Coinbase ujawnia plany dotyczące sklepu z aplikacjami kryptograficznymi

Czołowa scentralizowana giełda kryptograficzna ogłosiła plany uruchomienia sklepu z aplikacjami kryptograficznymi, oferującego produkty opracowane przez inne firmy.

Jak czytamy w poście napisanym 30 czerwca 2021 r. przez dyrektora generalnego Coinbase, Briana Armstronga, „chociaż gospodarka kryptowalut jest wciąż na wczesnym etapie, jasne jest, że każdego roku coraz większa aktywność gospodarcza będzie odbywają się na szynach kryptograficznych”. „Apple nie próbowało tworzyć każdej aplikacji na iPhone’a, umożliwiło programistom i dało użytkownikom mobilnym łatwy dostęp do nowych innowacyjnych aplikacji. Musimy zrobić to samo w krypto” – napisał Armstrong, szacując, że obecnie mamy do czynienia z dziesiątkami miliardów dolarów z działalności gospodarczej prowadzonej na DApps.

W poście podkreślono również zaangażowanie Coinbase w zwiększenie liczby obsługiwanych przez firmę aktywów kryptograficznych i zwiększenie szybkości nowych aukcji. Jednocześnie ogłoszono plany ograniczenia przeglądu prawnego dla potencjalnych aukcji i uruchomienia „strefy eksperymentalnej” dla nowych aktywów. Proces weryfikacji prawnej ma zostać skrócony z 70 pytań do 12.

Przedstawiciele giełdy zwracają uwagę, że wiele aktywów może nie spełniać kryteriów Coinbase, aby być notowanym na giełdzie z powodów regulacyjnych. Stanowisko firmy jest takie. że powinna ona zapewnić podstawowe funkcje portfela, takie jak usługi przechowywania i transferu dla „większości aktywów”.

Armstrong twierdzi również, że aplikacja Coinbase wkrótce będzie obsługiwać każdą aplikację zbudowaną na zdecentralizowanych szynach kryptograficznych. Takie sformułowanie sugeruje, że użytkownicy giełdy być może już wkrótce będą mogli wchodzić w interakcje z rosnącym ekosystemem DeFi za pośrednictwem aplikacji Coinbase. Dyrektor generalny firmy podkreślił również chęć, by stała się ona „globalnym przedsiębiorstwem”. Z postu wynika, że giełda ma nadzieję na wprowadzenie nowych produktów „domyślnie w większości krajów” w przyszłości.

Coinbase informuje o swoich planach w chwili, gdy państwowi regulatorzy coraz częściej dążą do stworzenia globalnych giełd kryptowalut, a brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego nakazuje Binance zaprzestanie wszelkich „działalności regulowanej” w Wielkiej Brytanii. Z kolei w odpowiedzi na szersze represje kryptograficzne w Chinach, firma Huobi zabroniła chińskim użytkownikom dostępu do swoich produktów pochodnych. Ograniczenie dotknęło również handlowców detalicznym z Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2021 r. regulator finansowy kanadyjskiej prowincji Ontario oskarżył firmy Bybit i Kucoin o naruszenie lokalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Salwadorczycy nie będą zmuszeni do korzystania z rządowego portfela Bitcoin

Nowy rządowy portfel Bitcoin „Chivo” będzie interoperacyjny i wolny od prowizji.

Z najnowszego oświadczenia pro-bitcoinowego prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele, wynika, że obywatele tego państwa nie będą zmuszani do korzystania z wydanego przez rząd portfela Bitcoin „Chivo”. W tweecie z 29 czerwca 2021 r. Bukele oświadczył, że chce wyjaśnić wszelkie nieporozumienia dotyczące wniosku rządu o portfel po uchwaleniu 9 czerwca 2021 r. ustawy o Bitcoinach. Dokument wejdzie w życie 7 września 2021 r.

Nowy portfel Bitcoin nosi nazwę „Chivo”, co w salwadorskim slangu oznacza „cool”. Może on pomieścić zarówno Bitcoin, jak i dolary amerykańskie. Bukele zaznaczył, że jest to tylko jeden z wielu portfeli kryptograficznych, których można użyć. Prezydent Salwadoru podkreślił również jego interoperacyjność z innymi aplikacjami portfela. Aby rozwiać wszelkie obawy dotyczące prywatności, Bukele wyjaśnił, że dane osobowe wymagane przez portfel są już w posiadaniu rządu. Jednocześnie prezydent podkreślił, że wszelkie żądania danych osobowych w aplikacji służą do celów bezpieczeństwa.

Bukele powiedział również, że portfel „Chivo” nie będzie pobierał opłat ani prowizji za przelewy. W przeciwieństwie do tradycyjnych giełd kryptograficznych, nie będzie tu cięć z BTC na USD i odwrotnie, a w przeciwieństwie do kart kredytowych od sprzedawcow lub użytkowników nie będą pobierane prowizje. Bukele poinformował też, że wszelkie pieniądze, które są przechowywane lub otrzymywane w USD lub BTC w portfelu „Chivo”, będą mogły zostać wypłacone w gotówce w dolarach amerykańskich w dowolnym momencie, gdy rząd zakończy instalację 200 nowych fizycznych punktów Bitcoin ATM, zwanych „Punktami Chivo” lub „Bankomatami Chivo”.

Prezydent Salwadoru wyjaśnił również, że rządowa ulotka BTC o wartości 30 dolarów nie będzie wymienialna na dolary amerykańskie. Chodzi o to, by zachęcić społeczność do korzystania z Bitcoina i portfela „Chivo”.

Szacuje się, że nowa inicjatywa dotycząca portfela cyfrowego może zrewolucjonizować politykę monetarną w Salwadorze. Według raportu Nasdaq około 70% populacji tego kraju nie ma dostępu do kont bankowych ani żadnych usług finansowych.

Meksykański miliarder chce stworzyć bank przyjazny BTC

Trzeci najbogatszy człowiek w Meksyku, Ricardo Salinas Pliego, ponownie wyraził swoje wsparcie dla Bitcoina, ujawniając plany dotyczące pierwszego banku akceptującego BTC w kraju.

27 czerwca 2021 r. meksykański miliarder ujawnił w poście opublikowanym na Twitterze swoje poparcie dla powszechnej adopcji BTC, podkreślając, że jego bank podejmuje działania mające na celu stanie się pierwszym bankiem w Meksyku, który zaakceptuje wiodący na świecie zasób cyfrowy. W swojej wypowiedzi Pliego stwierdził, że „absolutnie słuszne jest myślenie o Bitcoin jako nowym złocie”.

Salinas jest założycielem i prezesem Grupo Salinas, meksykańskiego konglomeratu korporacyjnego obejmującego sieć telewizyjną i radiową TV Azteca, detalistę elektroniki użytkowej Grupo Elektra, klub piłkarski Mazatlan FC i główny lokalny bank Banco Azteca. To właśnie ten bank, którego roczne przychody w 2020 roku wyniosły 2,54 miliarda dolarów, działa w Meksyku, Panamie, Gwatemali, Hondurasie i Peru. Bank, który rozpoczął działalność w 2002 roku, oferuje kredyty konsumpcyjne na towary, pożyczki osobiste i małe firmy, karty kredytowe, kredyty hipoteczne i systemy płacowe.

Według Bloomberg Billionaires Index, majątek Salinasa wzrósł w 2021 roku o 2,8 miliarda dolarów, co daje mu łącznie 15,8 miliarda dolarów. Jak się okazuje, w 2020 r. biznesmen zainwestował 10% swojego płynnego portfela w Bitcoin. Wielokrotnie wspominał też o swoim uznaniu dla kryptowaluty.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 r. giełda kryptowalut Kraken z siedzibą w San Francisco stała się pierwszą firmą kryptowalutową, która otrzymała pozwolenie na działanie jako bank w Stanach Zjednoczonych po otrzymaniu licencji od przyjaznego dla kryptowalut stanu Wyoming. W październiku tego samego roku Rada Bankowa Stanu Wyoming przegłosowała przyznanie instytucji finansowej Avanti karty bankowej na usługi związane z kryptowalutami.

Z kolei pod koniec 2020 roku Urząd Kontroli Waluty wprowadził kartę umożliwiającą firmom z branży fintech oferowanie produktów kredytowych bez konieczności nadzoru państwowych regulatorów bankowych. Powiernik kryptowalut, Anchorage, stał się pierwszą firmą kryptograficzną, która otrzymała licencję na podstawie statutu w styczniu 2021 roku.

Brytyjski organ nadzoru finansowego nakazuje Binance wstrzymanie działalności

Jednej z największych giełd kryptowalut na świecie nakazano zaprzestanie wszelkiej działalności regulowanej w Wielkiej Brytanii po dokonaniu przeglądu jej działalności przez krajowy Urząd ds. Postępowania Finansowego (FCA).

„Binance Markets Limited nie może podejmować żadnej regulowanej działalności w Wielkiej Brytanii” – poinformowało FCA w komunikacie, dodając, że żaden inny podmiot w Grupie Binance nie posiada żadnych niezbędnych zezwoleń na prowadzenie działalności w tym kraju.

FCA wydało również ostrzeżenie przed inwestowaniem w nieautoryzowane giełdy. „Większość firm reklamujących i sprzedających inwestycje w kryptoaktywa nie jest autoryzowana przez FCA. Oznacza to, że jeśli zainwestujesz w określone kryptoaktywa, nie będziesz mieć dostępu do Financial Ombudsman Service lub Financial Services Compensation Scheme, jeśli coś pójdzie nie tak” – czytamy w dokumencie.

Chociaż Urząd ds. Postępowania Finansowego nie reguluje kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) lub Ether (ETH), jego mandat reguluje handel instrumentami pochodnymi, w tym kontraktami terminowymi. Aktywa cyfrowe, które są uważane za papiery wartościowe, również wchodzą w zakres kompetencji FCA.

W odpowiedzi na stanowisko FCA firma poinformowała na Twitterze, że „Binance Markets Ltd. jest osobnym podmiotem prawnym i nie oferuje żadnych produktów ani usług za pośrednictwem strony Binance.com” oraz, że „powiadomienie FCA UK nie ma bezpośredniego wpływu na usługi świadczone na stronie http://Binance.com”.

Decyzja FCA zapadła zaledwie dzień po tym, jak Binance ogłosiło, że opuści kolejny duży rynek. Użytkownicy w kanadyjskiej prowincji Ontario, w której mieszka 15 milionów ludzi, mają czas do końca 2021 roku na zamknięcie wszystkich aktywnych kont.

25 czerwca 2021 r. Binance poinformowało swoich użytkowników, że Ontario stało się „zastrzeżoną jurysdykcją”, choć nie określiło powodu wycofania się z tego rynku. Jednak w podjęciu tej decyzji główną rolę prawdopodobnie odegrało gwałtowne rozprawienie się z giełdami kryptograficznymi przez Komisję Papierów Wartościowych w Ontario.

Jak poinformował serwis Cointelegraph, Komisja Papierów Wartościowych w Ontario podjęła już działania przeciwko spółkom macierzystym Kucoin i Poloniex za rzekome naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Na początku czerwca 2021 r. regulator zapowiedział, że przeprowadzi przesłuchania w firmie Bybit w sprawie podobnych naruszeń.

Salwador przekaże 30 dolarów w BTC każdemu dorosłemu obywatelowi

Prezydent Salwadoru ogłosił, że rząd przekaże 30 dolarów – płatne w Bitcoinach – każdemu dorosłemu obywatelowi kraju.

Wiadomość tą przyjęli z zadowoleniem wszyscy Bitcoinerzy. Z kolei a wpływowe osoby spekulują, że rząd Salwadoru będzie musiał zakupić BTC, które zamierza dystrybuować.

Analityk onchain Willy Woo jest zdania, że globalna baza użytkowników Bitcoina wzrośnie o 2,5% dzięki dołączeniu do tej grupy 4,5 miliona Salwadorczyków. Inni branżowi eksperci uważa, że dorosła populacja Salwadoru sięga 6,5 miliona osób. Zack Guzman z Yahoo Finance uważa zaś, że w całym Salwadorze wykorzystany zostanie Bitcoin o łącznej wartości 195 milionów dolarów.

Dokładne dane na temat liczby obywateli w Salwadorze są trudne do oszacowania. Wiadomo jednak, że w 2019 r. ilość osób w wieku 15 lat i więcej wynosiła 4,72 mln.

Radość związana z przekazaniem Bitcoinów może być jednak nieco przedwczesna, ponieważ lokalna gazeta „Prensa Latina” zwróciła uwagę na fakt, że ​​obywatele Salwadoru otrzymają darmowe BTC dopiero po pobraniu aplikacji portfela kryptowalut wydanej przez rząd. Prezydent Salwadoru Nayib Bukele stwierdził, że rządowa aplikacja portfela będzie działać w każdym miejscu, w którym będzie dostępne połączenie komórkowe. Zapowiedział on również, że 7 września 2021 r. wejdzie w życie słynna ustawa Bitcoin, uznająca BTC za legalną walutę w całym kraju. Oznacza to, że już wkrótce w Salwadorze Bitcoinami będzie można zapłacić podatek, dostać w nich wypłatę, zaciągnąć kredyt lub spłacić ten, który został wypłacony w tradycyjnych walutach.

Prawo dotyczące Bitcoina w Salwadorze zostało uchwalone na początku czerwca 2021 r. Chociaż posunięcie to zyskało uznanie ze strony globalnej społeczności kryptograficznej, ustawodawca spotkał się z krytyką ze strony mniejszościowej partii politycznej i Banku Światowego. „Zobowiązujemy się pomagać Salwadorowi na wiele sposobów, w tym w zakresie przejrzystości walutowej i procesów regulacyjnych. Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości” – przekazał agencji Reuters rzecznik prasowy Banku Światowego.

FTX oficjalnym sponsorem Major League Baseball

Giełda kryptograficznych instrumentów pochodnych została oficjalnym sponsorem najważniejszej amerykańskiej ligi baseballu.

„W ramach umowy sponsorskiej, która ma trwać co najmniej pięć lat, każdy sędzia Major League otrzyma łatkę FTX na swoim mundurze” – napisał w środę na Twitterze założyciel i dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried. Z czasem umowa będzie ewoluować i obejmować współpracę przy projektowaniu wiodących światowych marek.

– To nie jedyne partnerstwo, które rozważaliśmy, ale entuzjazm i kreatywność zespołu MLB sprawiły, że była to ta, z powodu której jesteśmy bardzo podekscytowani – powiedział Bankman-Fried.

FTX przeszedł do historii na początku 2021 roku, stając się pierwszą firmą kryptograficzną, która zabezpieczyła prawa do nazwy dla dużej areny sportowej. Giełda instrumentów pochodnych zawarła 19-letnią umowę z hrabstwem Miami-Dade. W jej efekcie stadion Miami Heat zyska nazwę FTX Arena. Marka FTX pojawia się również w innych sferach. Na początku czerwca 2021 r. giełda osiągnęła 210 milionów dolarów kontraktu na powiązanie swojej nazwy z globalną marką e-sportową Team SoloMid. Marka e-sportowa jest teraz określana jako TSM FTX.

FTX to giełda kryptowalut zbudowana przez traderów dla traderów. Firma oferuje instrumenty pochodne, opcje, produkty zmienności i lewarowane tokeny. Pod względem realnych wolumenów spotowych, FTX jest obecnie 15. giełdą kryptowalut na świecie.

Sam Bankman-Fried jest założycielem i dyrektorem generalnym FTX. Zarządza aktywami o wartości 2,5 miliarda dolarów. W 2017 roku Bankman-Fried założył Alameda Research, firmę zajmującą się handlem ilościowym; i FTX, giełda instrumentów pochodnych kryptowalut. W 2021 założył Serum, zdecentralizowaną giełdę. Bankman-Fried jest członkiem Giving What We Can, a jego firma prowadzi politykę przekazywania 1% swoich przychodów na cele charytatywne.

Major League Baseball to najważniejsza amerykańska liga baseballu, w której uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje. Regulaminy Major League Baseball spisane są w kilku dokumentach: Major League Constitution, Professional Baseball Agreement, Major League Rules oraz Collective Bargaining Agreement.

Brytyjski regulator ostrzega przed niezarejestrowanymi firmami kryptograficznymi

Urząd do Spraw Finansowych ostrzegł brytyjskich konsumentów przed kontaktami ze 111 przedsiębiorstwami z branży krypto.

Financial Conduct Authority (FCA), ostrzegł konsumentów przed 111 firmami kryptograficznymi, które jeszcze nie zarejestrowały się w FCA. Od 10 stycznia 2021 r. wszystkie brytyjskie firmy kryptograficzne muszą przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także zarejestrować się w FCA, aby działać legalnie. Wielu jeszcze tego nie zrobiło.

Mark Steward, szef egzekucji FCA, stwierdził podczas wydarzenia „City & Financial’s City Week”, które odbyło się 22 czerwca 2021 r., że ​​nieuregulowane podmioty kryptograficzne stanowią zagrożenie dla konsumentów, banków i firm płatniczych, które prowadzą z nimi interesy. – Mamy wiele firm, które najwyraźniej prowadzą interesy w Wielkiej Brytanii bez rejestracji u nas i mają do czynienia z kimś: bankami, firmą świadczącą usługi płatnicze, konsumentami. To bardzo realne ryzyko, więc się tym martwimy – dodał.

Urząd do Spraw Finansowych sporządził listę ponad 100 firm kryptograficznych, które działają bez rejestracji. Chodzi o to, by inwestorzy mogli sprawdzić, czy firma, z którą zamierzają współpracować, spełnia wymogi FCA.

Organ nadzoru finansowego jest wyjątkowo czujny w świetle rosnącej popularności kryptowalut w Wielkiej Brytanii. Według przeprowadzonej przez FCA ankiety 2,3 miliona dorosłych Brytyjczyków posiada kryptowaluty. Istnieje jednak zauważalna tendencja spadkowa w ogólnym rozumieniu przez inwestorów posiadanych przez nich aktywów kryptograficznych.

Steward porównał rozwój branży kryptograficznej do holenderskiego boomu na tulipany z lat 30. XVI wieku, zauważając, że wiele podmioty decydują się na dokonywanie spekulacji na wysoce niestabilnych aktywach. – Powodem, dla którego wiele osób teraz inwestuje, jest obawa przed utratą tego, co może być boomem – powiedział.

Rząd Wielkiej Brytanii aktywnie próbuje ograniczyć zachowania przestępcze, takie jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Według „The Times”, na początku czerwca 2021 r. londyńska policja wezwała rząd do dokonania zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby władzom podejście do kryptowalut w podobny sposób co do przestępstw gotówkowych.

Policja apeluje, by ustawca podobno wzywają ustawodawcę do zezwolenia na zamrażanie aktywów kryptograficznych od firm i osób fizycznych objętych dochodzeniem policyjnym, jednocześnie domagając się rygorystycznych przepisów, które utrudniłyby przestępcom dokonywanie transferów kryptowalut.

Urząd do Spraw Finansowych został wyznaczony na nadzorcę środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu 10 stycznia 2021 r. i od tego dnia wszystkie brytyjskie firmy zajmujące się aktywami kryptograficznymi muszą przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i zarejestrować się w tym urzędzie. Firmy działające przed 10 stycznia tego roku musiały złożyć wniosek o tymczasowy system rejestracji (TRR), który umożliwił im kontynuowanie działalności, podczas gdy FCA przetwarzała ich pełne rejestracje. Brak przetwarzania na miejscu z powodu globalnej pandemii spowodował zaległości w składaniu wniosków, które są nadal przetwarzane, a FCA ogłosiła 3 czerwca 2021 r., że ​​ostateczny termin rejestracji tymczasowych został przedłużony z lipca 2021 r. do marca 2022 r.

Chiński bank centralny rozprawia się z kontami kryptograficznymi

AgBank — trzeci co do wielkości bank na świecie pod względem aktywów — wskazał, że będzie podążał za wskazówką Ludowego Banku Chin i będzie pracował nad wyeliminowaniem działalności związanej z kryptowalutami swoich klientów.

Chiński Bank Rolny (AgBank) — trzeci co do wielkości bank na świecie pod względem aktywów — ma wdrożyć zdecydowane środki antykryptowalutowe Pekinu i rygorystycznie weryfikować swoich klientów, aby upewnić się, że nie są zaangażowani w żadną formę nielegalnej działalności obejmującej transakcje kryptograficzne, handel lub górnictwo.

Oświadczenie AgBanku, które podano do publicznej wiadomości 21 czerwca 2021 r. nastąpiło po spotkaniu przedstawicieli instytucji z Ludowym Bankiem Chin, który zebrał główne banki krajowe i dostawców usług płatności mobilnych i nakazał im zapewnienie, że usługi bankowe i rozliczeniowe będą odmawiane klientom zaangażowanym w transakcje związane z kryptowalutami. W oficjalnym oświadczeniu Ludowego Banku Chin oznajmiono, że wszystkie banki i instytucje płatnicze „nie mogą zapewniać otwierania ani rejestracji konta w celu prowadzenia działań związanych z wirtualną walutą”.

„Instytucje muszą kompleksowo badać i identyfikować wirtualne wymiany walut i rachunki kapitałowe dealerów pozagiełdowych oraz terminowo odcinać łącza płatności funduszy transakcyjnych; muszą przeanalizować charakterystykę transakcji kapitałowych w ramach działań promocyjnych związanych z obrotem wirtualnymi walutami i zapewnić wdrożenie odpowiednich środków monitorowania i obsługi” – napisano w komunikacie.

Oprócz AgBanku, na posiedzeniu Ludowego Banku Chin obecni byli: Chiński Bank Przemysłowy i Handlowy, Chiński Bank Budowlany, Chiński Bank Oszczędności Pocztowych i Bank Przemysłowy, a także aplikacja do płatności mobilnych AliPay.

Oświadczenie AgBanku jest pierwszym złożonym przez chiński bank państwowy zgodnie z treścią odnowionego pakietu środków antykrypto, które obejmowały decyzję Komitetu Stabilności Finansowej i Rozwoju Rady Państwa z końca maja 2021 r. o ograniczeniu wydobycia bitcoinów (BTC) obawy związane z ryzykiem finansowym. Regionalni regulatorzy finansowi w Chinach wydali ostrzeżenia przed nielegalnymi platformami finansowymi lub kampaniami reklamowymi skoncentrowanymi na kryptowalutach i blockchainach, a także zabronili instytucjom finansowym i płatniczym „bezpośredniego lub pośredniego świadczenia usług związanych z wirtualnymi walutami”.

AgBank zasygnalizował, że natychmiast zamknie konta i zawiesi kontakty z klientami, którzy są zaangażowani w handel kryptowalutami. Megabank początkowo zaapelował do swoich klientów o zgłaszanie wszelkich podejrzeń o oszustwa związane z kryptowalutami, chociaż ta prośba została podobno usunięta z wyciągu banku.

Po zakazie emisji tokenów i handlu kryptowalutami w 2017 roku, podczas pierwszej dużej hossy na rynku, w 2021 roku nastąpiła konsolidacja antagonistycznego stanowiska Pekinu wobec zdecentralizowanych kryptowalut. W połowie maja 2021 r. trzy główne chińskie stowarzyszenia handlowe — The China Internet Finance Association, China Banking Association i China Payment and Clearing Association — wydały wspólne oświadczenie ostrzegające opinię publiczną przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty.

Główne represje Pekinu dotyczące wydobycia kryptowalut wskazywały na obawy dotyczące śladu węglowego branży, zwłaszcza w obszarach takich jak Mongolia Wewnętrzna. Co najmniej trzy firmy wydobywcze — BTC.TOP, Huobi i HashCow — zostały zmuszone do zaprzestania działalności na kontynencie. Sieci mediów społecznościowych i firmy internetowe w tym kraju również dostosowały się do stanowiska centrum przeciwko kryptowalutom i w ciągu ostatnich kilku miesięcy cenzurowały wyniki wyszukiwania związane z kryptowalutami i zakazały profili związanych z kryptowalutami.

EBC: cyfrowe euro zapewnia lepszą ochronę prywatności niż prywatne stablecoiny

Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Fabio Panetta, jest zdania, że cyfrowe euro zapewnia lepszą ochronę prywatności niż prywatne monety stablecoin.

Panetta skrytykował dążenie prywatnych firm do zysku, podkreślając, że w ich interesie handlowym leży zbieranie masowych danych dotyczących ich użytkowników.

– Nie jesteśmy jak prywatne firmy – powiedział w wywiadzie dla „Financial Times”. – Nie mamy żadnego interesu handlowego w przechowywaniu, zarządzaniu lub zarabianiu na danych użytkowników – dodał.

Urzędnik EBC potwierdził również, że Europejski Bank Centralny przeprowadził pilotażowe testy płatności offline na małe kwoty, w których żadne dane nie są rejestrowane poza portfelami płatnika i odbiorcy. – Jeśli bank centralny zaangażuje się w płatności cyfrowe, prywatność będzie lepiej chroniona. Płatność przejdzie, ale nikt w łańcuchu płatności nie będzie miał dostępu do wszystkich informacji – wyjaśnił.

Wydaje się, że komentarze Panetty mają na celu uspokojenie powszechnych obaw dotyczących sposobu gromadzenia i przetwarzania danych podczas korzystania z walut cyfrowych emitowanych przez bank centralny (CBDC). Ostatnie konsultacje publiczne EBC w sprawie CBDC ujawniają, że prywatność płatności jest najważniejszym problemem. Konsultacje społeczne w tej sprawie prowadzone były od października 2020 r. do stycznia 2021 r. Ich wyniki wykazały również, że kwestiami spornymi dotyczącymi cyfrowego euro są również bezpieczeństwo i ogólnoeuropejski zasięg.

Po opublikowaniu w styczniu 2021 r. wyników konsultacji Panetta napisał list do przewodniczącego Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON), w którym podkreślił, że ​​ochrona prywatności jest kluczowym priorytetem w przyszłości, „aby cyfrowe euro mogło pomóc w utrzymaniu zaufania do płatności w erze cyfrowej”.

Europejski Bank Centralny to bank centralny wspólnej waluty Unii Europejskiej – euro – odpowiedzialny za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej, a tym samym utrzymanie stabilności cen w strefie euro. W 2015 ochrona ta obejmowała 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Siedziba EBC mieści się we Frankfurcie nad Menem. Od 1 listopada 2019 bankowi przewodniczy Christine Lagarde.

Hawaje z dużym wzrostem popytu na kryptowaluty

Nowy raport MiQ Digital wskazuje, że w 2021 r. popyt na kryptowaluty wzrósł najbardziej w amerykańskich stanach Hawaje i Kalifornia.

Według danych zebranych z Google Trends, porównujących średnie zainteresowanie w latach 2020-2021, Hawaje odnotowały ponad 687% wzrostu popytu na kryptowaluty w porównaniu z danymi zebranymi w 2020 roku. Na drugim miejscu znajduje się stan Kalifornia z 655%. Użytkownicy znajdą w Kalifornii około 440 firm, które przyjmują płatności kryptograficzne, przy czym na Florydzie – w stanie, w którym w 2021 r. odbyła się konferencja poświęcona Bitcoin – jest ich 180.

„Kryptowaluta może jeszcze nie być częścią głównego nurtu gospodarki, ale popyt w niektórych stanach jest tak wysoki, że amerykańskie władze finansowe szukają sposobów na uregulowanie rynku” – czytamy w raporcie. „Około 6% populacji Stanów Zjednoczonych używa teraz lub posiada krypto, a trend ten wciąż rośnie”.

W dokumencie możemy również przeczytać, że Dogecoin (DOGE) odnotował największy wzrost cen – o 6900% od grudnia 2020 r. Jednak dane sugerują, że popyt na Bitcoin (BTC) wzrósł najbardziej w Stanach Zjednoczonych na Hawajach i Nevadzie, przy znacznie mniejszym (51%) wzroście cen w tym samym okresie.

Jak się okazuje firmy i inwestorzy detaliczni akceptujący kryptowaluty są prawdopodobnie przyciągani do różnych stanów z powodu różnych ram regulacyjnych. Ponieważ rząd Stanów Zjednoczonych w dużej mierze pozostawił kwestię regulowania kryptowalut poszczególnym stanom – konstytucja USA dopuszcza takie rozróżnienie między prawem federalnym i stanowym – stan taki jak Teksas z mniejszą liczbą przepisów dotyczących sieci energetycznej może wydawać się bardziej atrakcyjny dla górników kryptowalut. Wyoming wydaje się przyciągać firmy blockchain dzięki pracy wykonanej przez senator Cynthię Lummis i Caitlin Long, dyrektor generalną banku cyfrowego Avanti Bank & Trust. Obie są zwolenniczkami kryptowalut.

Tymczasem prawodawcy na Hawajach pracują nad tym, by stan stał się bardziej bezpieczną przystanią regulacyjną dla handlowców i firm kryptograficznych. Na początku 2020 roku stan ten zaczął rozważać projekt ustawy, która obejmowałaby wsparcie dla banków przechowujących aktywa cyfrowe. W marcu 2020 r. Hawaje utworzyły również piaskownicę cyfrowej waluty, której celem jest przyciągnięcie firm kryptograficznych do tego stanu.