Nowa ustawa proponuje Skarbowi USA pełną władzę nad fiat stablecoinami

Ustawa wzywa również do przyznania Rezerwie Federalnej wyraźnego uprawnienia do emisji cyfrowego dolara.

Nowa ustawa wprowadzona przez demokratę z Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Don Beyera z Wirginii, zaproponowała daleko idące ramy regulacyjne i prawne dla zasobów cyfrowych we wszystkich dziedzinach.

Ustawa zatytułowana „Ustawa o strukturze rynku aktywów cyfrowych i ochronie inwestorów z 2021 r.” obejmuje praktycznie wszystkie ważne szare obszary, które nadal istnieją w kontekście kryptowalut w kontekście amerykańskim. Jednym z jej głównych celów jest ustanowienie ustawowych definicji aktywów cyfrowych i papierów wartościowych aktywów cyfrowych, poddanie tych pierwszych kompetencji Komisji ds. Obrotu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC), a drugich Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Zarówno SEC, jak i CFTC miałyby za zadanie zapewnić jasność prawną dotyczącą statusu regulacyjnego 90% największych aktywów kryptograficznych pod względem kapitalizacji rynkowej i wolumenu obrotu.

Ponadto projekt ustawy ma na celu sformalizowanie wymogów regulacyjnych dla wszystkich aktywów cyfrowych i papierów wartościowych aktywów cyfrowych zgodnie z ustawą o tajemnicy bankowej, klasyfikując je jako „instrumenty pieniężne” w celu wzmocnienia przejrzystości, sprawozdawczości i egzekwowania przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Jeśli chodzi o waluty cyfrowe banku centralnego, ustawa ma utorować drogę Rezerwie Federalnej do emisji cyfrowego dolara, wyraźnie określając ją jako jedyną instytucję uprawnioną do tego. W szczególności wzywa Sekretarza Skarbu USA, aby miał uprawnienia do zezwalania lub zabraniania USA, dolara i innych stablecoinów opartych na fiatach.

Szczegóły proponowanych środków ochrony inwestorów obejmują wymaganie od Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), Krajowej Administracji Unii Kredytowej (NCUA) i Korporacji Ochrony Inwestorów Papierów Wartościowych (SIPC) wydania wyraźnych wyjaśnień dotyczących „braku pokrycia” aktywów cyfrowych tak, aby inwestorzy mieli pełną świadomość, że ich aktywa nie są ubezpieczone w podobny sposób, jak tradycyjne lokaty bankowe czy papiery wartościowe. .

Aby zapobiec oszustwom, projekt ustawy proponuje, aby wszelkie aktywa cyfrowe, które nie są rejestrowane w publicznej księdze rozproszonej w ciągu 24 godzin, były zgłaszane do zarejestrowanego w CFTC repozytorium handlu aktywami cyfrowymi. Tekst ustawy definiuje to ostatnie w następujący sposób: „Termin 'repozytorium obrotu aktywami cyfrowymi’ oznacza każdą osobę, która gromadzi i przechowuje informacje lub zapisy dotyczące transakcji lub pozycji w umowach sprzedaży aktywów cyfrowych zawartych przez osoby trzecie lub warunków umów sprzedaży aktywów cyfrowych. (zarówno w ramach publicznych transakcji księgi rozproszonej, jak i transakcji poza łańcuchem) w celu zapewnienia scentralizowanego narzędzia do ewidencjonowania dowolnego zasobu cyfrowego”. Termin ten nie oznacza jednak samej księgi prywatnej lub publicznej ani jej operatora, chyba że on lub oni starają się agregować/obejmować również transakcje poza łańcuchem.

Tymczasem sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała niedawno organom nadzoru finansowego, że rząd musi działać szybko w celu ustanowienia ram regulacyjnych dla stablecoinów, zauważając, że stanowią one potencjalne ryzyko dla użytkowników końcowych i mogą mieć szerszy wpływ na system finansowy kraju i krajowe bezpieczeństwo.

Nowa doradczyni FinCEN twierdzi, że krypto to kolejny środek płatniczy

Doradca FinCEN ds. walut cyfrowych, Michele Korver, uważa, że ​​kryptowaluty to naturalna ewolucja technologii finansowej.

Michele Korver, pierwsza w historii główny doradczyni ds. walut cyfrowych w Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN), uważa, że ​​aktywa kryptograficzne to tylko kolejny sposób przekazywania wartości. W rozmowie z serwisem „Law360” Korver powiedziała, że kryptowaluta jest „po prostu kolejnym środkiem płatności lub transferu wartości, który rozwija się z biegiem czasu, podobnie jak każda technologia finansowa”.

Korver przedstawiła ocenę sektora aktywów cyfrowych, opisując go jako naturalną ewolucję. – Technologie finansowe ewoluują z czasem, a innowacje w zakresie płatności pieniężnych i transferu wartości będą kontynuowane. Zawsze będzie również istniało przestępcze wykorzystanie ekosystemu finansowego. Osobiście pracuję w tej przestrzeni od dawna i uważam, że te nowe technologie są fajne i interesujące – dodała.

Korver została powołana do FinCEN na początku lipca 2021 r., po przejściu na stanowisko doradcy ds. walut cyfrowych w Departamencie Sprawiedliwości USA i dziesięciu latach pracy jako asystentka adwokata w Kolorado. W swojej obecnej roli Korver będzie doradzać dyrektorowi FinCEN Michaelowi Mosierowi i wicedyrektorowi AnnaLouTirol w opracowywaniu strategii zapobiegania nielegalnym praktykom finansowym. – W szczególności dla mnie będę pomagać FinCEN w jego obowiązkach w zakresie egzekwowania ustawy o tajemnicy bankowej w odniesieniu do wirtualnej waluty wymienialnej, walut cyfrowych i technologii blockchain. Obejmuje to zapewnienie zgodności wśród tych, którzy świadczą usługi finansowe związane z kryptowalutami lub pełnią funkcję strażników finansowych tego rodzaju produktów i działań – wyjaśniła.

Korver uważa, że ​​krypto stało się nowym celem dla prawodawców ze względu na niedawną falę ataków ransomware wymierzonych w głośne firmy i infrastrukturę w USA.

Przypomnijmy, że 28 lipca 2021 r. prezydent USA Joe Biden podpisał memorandum zobowiązujące do wzmocnienia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej po ostatnich atakach. Notatka poinstruowała Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departament Skarbu, aby ustaliły „cele w zakresie wydajności cyberbezpieczeństwa” dla wszystkich sektorów infrastruktury krytycznej. Ustanowiła również Inicjatywę Cyberbezpieczeństwa Przemysłowych Systemów Kontroli, aby ułatwić współpracę między rządem federalnym a firmami, które zarządzają przemysłowymi systemami kontroli w kwestiach bezpieczeństwa.

FinCEN to biuro Departamentu Skarbu USA, którego zadaniem jest zbieranie i analizowanie danych o transakcjach finansowych w celu zwalczania krajowych i międzynarodowych przestępstw finansowych, takich jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

Amerykański think tank o kryptowalutach w handlu cyfrowym USA-Japonia

Analitycy z Rand Corporation twierdzą, że kryptowaluty w ramach dwustronnego handlu cyfrowego mogą stworzyć podstawy do przyjęcia kryptowalut w handlu międzynarodowym.

Sale Lilly i Scott W. Harold z amerykańskiego think tanku Rand Corporation wezwali Stany Zjednoczone i Japonię do włączenia kryptowalut do dwustronnej umowy o handlu cyfrowym między tymi dwoma narodami. W opinii opublikowanej 28 lipca 2021 r. w Nikkei Asia analitycy Rand Corporation przedstawili argumenty przemawiające za ich domaganiem się, aby kryptowaluty stały się częścią cyfrowej umowy handlowej. Zgodnie z ich artykułem fakt, że oba narody są gospodarzami dwóch największych rynków kryptograficznych na świecie, sprawia, że ​​wykluczenie kryptowalut z umowy handlowej jest „nieco zaskakujące”.

Umowa o handlu cyfrowym między USA a Japonią z 2019 r. nie obejmuje technologii kryptowalut ani technologii blockchain. W artykule stwierdzono jednak, że niektóre części umowy mogą obejmować niefinansowe aspekty nowej technologii. Wykluczając kryptowaluty i inne aplikacje finansowe oparte na blockchain, analitycy think tanku twierdzą, że niepotrzebne taryfy mogą obciążać firmy na rynku. W związku z tym eksperci zaproponowali dwa możliwe rozwiązania: wynegocjowanie odrębnej umowy w sprawie kryptowalut lub przedefiniowanie warunków dokumentu z 2019 r. w celu objęcia walut cyfrowych i technologii blockchain.

Przyjmując dowolny środek, analitycy stwierdzili, że taki ruch może stanowić precedens dla wyraźnego przyjęcia technologii kryptowalut i blockchain w handlu międzynarodowym, zwłaszcza na arenie handlu cyfrowego. Według danych Biura Analiz Gospodarczych USA, amerykańska gospodarka cyfrowa wzrosła w 2019 roku do 2,1 biliona dolarów – prawie 10% produktu krajowego brutto kraju.

Rola kryptowalut, walut cyfrowych i technologii blockchain w handlu międzynarodowym staje się centralnym punktem dla interesariuszy z branży. W marcu amerykański bank inwestycyjny Citigroup stwierdził, że Bitcoin znajduje się w „punkcie krytycznym” w handlu międzynarodowym.

Pojawienie się walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), zwłaszcza regionalnych CBDC, jest również częścią dyskusji na temat walut cyfrowych w handlu transgranicznym.

Aplikacja kryptograficzna Valora uniezależnia się od Celo

Zasilany przez Celo portfel kryptograficzny Valora zamknął się rundą finansowania o wartości 20 milionów dolarów, ponieważ firma ogłosiła, że ​​stanie się samodzielnym podmiotem.

Valora poinformowała, że Andreessen Horowitz, Polychain Capital, SV Angel, Nima Capital, NFX, Valor Capital i inne podmioty zainwestowały 20 milionów dolarów w rundę serii A dla aplikacji kryptograficznej, która będzie teraz działać jako niezależna firma.

Jackie Bona, była szefowa rozwoju konsumentów w Celo’s cLabs cLabs, zostanie nowym dyrektorem generalnym Valory. – Cieszę się, że mogę prowadzić Valorę w tak dynamicznym czasie w tej ważnej ewolucji, zarówno jako niezależna firma, jak i ogólnie w świecie kryptowalut – powiedziała Bona. – Świadomość konsumentów dotycząca kryptowalut nigdy nie była wyższa, a jednak wiele osób pozostaje na uboczu, albo z powodu sceptycyzmu, albo braku dostępu – dodała.

W ciągu ponad 15 lat pracy w szybko rozwijających się firmach internetowych zajmujących się technologiami internetowymi i kierowania zespołami startupowymi Bona specjalizowała się w takich obszarach pracy jak strategia wejścia na rynek, marketing produktu, rozwój konsumentów, międzynarodowy GTM, marketing konsumencki, blockchain, komercjalizacja produktu, monetyzacja, przywództwo, budowanie zespołu, komunikacja dla kadry kierowniczej oraz wystąpienia publiczne.

Z komunikatu prasowego jaki opublikowała Valora wynika, że portfel ​​wykorzysta fundusze na rozwój produktów i tworzenie treści edukacyjnych, „aby zwiększyć komfort korzystania z kryptowalut przez większą liczbę osób”. Platforma poinformowała, że ​​ma ponad 53 000 aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy mogą wysyłać środki na całym świecie.

Po raz pierwszy uruchomiona w lutym 2021 r., Valora umożliwia użytkownikom wysyłanie płatności za pomocą stabilnych monet Celo Dollar (cUSD), wspieranych przez inne kryptowaluty w ekosystemie Celo. Cena natywnego tokena CELO blockchaina wynosi obecnie 2,55 dolara.

Nowe przepisy krypto dają nowe możliwości dla koreańskiego rządu

Korea Południowa analizuje sposoby poszerzenia swojej bazy podatkowej, proponując wzmocnienie zdolności rządu do przejmowania kryptowalut uchylających się od opodatkowania bezpośrednio z ich osobistych portfeli.

Ustawodawcy Korei Południowej proponują zrewidowanie kodeksów podatkowych, tak aby organy podatkowe mogły skonfiskować aktywa kryptograficzne uchylających się od opodatkowania bezpośrednio z ich cyfrowych portfeli.

Jak wynika z raportu opublikowanego 26 lipca 2021 r., propozycja stanowi część szerszego, corocznego przeglądu krajowego systemu podatkowego. W 2021 r., w obliczu rosnących kosztów opieki społecznej, aby pomóc w utrzymaniu starzejącej się populacji, ustawodawcy chcą zmienić łącznie 16 istniejących kodeksów podatkowych. Zmiany te obejmują środki redystrybucyjne mające na celu nałożenie wyższych podatków od zamożnych osób i konglomeratów, a także rozprawienie się z praniem pieniędzy i uchylaniem się od opodatkowania w sektorach takich jak branża aktywów cyfrowych.

Podczas gdy władze Korei Południowej mogą już przejmować aktywa kryptograficzne dostępne za pośrednictwem scentralizowanych giełd, zmiany znacznie rozszerzyłyby ich uprawnienia, rozszerzając je na osobiste portfele osób fizycznych. Z raportu wynika, że ​​pakiet poprawek spowoduje niewielki spadek – 1,3 miliarda dolarów – dochodów podatkowych dla rządu z powodu jego propozycji specjalnych ulg podatkowych w celu pobudzenia badań i rozwoju w zakresie półprzewodników, baterii i szczepionek. Zachęty podatkowe można również wprowadzić dla firm, które chcą zatrudniać pracowników poza stolicą, Seulem, a także dla tych, którzy chcą ponownie wzmocnić swoje zdolności produkcyjne.

Ministerstwo Finansów ma podobno przedłożyć parlamentowi wszystkie propozycje do 3 września 2021 r., ponieważ ustawodawcy wciąż muszą zatwierdzić środki. Korea jest gotowa do wprowadzenia 20% podatku od Bitcoina i zysków z kryptowalut od 1 stycznia 2022 r. – to ruch, który spotkał się z dużą krytyką ze strony branży. Nowy system naliczy 20% podatek od wszystkich zysków kapitałowych z handlu kryptowalutami powyżej 2300 dolarów.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2021 r. władze podatkowe Seulu skonfiskowały 22 miliony dolarów w kryptowalutach od osób fizycznych i dyrektorów firm, którzy byli winni zaległe podatki.

Amazon planuje akceptować płatności BTC jeszcze w 2021 r.?

Anonimowe źródło w firmie Amazon poinformowało londyńską gazetę biznesową „City A.M.”, że gigant e-commerce przygotowuj2 grunt pod szerszą akceptację transakcji kryptograficznych.

„To nie jest po prostu przechodzenie przez projekty mające na celu skonfigurowanie rozwiązań płatności kryptowalutowych w pewnym momencie w przyszłości. Jest to kompleksowa, dobrze omówiona, integralna część przyszłego mechanizmu działania Amazon” – podało cytowane przez gazetę anonimowe źródło.

Wszystko wskazuje na to, że chociaż Bitcoin jest pierwszym krokiem w kryptowalutowych ambicjach Amazona, kierownictwo firmy zamierza w przyszłości zająć się również innymi znanymi kryptowalutami. „Dyrektywa pochodzi z samej góry. Cały ten projekt jest już prawie gotowy do uruchomienia” – podaje gazeta.

Mówi się, że oprócz akceptowania płatności Bitcoin, Amazon bada stworzenie własnej kryptowaluty, prawdopodobnie już w 2022 roku.

Spekulacje na temat wejścia Amazona na rynek kryptowalut pojawiły się po tym, jak pod koniec lipca 2021 r. na stronie firmy, na której widoczne są ogłoszenia o pracę, pojawił się nowy wpis. Zgodnie z opisem stanowiska nowy pracownik ma pomóc opracować strategię cyfrowej waluty Amazon i mapę drogową produktu. Pozycja wymaga dużej wiedzy na temat domeny w dziedzinie blockchain, rozproszonych ksiąg, walut cyfrowych banku centralnego i ogólnie kryptowalut.

Nie jest to pierwsze ogłoszenie o pracy w Amazon, które wiąże się z branżą kryptowalut. W lutym 2021 r. firma zatrudniła kierownika technicznego, którego zadaniem była pomoc w rozwoju nowej platformy określanej nazwą „Digital and Emerging Payments”.

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe, spółka akcyjna założona w 1994 w Seattle. Zajmuje się handlem elektronicznym B2C i prowadzi największy na świecie sklep internetowy. W 2018 r. firma zatrudniała w Stanach Zjednoczonych 566 tysięcy osób. Mimo że jest postrzegany jako atrakcyjny pracodawca przez pracowników szczebla menedżerskiego, jest krytykowany przez władze i pracowników fizycznych, stanowiących większość siły roboczej firmy. Amazonowi zarzuca się, że pracownicy ci są opłacani niewspółmiernie nisko do wymaganej przez przedsiębiorstwo wydajności pracy.

Cleveland Cavaliers dołącza do platformy tokenów Socios

Socios, platforma oparta na blockchain, która tokenizowała wiele sportowych franczyz na całym świecie, nawiązała współpracę z drużyną NBA Cleveland Cavaliers.

W ogłoszeniu opublikowanym za pośrednictwem opartej na blockchain platformy sportowej Chiliz, Socios poinformował, że koszulki treningowe Cavaliers będą wyróżniały się jego logo w nadchodzącym sezonie, który ma się rozpocząć jeszcze w 2021 roku. Platforma zapowiedziała również, że znajduje się obecnie w fazie przeglądu i rozwoju „elementów zaangażowania fanów” dla zespołu, potencjalnie odnosząc się do tokenów lub cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich.

– To początek ekscytującego partnerstwa, które naszym zdaniem może ostatecznie doprowadzić do znacznie większego zaangażowania fanów Cavaliers na całym świecie – powiedział Alexandre Dreyfus, dyrektor generalny Socios i Chiliz. – Socios.com szybko rozwija się w globalną potęgę angażującą fanów, w której pasywni fani zamieniają się w prawdziwych graczy w codziennych działaniach swoich ulubionych drużyn – dodał.

Warto przypomnieć, że wiele franczyz koszykarskich wcześniej zawarło już umowy partnerskie z Socios. Na początku lipca 2021 r. firma ogłosiła podobny układ w zakresie brandingu i obecności cyfrowej z drużyną koszykarską Boston Celtics, podczas gdy Philadelphia 76ers dołączyła do platformy tokenów fanów w czerwcu 2021 r. Partnerstwa z drużynami sportowymi ze Stanów Zjednoczonych są częścią ekspansji Socios w Ameryce Północnej, gdzie firma w najbliższej przyszłości planuje otworzyć biuro regionalne.

Współpraca Socios z drużyną Cavaliers pojawia się w chwili gdy drużyny koszykówki w USA i Kanadzie zdecydowały się wprowadzić sport głębiej w przestrzeń kryptograficzną. Przez kolejne pięć lat, począwszy od nadchodzącego sezonu, na koszulkach zespołu Portland Trail Blazers pojawi się logo firmy StormX, zajmującej się nagrodami kryptograficznymi. Z kolei w czerwcu 2021 r. Kanadyjska Elitarna Liga Koszykówki zapowiedziała, że pozwoli graczom ze swoich siedmiu drużyn przyjąć część swoich pensji w Bitcoin, począwszy od obecnego sezonu.

Socios.com jest pierwszą na świecie aplikacją, która umożliwia użytkownikowi mieć realny wpływ na decyzje dotyczące jego ulubionego sportu, ligi czy też drużyny. Jako przykład można podać kibiców Juventusu, którzy za pośrednictwem platformy Socios.com wybrali design oficjalnego autokaru pierwszej drużyny. Na posiadaczy fan tokenów czekają również dodatkowe benefity – nagrody VIP, ekskluzywne promocje i zniżki od klubu i sponsorów oraz specjalnie oznakowanych „super-fanów”.

Bezpieczeństwo BTC problemem dla niektórych inwestorów instytucjonalnych

Najnowsze dane sugerują, że bezpieczeństwo usług powierniczych kryptowalut nadal stanowi jedną z istotnych przeszkód uniemożliwiających inwestorom instytucjonalnym zakup krypto po raz pierwszy.

Nickel Digital Asset Management z siedzibą w Wielkiej Brytanii opublikował ankietę wśród 100 menedżerów i globalnych inwestorów instytucjonalnych, aby dowiedzieć się, jakie są największe obawy inwestorów związane z kryptowalutami.

Ankieta objęła respondentów ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii, którzy łącznie posiadają 275 miliardów dolarów w zarządzanych aktywach.

Badanie przeprowadzone online w okresie od maja do czerwca 2021 r. wykazało niskie zaufanie inwestorów instytucjonalnych do bezpieczeństwa kryptowalut, przy czym 76% respondentów wymieniło obawy dotyczące bezpieczeństwa usług powierniczych jako jednego z czynników powstrzymujących ich przed inwestowaniem w kryptowaluty.

Respondenci zidentyfikowali również otoczenie regulacyjne jako istotną przeszkodę. Inne ważne obawy dotyczyły braku przejrzystości i zmienności oraz postrzeganego braku renomowanych zarządzających funduszami oferującymi inwestycje w kryptowaluty.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Nickel Digital, Anatolij Kraczilow, powiedział, że obawy instytucjonalne dotyczące przechowywania i bezpieczeństwa kryptowalut pojawiają się, mimo że branża widzi „bardzo silny postęp na tym froncie”. Kracziłow stwierdził, że dostawcy usług kryptograficznych coraz częściej wdrażają zaawansowane rozwiązania kryptograficzne, takie jak rozproszone klucze i wielostronne skarbce obliczeniowe, podczas gdy tradycyjne instytucje finansowe również przenoszą się na takie usługi. – Obserwujemy teraz, jak Fidelity, BNY Mellon i State Street wchodzą na rynek, tym samym jeszcze bardziej wzmacniając infrastrukturę rynkową. Wszystko to zwiększa poziom zaufania w sektorze i prowadzi do stale rosnących alokacji do tej szybko rozwijającej się klasy aktywów – powiedział Kracziłow.

Nowe badanie pojawia się wkrótce po tym, jak Australijska Giełda Papierów Wartościowych wydała ostrzeżenie dotyczące usług powierniczych na scentralizowanych giełdach kryptowalut, ostrzegając inwestorów przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa w postaci kradzieży przez hakerów.

Nickel Digital Asset Management to firma managementu inwestycyjnego łączący tradycyjne finanse z rynkiem aktywów cyfrowych. Przedsiębiorstwo wdraża wyrafinowany handel algorytmiczny o niskim opóźnieniu, realizując szereg strategii arbitrażowych zarówno na rynkach kasowych, jak i pochodnych, a także szereg kierunkowych produktów typu „kup i trzymaj”. Wszystkie fundusze są projektowane z myślą o klientach instytucjonalnych.

Dapp for Diem będzie współpracować z dostawcą infrastruktury Polkadot

Zdecentralizowana aplikacja mająca na celu połączenie łańcucha bloków Facebooka Diem z sieciami publicznymi współpracuje z dostawcą infrastruktury węzłów Pinknode.

16 lipca 2021 r. Pontem Network poinformowało, że będzie współpracować z Pinknode, aby zapewnić infrastrukturę węzłów za pośrednictwem ekosystemu Polkadot. Sieć ma na celu umożliwienie programistom wykorzystania parachainu Polkadot jako poligonu testowego dla swoich pomysłów przed przesłaniem ich do blockchainu Diem.

Według założyciela Pontem, Borisa Povoda, partnerstwo pomoże ulepszyć obecną infrastrukturę Polkadot, ponieważ Pinknode zapewnia „niezawodne i bezpieczne punkty końcowe API”. Sieć dodała, że ​​kod Pinknode umożliwi programistom Polkadot łączenie ich dApps przez Kusama, podczas gdy zespoły Pontem i Pinknodes mogą zapewnić „krytyczną infrastrukturę do celów Web 3.0”.

W czerwcu 2021 r. Pontem zebrało 4,5 miliona dolarów na inwestycje, aby umożliwić dostęp do interoperacyjnych funkcji opracowanych w jego ekosystemie za pośrednictwem łańcucha bloków Diem. W ramach projektu zatrudniono również nowych pracowników, w tym byłego pracownika BlockFi Alejo Pinto na stanowisko dyrektora ds. wzrostu.

Projekt wspierany przez Facebooka planuje uruchomić program pilotażowy Diem stablecoin w 2021 r. Przypomnijmy, że został on po raz pierwszy wprowadzony przez Facebooka w 2019 r. jako Libra, ale szybko spotkał się z reakcją międzynarodowych regulatorów. W następnym roku został przemianowany na Diem.

Polkadot to podzielona na fragmenty heterogeniczna wielołańcuchowa architektura, która umożliwia komunikację sieciom zewnętrznym, a także dostosowanym „parałańcuchom” warstwy pierwszej, tworząc połączony internet łańcuchów bloków. Protokół został stworzony przez współzałożyciela Ethereum, Gavina Wooda, i jest rozwijany przez Fundację Web3 z wstępną implementacją przez Parity Technologies. W czerwcu 2021, Coinbase dodał Polkadot do swojej platformy handlu kryptowalutami. Pierwsza sprzedaż tokenów Polkadot zakończyła się 27 października 2017 r., podnosząc w sumie 485 331 ETH.

Pontem to łańcuch oparty na podłożu, wykorzystujący bazę kodu prawie identyczną jak Diem. Z kolei Diem to kolejna wielomiliardowa strategia wzrostu Facebooka, która koncentruje się na stworzeniu instytucji finansowej dla osób nieubankowionych. Diem będzie dostępny dla każdego, kto posiada WhatsApp lub Instagram i obsługuje inteligentne kontrakty i zaawansowane funkcje.

Władze Malezji zniszczyły platformy wydobywcze Bitcoin

Policja skonfiskowała i zlikwidowała sprzęt wydobywczy o wartości ponad 1,2 miliona dolarów.

Jak podaje lokalny serwis informacyjny DayakDaily, policja w mieście Miri na wyspie Borneo we współpracy z firmą Sarawak Energy dokonały zniszczenia 1069 sztuk sprzętu służącego do wydobycia Bitcoinów za pomocą walca. Wcześniej platformy wydobywcze zostały skonfiskowane mieszkańcom Malezji – próbowali oni nielegalnie wydobywać kryptowalutę za pomocą skradzionej energii elektrycznej w okresie między lutym a kwietniem 2021 r.

Malezyjska gazeta „The Star” podaje, że w na terenie należącym do komendzie policji okręgowej Miri zlikwidowano maszyny górnicze o wartości około 1,26 miliona dolarów. Władze poinformowały, że w tym roku trzy domy w okolicy zostały zniszczone z powodu nielegalnego wydobywania bitcoinów. Z kolei firma Sarawak Energy straciła w wyniku tego procederu około 2 milionów dolarów.

Nie jest jasne, dlaczego władze w Malezji zniszczyły sprzęt służący do wydobywania kryptowalut, zamiast próbować czerpać z niego korzyści. Urzędnicy w Iranie, Turcji i innych krajach, w których wydobycie jest zakazane lub ograniczone, od jakiegoś czasu przeprowadzają naloty na nielegalne operacje wydobycia kryptowalut, często skutkujące aresztowaniami, grzywnami i przejęciem platform. Niewiele jest jednak doniesień o zniszczeniu maszyn. Podobno w lutym 2021 r. chińskie władze sprzedały ponad 2000 platform, które zostały skonfiskowane z podobnych powodów.

Cambridge Center for Alternative Finance szacuje, że Malezja przyczyniła się do 3,44% całkowitego miesięcznego hashrate Bitcoina od kwietnia 2021 r. W kraju roczne zużycie energii wynosi ponad 147 terawatogodzin.

Sarawak Energy jest przedsiębiorstwem energetycznym malezyjskiego stanu Sarawak. Jest to jedna z trzech malezyjskich firm elektrycznych. Dwie pozostałe to Tenaga Nasional, zaopatrująca Półwysep Malezji, oraz Sabah Electricity, która obsługuje stan Sabah i Labuan. Sarawak Energy wytwarza energię elektryczną głównie z dwóch głównych typów elektrowni – są to elektrownie wodne i ciepłownie. Przy łącznej mocy zainstalowanej 5203 MW, główne miasta Sarawak są połączone za pośrednictwem państwowej sieci przesyłowej 275/132kV.