Szef Krakena o alternatywnym sposobie wyceny kryptowalut

W obliczu groźby osłabienia dolara amerykańskiego Jesse Powell z firmy Kraken uważa, że ​​samochody Lamborghini i Bugatti mogą być w przyszłości lepszą miarą wartości Bitcoina.

Dyrektor generalny Krakena Jesse Powell uważa, że ​​długoterminowe prognozy cen Bitcoina oparte na dolarach są błędne i podkreśla inflacyjny charakter walut fiducjarnych.

Goszcząc w serwisie Bloomberga Powell spekulował, że wartość Bitcoina może wzrosnąć z obecnej „ceny” lub jednego BTC za Model 3 Tesli do jednego Bitcoina na Lamborgini do końca 2021 roku oraz do jednego Bitcoina na Bugatti do 2023 roku. – Myślę, że dla społeczności kryptowalut tego rodzaju aktywa są łatwiejsze do zmierzenia w stosunku do Bitcoina, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie będzie znajdował się dolar. Może to być 10 razy więcej dolarów amerykańskich za rok od teraz, więc jest to naprawdę trudne mierzyć Bitcoina w stosunku do dolara”.

Podczas gdy Bitcoin spędził większość 2019 r. i pierwszą połowę 2020 r. na poziomie używanej Hondy Civic z 2010 r., pod koniec roku 2020 t. cena osiągnęła nowy rekord wszechczasów.

Zapytany o Ethereum, Powell podkreślił znaczenie dynamicznie rozwijającego się sektora żetonów niewymienialnych, stwierdzając, że cała działalność NFT rzeczywiście napędza wykorzystanie Ethereum. Powell zwrócił również uwagę na niepewność związaną z zakończeniem prac nad ETH2 i zauważył, że depozyty na kontrakt Ethereum usuwają obecnie Ether z dostaw.

Jeśli chodzi o altcoiny, Powell zwrócił uwagę na szum wokół Polkadot, nawiązując do komentarzy, że sieć może stanowić „następny Ethereum” ze względu na problemy ze skalowaniem i opłatami. – Jest wiele innych walut, które są uruchamiane na szczycie tej sieci i sądzę, że wiele projektów, które były obecnych na Ethereum, zostanie przeniesionych na Polkadot – powiedział, zwracając uwagę na „niższe opłaty transakcyjne” związane z Polkadot.

Polkadot stara się oferować większą szybkość i wydajność niż inne sieci kryptograficzne, przetwarzając transakcje przy użyciu architektury „parachain”, w której wiele podzielonych na fragmenty łańcuchów działa równolegle. Chociaż spadochrony nie zostały jeszcze uruchomione w głównej sieci Polkadot, sieć Acala ekosystemu, stała się pierwszym projektem, który zapewnił miejsce na spadochron w sieci testowej Polkadot w zeszłym tygodniu.

Chociaż sharding znajduje się na mapie drogowej ETH2, współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, ujawnił na początku marca 2021 r., że ​​jego programiści priorytetowo traktują fuzję łańcucha między Ethereum i ETH2. Buterin wyraził również przekonanie, że pakiety zbiorcze warstwy drugiej pozwolą na wystarczające skalowanie sieci w krótkim okresie, podczas gdy fragmentowanie nie jest priorytetem rozwojowym.

Japoński bank wprowadza token bezpieczeństwa o ratingu „a-1”

Sumitomo Mitsui nawiązało współpracę z firmą Securitize, aby wprowadzić pierwszy japoński token bezpieczeństwa, który jest zgodny z krajową ustawą o instrumentach finansowych i giełdzie.

Japoński bank Sumitomo Mitsui Trust Bank (SMTB) uruchomił 29 marca 2021 r. swój pierwszy token papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami we współpracy z Securitize. Instrument jest pierwszym tokenem zabezpieczającym zgodnym z ustawą o instrumentach finansowych i giełdach (FIEA) wprowadzonym na rynek japoński. Token otrzymał ocenę „a-1” od japońskiej agencji ratingowej, co sugeruje, że produkt z dużym prawdopodobieństwem spełni swoje krótkoterminowe zobowiązania.

Token został utworzony poprzez tokenizację papierowych certyfikatów beneficjentów reprezentujących własność inwestora do bazowego składnika aktywów. SMTB utworzyło również spółkę powierniczą, która zarządza bazowymi inwestycjami sekurytyzowanymi.

SMTB wydało produkt przy użyciu platformy tokenizacji bezpieczeństwa Securitize. Firma ta została założona w Stanach Zjednoczonych w 2017 r. W marcu 2020 r. Securitize nawiązało współpracę z firmą LIFULL z siedzibą w Tokio w celu stworzenia tokenizowanej platformy inwestycyjnej na rynku nieruchomości.

– Jesteśmy zaangażowani w proaktywne opracowywanie i dostarczanie naszym klientom innowacyjnych rozwiązań zgodnie z ich zmieniającymi się potrzebami, łącząc najnowocześniejsze technologie cyfrowe i naszą tradycyjną wiedzę o zaufanych bankach – powiedział Hirohito Niji z SMBT.

Sumitomo Mitsui Banking Corporation Group (Grupa SMBC) to japońska międzynarodowa instytucja bankowo-finansowa z siedzibą w Yurakucho, Chiyoda, Tokio w Japonii. Grupa działa w segmencie bankowości detalicznej, korporacyjnej i inwestycyjnej na całym świecie. Dostarcza produkty i usługi finansowe szerokiemu gronu klientów, w tym klientom indywidualnym, małym i średnim przedsiębiorstwom, dużym korporacjom, instytucjom finansowym oraz podmiotom sektora publicznego. Od 2011 r. znajduje się na liście banków o globalnym znaczeniu systemowym Rady Stabilności Finansowej. Grupa SMBC działa w ponad 40 krajach i jest obecna we wszystkich międzynarodowych centrach finansowych jako 12. największy bank na świecie pod względem wartości aktywów. Jest to jedna z największych na świecie instytucji finansowych zajmujących się finansowaniem projektów pod względem całkowitej wartości pożyczki. Od maja 2020 r. Grupa SMBC znajduje się na liście 80. największej spółki publicznej na świecie według rankingu „Forbes”.

SMBC to druga co do wielkości instytucja bankowa w Japonii pod względem aktywów ogółem i kapitalizacji rynkowej. Wraz z MUFJ Financial Group i Mizuho Financial Group, grupa SMBC jest określana jako japoński megabank, jedna z trzech największych instytucji bankowych, które mają dominujący udział w rynku japońskiego systemu finansowego. Jest ściśle powiązana z Sumitomo i Mitsui Keiretsu.


Władze Miami krytycznie o metodach wydobyciu bitcoinów

Zdaniem burmistrza Miami Stany Zjednoczone powinny zająć się problemami środowiskowymi związanymi z wydobyciem bitcoinów.

– Większość bitcoinów jest wydobywana poza Stanami Zjednoczonymi przy użyciu „brudnej energii” – twierdzi burmistrz Miami Francis Suarez. Jednocześnie uważa on, że USA powinny wydobywać więcej Bitcoinów ze względów bezpieczeństwa narodowego. – Część problemu z Bitcoinem w 90% nie dotyczy Stanów Zjednoczonych. 90% tego procesu ma miejsce w krajach, które mają brudną energię – stwierdził Suarez.

Urzędnik argumentował, że Stany Zjednoczone mogłyby znacznie poprawić tę sytuację zapewniając dostawy czystej energii odnawialnej do centrów wydobywczych Bitcoin i centrów danych. – Otrzymujemy energię jądrową, więc mamy zasoby czystej energii, które są zasadniczo nieograniczone – powiedział.

Miami może założyć centrum wydobywcze Bitcoin, którego celem będzie m.in. ochrona środowiska. – Byłoby korzystne dla społeczności kryptograficznej, gdybyśmy więcej wydobywali w USA, ponieważ produkujemy czystą energię. Moim zdaniem technologia sprawi, że wydobywanie bitcoinów będzie bardziej wydajne – dodał.

Francis Suarez to amerykański prawnik i polityk, który jest 43. burmistrzem Miami. Został wybrany 7 listopada 2017 r. Z 86% głosów. Suarez jest pierwszym burmistrzem urodzonym w Miami. Jest zarejestrowanym republikaninem, ale biuro burmistrza miasta Miami jest bezpartyjne. Wcześniej pełnił funkcję komisarza miasta Miami w czwartym dystrykcie, stanowisko to piastował od czasu, gdy został wybrany w drugiej turze wyborów 17 listopada 2009 r. Jest synem byłego burmistrza Miami i obecnego komisarza hrabstwa Miami-Dade, Xaviera Suareza.

Suarez jest znany jako główny zwolennik przemysłu kryptowalutowego w USA, który popiera wiele inicjatyw kryptograficznych w Miami, w tym propozycje umożliwiające mieszkańcom miasta płacenie podatków i otrzymywanie pensji w Bitcoin. Jest również wiceprzewodniczącym Organizacji Planowania Transportu Miami-Dade (TPO) i byłym Prezydentem Ligi Miast Hrabstwa Miami-Dade. W swojej roli w TPO, Suarez był orędownikiem strategicznego planu szybkiego tranzytu w rejonie Miami (SMART), który został jednogłośnie zatwierdzony. Plan SMART rozszerza możliwości transportu zbiorowego w hrabstwie Miami-Dade poprzez sześć głównych korytarzy i nowe trasy autobusowe.

Wskaźnik zużycia energii Bitcoin gwałtownie wzrósł w 2021 r. w momencie gdy Bitcoin osiągnął nowe historyczne poziomy cen. W ten sam sposób powróciła dyskusja dotycząca problemów środowiskowych kryptowaluty. W połowie marca 2021 r. analitycy Bank of America argumentowali, że Bitcoin jest aktywem katastrofalnym dla środowiska. Stwierdzili oni, że ślad węglowy posiadania jednego BTC jest równoważny posiadaniu 60 samochodów.

Według danych Digiconomist’s Bitcoin Energy Consumption Index, wskaźnik zużycia energii Bitcoin osiągnął kolejny historyczny rekord 28 marca 2021 r., z szacowanym rocznym zużyciem sięgającym 89,9 TWh.

Łotewskie linie lotnicze akceptują Dogecoina i Ether

Pasażerowie latający łotewskimi liniami lotniczymi airBaltic mają teraz więcej opcji płatności w kryptowalutach.

Pasażerowie mogą już płacić za bilety lotnicze za pomocą Ether (ETH) i Dogecoin (DOGE). Inne akceptowane waluty wirtualne to Bitcoin Cash (BCH), a także cztery stablecoiny powiązane z dolarem amerykańskim: USD Coin (USDC), Binance Dollar (BUSD), Gemini Dollar (GUSD) i Paxos (PAX).

Linia lotnicza zaczęła przyjmować płatności Bitcoin (BTC) w lipcu 2014 r. Łotewski przewoźnik narodowy reklamuje się jako pierwsza linia lotnicza na świecie, która oferuje opcje płatności w kryptowalutach.

Mimo przyjmowania płatności kryptograficznych ceny biletów nie są denominowane w obsługiwanych kryptowalutach. Ceny są wyświetlane w euro, a usługa bramki płatności kryptowalutowej BitPay obsługuje konwersję płatności w wirtualnej walucie na fiat przy zakupie biletu.

Komentując decyzję linii lotniczej o rozszerzeniu obsługiwanych opcji płatności kryptograficznych, dyrektor generalny airBaltic, Martin Gauss, stwierdził: – Jako innowacyjna linia lotnicza zawsze staramy się szukać sposobów na poprawę jakości obsługi klienta, począwszy od procesu rezerwacji. Przez lata około 1000 klientów skorzystało z opcji płatności, która może wydawać się niezbyt duża, ale nadal oferuje pasażerom unikalną opcję płatności, trudną do znalezienia gdzie indziej.

Przyjęcie kryptowalut nabiera tempa w branży turystycznej i hotelarskiej dzięki biurom podróży, liniom lotniczym i hotelom umożliwiającym klientom dokonywanie rezerwacji za pomocą kryptowalut. Biura podróży przyjazne kryptowalutom, takie jak Travala, mogą pochwalić się rozległą siecią obsługiwanych linii lotniczych i hoteli, które akceptują płatności w wirtualnej walucie. Oprócz biletów lotniczych i rezerwacji, przemysł lotniczy wdraża również technologię blockchain do różnych zastosowań.

Wydaje się, że potrzeba cyfryzacji w związku z trwającą pandemią koronawirusa zachęciła również do większego skupienia się na wykorzystaniu powstającej technologii. W lutym 2021 r. Air France ogłosiło program pilotażowy, który obejmuje wykorzystanie systemu opartego na blockchain do weryfikacji wyników testów pasażerów w związku z COVID-19.

Air Baltic to łotewskie linie lotnicze powstałe w 1995 r. Przewożą rocznie około 2,5 mln pasażerów. 99,8% udziałów w firmie posiada rząd łotewski, pozostałe udziały należą do prywatnego inwestora – Baltijas aviācijas sistēmas SIA.

Chiński juan cyfrowy ma być kopią zapasową dla AliPay i WeChat Pay

Według urzędnika z Ludowego Banku Chin, cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego, czyli CBDC, zapewni wsparcie dla głównych detalicznych usług płatniczych, takich jak AliPay i WeChat Pay, jako ich główny cel.

Mu Changchun, szef instytutu zajmującego się badaniami nad cyfrową walutą Ludowego Banku Chin, stwierdził, że chiński juan jest potrzebny do zapewnienia stabilności finansowej na wypadek, gdyby „coś się stało” AliPay lub WeChat Pay – donosi „South China Morning Post”. Mu poinformował, że Alipay firmy Alibaba i WeChat Pay firmy Tencent stanowią 98% rynku płatności mobilnych w Chinach, co stwarza pewne ryzyko w przypadku jakichkolwiek problemów. – Jeśli coś się z nimi stanie, finansowo lub technicznie, z pewnością miałoby to negatywny wpływ na stabilność finansową Chin. Aby zapewnić wsparcie dla systemu płatności detalicznych, bank centralny musi zintensyfikować działania i zapewnić usługę cyfrowej waluty banku centralnego – powiedział.

Najnowsze uwagi Mu pojawiają się w chwili, gdy rząd zwalcza praktyki monopolistyczne sektora prywatnego w Chinach – kraju, gdzie Ant Group i Tencent zdominowały krajowy rynek płatności cyfrowych. Na początku marca 2021 r. chiński regulator antymonopolowy nałożył na Tencent grzywnę za to, że firma nie ujawniła państwu swoich przejęć. Wcześniej chińskie władze ogłosiły pierwszą ofertę publiczną o wartości 37 miliardów dolarów, którą Ant Group miała w związku z obawami co do wielkości firmy.

Podczas panelu internetowego Mu wezwał globalne banki centralne do współpracy w celu zapewnienia wzajemnej kompatybilności krajowych walut cyfrowych. – Cyfrowa waluta banku centralnego dostarczana przez jeden bank centralny nie powinna utrudniać innemu bankowi centralnemu wykonywania jego mandatu w zakresie stabilności monetarnej i finansowej – zauważył Mu.

Tymczasem Chiny aktywnie poszerzają swoją jurysdykcję ekspercką CBDC. W lutym 2021 r. Ludowy Bank ChinC dołączył do Hongkongu, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu zbadania transgranicznych CBDC. Wcześniej urzędnik Urzędu Monetarnego Hongkongu ogłosił, że regulator i bank centralny Chin znajdują się na wstępnym etapie pilotowania cyfrowego juana do płatności transgranicznych.

Ray Dalio: Istnieje duże prawdopodobieństwo zakazu Bitcoinów w USA

Menedżer Hedge FUD twierdzi, że wraz z pogłębianiem się korekty Bitcoina istnieje duże prawdopodobieństwo banowania tej kryptowaluty przez amerykański rząd.

W wywiadzie dla serwisu Yahoo Finance założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater Associates, wycenianego obecnie na 150 miliardów dolarów, stwierdził, że istnieje „duże prawdopodobieństwo”, że rząd USA może zakazać Bitcoinów, tak jak to zrobił z posiadaniem przez obywateli złota w 1930 roku. – Stało się tak, ponieważ w tamtym czasie przywódcy rządów nie chcieli, by złoto jako magazyn bogactwa konkurowało z pieniądzem fiducjarnym oraz kredytem – wyjaśnił Dalio. – Władze nie chcą, by inne rodzaje pieniądza działały lub konkurowały ze sobą, ponieważ wówczas sprawy mogą wymknąć się spod kontroli. Myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że w pewnych okolicznościach Bitcoin zostanie „wyjęty spod prawa” w taki sam sposób, w jaki miało to miejsce ze złotem.

Miliarder, który swego czasu nazwał Bitcoina „piekielnym wynalazkiem” zwrócił uwagę, że rząd Indii już teraz próbuje zakazać handlu bitcoinami i innymi kryptowalutami. Jednocześnie Dalio, kiedy przyznał, że BTC przetrwało próbę czasu jako klasa aktywów. – Bitcoin sprawdził się w ciągu ostatnich 10 lat, nie został zhakowany. Dlatego działał na zasadzie operacyjnej. Zyskał znaczącą liczbę fanów. W pewnym sensie jest to alternatywa magazynu bogactwa. Jest jak cyfrowa gotówka. A to są jego plusy – zaznaczył.

Raymond Thomas Dalio jest miliarderem zarządzający amerykańskimi funduszami hedgingowymi i filantropem. Był współzałożycielem największego na świecie funduszu hedgingowego, Bridgewater Associates, ktory powstał w 1975 r. W Nowym Jorku. W ciągu dziesięciu lat zasilono go inwestycją w wysokości 5 mln USD z funduszu emerytalnego Banku Światowego. W 2013 roku Bridgewater został określony jako największy fundusz hedgingowy na świecie. Dalio jest autorem wydanej w 2017 roku książki „Principles: Life & Work”, poświęconej zarządzaniu przedsiębiorstwem i filozofii inwestycyjnej. Publikacja została umieszczony na liście bestsellerów „The New York Timesa”.

Duże zainteresowanie tokenami Casper Labs

Ponad 100 tys. inwestorów jest zainteresowanych ofertą Casper Labs na CoinList, ale tylko około 12 tys. uda się dokonać ich zakupu.

To pierwsza z trzech faz sprzedaży tokenów Casper Labs, która rozpoczęła się 23 marca 2021 r. o północy czasu UTC. Inwestorzy walczą o 800 milionów tokenów CSPR po cenach 0,015 USD, przy czym tokeny podlegają 12-miesięcznemu okresowi blokady. Każdy uczestnik jest ograniczony do kupowania tokenów o wartości od 100 do 1000 USD.

Jeśli każdy inwestor zainwestuje całe przydzielone mu 1000 USD, tylko 12 tysięcy inwestorów będzie mogło wziąć udział w transakcji. Sprzedaż tokenów pobiła poprzedni rekord rejestracji na CoinList, zorganizowaną przez społeczność sprzedaż tokenów FLOW firmy Dapper Labs, w której uczestniczyło ponad 12 tys. osób.

Po otrzymaniu ponad 100 tys. rejestracji w ofercie Caspera, CoinList zmniejszył limity zakupów i zwiększył liczbę tokenów przydzielonych do każdej fazy sprzedaży. Alokacja pierwszej fazy wzrosła z 400 milionów CSPR (lub 4% podaży Genesis) do 800 milionów tokenów (lub 8%). Limity zakupów zostały zmniejszone z 5000 do 1000 USD.

Druga faza sprzedaży, która rozpocznie się 25 marca 2021 r. i obejmie tokeny sprzedawane za 0,02 USD z sześciomiesięcznym okresem blokady, przyniosła wzrost przydzielonej podaży z 300 milionów do 400 milionów, a maksymalny rozmiar zakupów został zmniejszony z 1 miliona USD do 250 000 USD.

Ostatnia faza sprzedaży obejmuje dystrybucję tokenów, którymi będzie można swobodnie handlować po 40-dniowym okresie nabywania uprawnień. Ich alokacja wzrosła z 300 milionów do 400 milionów, a limity zakupów spadły z 30 000 do 5 000 USD.

Aby zapobiec awariom strony internetowej w związku z dużym popytem ze strony inwestorów, jak to miało miejsce podczas oferty Neara na CoinList w sierpniu 2020 r., CoinList wdrożył oprogramowanie wirtualnej poczekalni do sprzedaży.

Pomimo rosnącego popytu na token Caspera, były pracownik złożył pozew przeciwko CapserLabs, oskarżając zespół o dystrybucję przed sprzedażą wprowadzających w błąd materiałów marketingowych.

W kwietniu 2020 r. Casper Labs ogłosił, że zamierza zbudować własny łańcuch bloków. W lutym 2021 r. zespół programistów poinformował, że nawiązał współpracę z chińską siecią usługową Blockchain w celu udostępnienia platformy inteligentnych kontraktów programistom korzystającym z BSN. „Platforma polega na eliminowaniu barier, które powstrzymują firmy i deweloperów przed budowaniem swoich największych pomysłów. Umiejętności powinny być przenośne, języki uniwersalne, a wsparcie zawsze dostępne – ponieważ każdy może budować, na tym skorzysta każdy. Przede wszystkim każda platforma zbudowana dzisiaj musi być również zbudowana na jutro. Zapewnienie możliwości aktualizacji oprogramowania, stworzenie przejrzystej i zrównoważonej mapy drogowej oraz inwestowanie w ekosystem w takim samym stopniu, w jakim ekosystem inwestuje w protokół – to filary budowania przyszłościowego protokołu blockchain” – czytamy na stronie internetowej CasperLabs.

Cristiano Ronaldo nagrodzony kryptowalutami

Gwiazda Juventusu otrzymała 770 żetonów JUV – po jednym za każdego strzelonego gola w karierze seniora.

To pierwszy piłkarz, który za swoje osiągnięcia zawodowe został nagrodzony w kryptowalutach.

JUV to oficjalny token kibica Juventusu, stworzony w 2019 roku przez włoski klub piłkarski na łańcuchu blokowym Chiliz (CHZ) w połączeniu z platformą Socios.com. Żetony kibiców dają kibicom możliwość głosowania nad decyzjami klubu, dając im jednocześnie dostęp do różnych przywilejów, konkursów i nagród.

Nagroda w postaci 770 tokenów JUV – przyznana Ronaldo przed meczem ligowym z Benevento, który odbył się 21 marca 2021 r. – jest warta około 11750 USD przy aktualnej cenie tokenów wynoszącej 15,26 USD.

Prawdopodobnie była gwiazda Manchesteru United i Realu Madryt nie będzie w najbliższym czasie potrzebować funduszy w najbliższym czasie, jednak jest to pierwsza sytuacja, kiedy kryptowaluta została przyznana piłkarzowi jako nagroda za osiągnięcia w karierze. Rosnące powiązanie między sportem a kryptowalutami sprawiło, że kilka klubów od jakiegoś czasu wykorzystuje możliwość płacenia graczom w całości lub częściowo w kryptowalutach.

Dziesiątki drużyn piłkarskich od samego początku emitowały żetony kibiców w łańcuchu blokowym Chiliz, w tym niektóre z największych drużyn z największych lig na świecie, takich jak Manchester City, F.C. Barcelona i Paris Saint Germain.

Wartość tokena Chiliz była odpowiedzią na gwałtowne działania zapoczątkowane ostatnio przez różne drużyny piłkarskie. Tylko od 1 stycznia 2021 r. wartość CHZ w dolarach wzrosła o ponad 2,500%, podczas gdy jego kapitalizacja rynkowa wzrosła ze 100 mln USD do 4,5 mld USD, po czym spadła do 3,2 mld USD.

Biorąc pod uwagę fakt, że Barcelona wydała własny fan token (BAR), spekuluje się, czy wieloletni rywal Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, mógłby w najbliższym czasie stanąć w kolejce po własne kryptowaluty. Argentyńska supergwiazda zdobyła już 734 gole.

Cristiano Ronaldo to portugalski piłkarz występujący na pozycji skrzydłowego lub napastnika we włoskim klubie Juventus oraz w reprezentacji Portugalii, której jest kapitanem.

Niemieckie władze ostrzegają przed kryptowalutami

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) ostrzegł inwestorów o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty.

W ostrzeżeniu dotyczącym ochrony konsumentów, opublikowanym 19 marca 2021 r.k na swojej stronie internetowej, organ regulacyjny przedstawił ostrzegawczy komunikat o zaangażowaniu inwestorów detalicznych w kryptowaluty. Podobne ostrzeżenia opublikowało wcześniej kilka europejskich organów regulacyjnych, w tym Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Według BaFin inwestorzy detaliczni muszą być świadomi ryzyka poniesienia 100% strat z inwestycji w kryptowaluty.

Podczas gdy prawodawcy Unii Europejskiej nadal pracują nad stworzeniem ogólnounijnego zestawu przepisów dla walut cyfrowych, niemieckie organy regulacyjne mają już pewne ramy prawne dla zasobów cyfrowych w tym kraju.

Dostawcy usług kryptograficznych, giełdy i inne firmy mogą działać w Niemczech tylko na podstawie licencji BaFin. Niemcy zalegalizowały cyfrowe papiery wartościowe w grudniu 2020 r. W ramach dość wyraźnego otoczenia regulacyjnego dotyczącego kryptowalut w Niemczech, niektóre banki w tym kraju starały się nawet o zgodę na rozpoczęcie oferowania rozwiązań w zakresie przechowywania kryptowalut.

W grudniu 2020 roku 224-letni niemiecki bank Hauck & Aufhauser ogłosił plany powołania funduszu kryptowalutowego.

Ostrzeżenia dotyczące inwestycji w kryptowaluty są popularnym zjawiskiem wśród organów nadzoru finansowego na całym świecie, szczególnie w kontekście obecnej hossy. Tylko w 2021 r. organy regulacyjne od Republiki Południowej Afryki po Wielką Brytanię, a nawet Tajlandię, wydały podobne ostrzeżenia. W lutym 2021 r. minister finansów Tajlandii skrytykował obecny wzrost spekulacji kryptowalutami i ostrzegł przed potencjalnymi ogromnymi stratami ze strony inwestorów detalicznych.

Tymczasem wniosek legislacyjny Komisji Europejskiej dotyczący rynków aktywów kryptograficznych nadal budzi pewne obawy wśród interesariuszy z branży. Wcześniej, w marcu 2021 r., Międzynarodowe Stowarzyszenie Zaufanych Aplikacji Blockchain opublikowało szczegółowy raport oparty na ankietach i kontaktach z graczami z branży kryptograficznej, wskazując, że niektóre przepisy MiCA były wrogie dla rozwoju startupów.

Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) jest odpowiedzialny za zapewnienie stabilności i integralności niemieckiego systemu finansowego.

Bank Tajlandii ureguluje prawnie stablecoiny w 2021 r.

Po wydaniu ostrzeżenia przed stablecoinem z bahtem produkowanym przez firmę z Korei Południowej Tajlandia planuje wprowadzić szereg przepisów dotyczących stablecoinów w 2021 roku.

Bank Tajlandii podnosi poprzeczkę na froncie stablecoinów. W połowie marca 2021 r. instytucja ostrzegła obywateli, że Thai Baht Digital (THT), stablecoin o ustalonej wartości bahta, emitowany przez południowokoreańską firmę Terra, nie posiada żadnych zabezpieczeń prawnych ani ochrony i narusza przepisy walutowe tego kraju.

Podczas konferenci, która odbyła się 19 marca 2021 r., zastępca prezesa banku centralnego Siritida Panomwon Na Ayudhya powiedziała, że przed wprowadzeniem swoich środków Bank Tajlandii bierze pod uwagę opinie regulatorów rynku i jego uczestników. Plany banku centralnego obejmują regulację stablecoinów zabezpieczonych aktywami i walutami obcymi oraz algorytmicznych stablecoinów, ale nie zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) lub Ether (ETH). W przypadku tych ostatnich tajski bank centralny stwierdza, że ​inwestorzy mogą podejmować działania na własne ryzyko.

Przepisy dotyczące stablecoinów zabezpieczonych bahtem mają być podobne do tych obowiązujących w Singapurze, Japonii i Wielkiej Brytanii. Obejmowałyby one wymóg uzyskania oficjalnej zgody Banku Tajlandii i ewentualną ich klasyfikację jako pieniądza elektronicznego. Klasyfikacja sprawiłaby, że podlegałyby one nadzorowi banku centralnego, jeśli chodzi o ryzyko prania pieniędzy i rozliczeń.

Siritida Panomwon Na Ayudhya podkreśliła, że bank centralny rozumie zalety fintech oraz innowacji i będzie w dalszym ciągu monitorować pojawiające się technologie, jednocześnie wdrażając polityki wspierające gospodarkę krajową i zachowujące stabilność systemu finansowego.

W międzyczasie Bank Tajandii współpracuje z władzami monetarnymi Hongkongu, Bankiem Centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Instytutem Waluty Cyfrowej Ludowego Banku Chin nad prototypem waluty cyfrowej banku centralnego z wykorzystaniem technologii rozproszonej księgi. Projekt, nazwany Multi Bank Central Bank Digital Currency Bridge, lub m-CBDC, ma na celu złagodzenie problemów związanych z przeprowadzaniem przelewów transgranicznych.

Bank Tajlandii został początkowo utworzony jako Tajskie Narodowe Biuro Bankowe. Ustawa o Banku Tajlandii została ogłoszona w dniu 28 kwietnia 1942 r., Nadając instytucji odpowiedzialność za wszystkie funkcje banku centralnego. Bank rozpoczął działalność 10 grudnia 1942 r.