, gdy rząd przedstawi budżet Unii Indii – ma to się stać 1 lutego 2021 r., a więc jeszcze przed następnym rokiem podatkowym. Wiadomo również, że urzędnicy współpracują z Bankiem Rezerw Indii nad opracowaniem szczegółów wszelkich ram prawnych dotyczących przestrzeni kryptowalut.
Oznaczenie kryptowalut mianem aktywów zgodnie z prawem indyjskim miałoby konsekwencje podatkowe dla inwestorów detalicznych i giełd w Indiach. Departament Podatkowy Indii przyglądał się już opodatkowaniu dochodów z kryptowalut poprzez transakcje i giełdy, ale póki co nie podjęto żadnej decyzji w tej kwestii.
W czerwcu 2021 r. „New Indian Express” poinformował, że rząd skłania się do klasyfikacji bitcoinów jako klasy aktywów, powołując się na źródła branżowe, oraz że Rada Papierów Wartościowych i Giełd Indii (SEBI) będzie regulować sektor kryptowalut.
Według Chainalysis w Indiach, gdzie gospodarstwa domowe w Indiach posiadają ponad 25 tys. ton złota, a w 2020 roku inwestycje w kryptowaluty wzrosły z około 200 mln dol. do prawie 40 mld dolarów Dzieje się tak pomimo otwartej wrogości wobec tej klasy aktywów ze strony banku centralnego i proponowanego zakazu handlu.
Przypomnijmy, że indyjski rząd nie zajął zdecydowanego stanowiska w sprawie regulacji cyfrowej waluty od czasu obalenia ogólnego zakazu RBI w marcu 2021 r. Obecnie obrót kryptowalutami jest zakazany w Afganistanie, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Boliwii, Egipcie, Katarze, Macedonii Północnej, Maroku, Pakistanie, Vanuatu i Wietnamie.