Rząd Białorusi bada kryptowaluty

Ministerstwo Energii Republiki Białorusi rozpoczęło dochodzenie w sprawie potencjalnych zalet i wad wydobywania kryptowalut.

Ministerstwo Energii Republiki Białorusi oficjalnie ogłosiło, że aktywnie bada zalety i wady wydobywania kryptowalut. Minister Viktor Karankevich powiedział, że przemysł wydobywczy kryptowalut szybko rośnie na całym świecie w krajach takich jak Chiny, Stany Zjednoczone, Kanada i Rosja. Dodał również, że rząd rozważa wejście do przemysłu wydobywczego po zbadaniu potencjalnych zagrożeń i innych czynników. – To jest teraz dla nas nowy kierunek. Jest interesujący, ale żeby zacząć, musimy przeprowadzić szczegółowe badanie tego zagadnienia, w tym ocenę możliwych zagrożeń związanych z tego typu działalnością. Zamierzamy się tym zająć – powiedział.

Białoruski rząd od jakiegoś czasu zajmuje się kwestię wydobywania kryptowalut. W kwietniu 2019 roku prezydent Aleksander Łukaszenko miał zaproponować wykorzystanie nadwyżki energii z pierwszej elektrowni jądrowej w kraju do wydobywania kryptowalut i ich sprzedaży.

Białoruś w ostatnich latach stara się pozycjonować jako kraj przyjazny kryptowalutom. W 2017 roku Łukaszenko podpisał dekret o rozwoju gospodarki cyfrowej, legalizujący główne działania związane z kryptowalutami, takie jak wydobycie, kupno i sprzedaż oraz handel kryptowalutami.

W 2019 roku Belarusbank twierdził, że rozważa założenie giełdy kryptowalut. Póki co uruchomił on własne stanowisko do handlu kryptowalutami. Platforma wymiany kryptowalut będzie obsługiwać klientów z Białorusi i Rosji, umożliwi również handel kryptowalutami dla walut fiducjarnych, takich jak rubel, euro i dolar amerykański.

Biełarusbank to największy bank działający na Białorusi pod względem poziomu kapitału własnego, aktywów, kredytów i depozytów. Jest największą nierosyjską instytucją bankową we Wspólnocie Niepodległych Państw pod względem aktywów i jednym z dziesięciu największych banków WNP oraz 12 największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitału. Z oferty Biełarusbanku korzystają zarówno duże białoruskie przedsiębiorstwa, mali i średni przedsiębiorcy (bank obsługuje ponad 80 tys. przedsiębiorstw i osób prawnych), jak i klienci indywidualni. Biełarusbank zajmuje się także obrotem metalami szlachetnymi oraz sprzedażą ubezpieczeń.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Białoruś była ogarnięta społeczno-politycznym zamieszaniem, a tysiące wyszły na ulice w proteście przeciwko administracji Łukaszenki. Organizacje non-profit wykorzystują nawet darowizny Bitcoin (BTC), aby wspierać protestujących w kraju.

Munger: Bitcoin nie stanie się globalnym środkiem wymiany

Inwestor, miliarder i wiceprezes Berkshire Hathaway, Charlie Munger, po raz kolejny wypowiedział się krytycznie o Bitcoinie.

Podobnie jak prezes Berkshire Hathaway Warren Buffett, 97-letni Munger jest znanym krytykiem Bitcoina (BTC).

W związku z dorocznym spotkaniem 2021 „Daily Journal” z udziałowcami zorganizowanym przez Yahoo Finance, Munger ponownie wyraził negatywne opinie na temat największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej. Odpowiadając na pytania akcjonariuszy dotyczące Bitcoin, stwierdził: – Nie sądzę, żeby Bitcoin stał się medium giełdowym dla świata. Jest zbyt niestabilny, by służyć jako środek wymiany.

W porównaniu z wcześniejszymi komentarzami Mungera na temat Bitcoina, jego uwagi podczas spotkania wydawały się bardziej powściągliwe. Rzeczywiście, Munger powiedział kiedyś, że inwestorzy Bitcoina „świętują życie i dzieło Judasza Iskarioty”.

Podczas corocznego spotkania „Daily Journal” w 2018 roku, Munger opisał kryptowaluty jako „całkowicie głupie” i nazwał profesjonalnych handlowców kryptowalutami „obrzydliwymi”.

Na dorocznym spotkaniu Berkshire Hathaway w 2018 roku Munger porównał rynek kryptowalut do „handlowania bzdurami”. Podczas tego samego wydarzenia Buffett wygłosi swoją niesławną „uwagę do kwadratu z trucizną na szczury”, dotyczącą Bitcoina.

Ponieważ prace rozwojowe nad rozwiązaniami skalującymi, takimi jak Lightning Network i łańcuchy boczne, są nadal w toku, jury wciąż nie wie, czy BTC kiedykolwiek będzie efektywnie funkcjonować jako środek wymiany. Jednak przypadek Bitcoina jako środka przechowywania wartości wydaje się znacznie silniejszy pomimo twierdzeń przeciwnych krytyków, takich jak Nouriel Roubini i Goldbug Peter Schiff. Munger wspomniał również o tym, że BTC jest jak złoto. – To naprawdę rodzaj sztucznego substytutu złota, a ponieważ nigdy nie kupuję żadnego złota, nigdy nie kupuję żadnego Bitcoina i polecam zrobienie tego samego innym osobom.

Wiceprezes Berkshire Hathaway nie zmarnował okazji, by wypowiedziec się krytycznie na temat Bitcoina cytując irlandzkiego poetę i dramatopisarza Oscara Wilde’a, porównując BTC do polowania na lisy. Współpracownik Buffetta odrzucił też pomysł, by Daily Journal naśladował firmy takie jak Tesla, dodając Bitcoin do swojego bilansu.

W ramach swoich komentarzy na spotkaniu Munger wspomniał o finansach głównego nurtu, mówiąc, że „prawidłowo zarządzany bank wnosi wielki wkład w cywilizację”.

Indyjski bank centralny zaangażowany w projekt cyfrowej waluty

Bank Rezerw Indii (RBI) przygotowuje się do wprowadzenia własnej waluty cyfrowej.

Jak informuje Bloomberg, prezes RBI Shaktikanta Das, wyraził determinację banku centralnego do tego, by stworzyć cyfrową rupię. Według Dasa, indyjski bank centralny jest w ten projekt „bardzo zaangażowany” i chce naśladować chiński projekt elektronicznej waluty – cyfrowego juana.

Szef RBI ujawnił również, że projekt cyfrowej rupii jest głównym celem banku centralnego. Chociaż nie ma jeszcze oficjalnej daty premiery CBDC, Das powiedział, że bank dopracowuje już protokoły technologiczne i proceduralne suwerennego systemu waluty cyfrowej.

W wywiadzie Das podtrzymał stanowisko Banku Rezerw Indii przeciwko kryptowalutom, wyrażając obawy, że stanowią one zagrożenie dla stabilności finansowej Indii.

Spekulacje na temat zakazu używania kryptowalut w Indiach słychać już od jakiegoś czasu. Podobno promotorzy pierwszych ofert publicznych zaczęli wydawać oświadczenia, w których stwierdzili, że sprzedadzą swoje aktywa kryptograficzne w ciągu 24 godzin od wprowadzenia rządowego zakazu.

Interesariusze kryptowalut w Indiach po raz kolejny muszą bronić swojej branży w obliczu polityki rządu. W marcu 2020 roku Sąd Najwyższy uchylił wcześniejszy zakaz RBI dotyczący banków komercyjnych obsługujących giełdy kryptowalut. Wcześniej, w lutym 2020 r., były dyrektor ds. technologii w Coinbase, Balaji Srinivasan, zbadał rzekomy zakaz kryptowalut. Według niego zakaz kryptowalut byłby podobny do zakazu „finansowego internetu”.

Jednak władze rządowe nie są jedynymi podmiotami nastawionymi negatywnie do kryptowalut na indyjskim rynku. Niedawno inwestor-miliarder Rakesh Jhunjhunwala, nazywany „hinduskim Warrenem Buffettem”, wezwał do wprowadzenia zakazu kryptowalut, dodając, że RBI powinno nadać priorytet tworzeniu cyfrowej rupii.

Bank Rezerw Indii powstał 1 kwietnia 1935 roku zgodnie z postanowieniami ustawy o banku rezerw Indii z 1934 roku. Centrala Banku Rezerw początkowo znajdowała się w Kalkucie, ale została przeniesiona na stałe do Bombaju w 1937 roku. W Centrali urzęduje Prezes. Tam też tworzona jest polityka banku. Choć pierwotnie stanowił własność prywatną, od nacjonalizacji w 1949 roku, Bank Rezerw jest w pełni własnością rządu Indii.

Szwedzcy regulatorzy ostrzegają konsumentów przed kryptowalutami

Szwedzki organ nadzoru finansowego uważa, że ​​inwestorzy detaliczni powinni trzymać się z dala od produktów finansowych, których podstawowym aktywem są zmienne kryptowaluty.

Finansinspektionen, czyli FI, wydał nowe ostrzeżenie dla sprzedawców detalicznych o wysokim ryzyku i niskim poziomie ochrony konsumentów związanym z inwestycjami związanymi z kryptowalutami. W komunikacie opublikowanym 22 lutego 2021 r. regulator napisał, że chociaż wydał już ostrzeżenie dotyczące ryzyka związanego z handlem Bitcoinem (BTC), opublikował dalsze porady po zakończeniu szerszego badania sektora aktywów kryptograficznych.

FI twierdzi, że przeprowadził „przegląd tematyczny rynku instrumentów finansowych z bazowymi aktywami kryptograficznymi”. – Produkty oparte na zasobach kryptograficznych są nieodpowiednie dla większości, jeśli nie dla wszystkich konsumentów detalicznych. Dostępna ochrona konsumenta jest niewystarczająca, a aktywa kryptograficzne są trudne, jeśli nie niemożliwe, do oszacowania ich wiarygodnej podstawy – powiedział dyrektor generalny FI Erik Thedeén.

Pogląd ten potęguje fakt, że przepisy dotyczące ochrony konsumentów w Szwecji nie chronią w sposób kompleksowy inwestorów przed ryzykiem związanym z zakupem produktów finansowych lub instrumentów, których aktywa bazowe stanowią aktywa kryptograficzne.

Ostrzeżenie FI zbiega się w czasie z okresem znacznej zmienności na kryptowalutach kasowych i rynkach instrumentów pochodnych. Bitcoin (BTC) stracił ponad 17% w ciągu ostatnich 24 godzin, a pozycje kontraktów terminowych BTC o wartości 5,64 miliarda USD zostały zlikwidowane w tym samym okresie.

Podczas gdy sceptycyzm szwedzkich władz finansowych co do kondycji i wpływu rynków kryptowalut jest ewidentny, bank centralny tego kraju prowadzi pilotaż w zakresie badań i rozwoju dla centralnie emitowanej e-korony, która mogłaby stanowić uzupełnienie dla gotówki.

Finansinspektionen to szwedzki organ nadzoru finansowego. Jego rolą jest promowanie stabilności i wydajności systemu finansowego, a także zapewnienie trwałości i skutecznej ochrony konsumentów. Podmiot autoryzuje, nadzoruje i monitoruje wszystkie firmy działające na szwedzkich rynkach finansowych. Finansinspektionen odpowiada przed Ministerstwem Finansów. Organ został założony w 1991 roku w celu stworzenia jednego zintegrowanego regulatora obejmującego bankowość, papiery wartościowe i ubezpieczenia. Było to możliwe dzięki połączeniu byłych organów nadzoru bankowego i ubezpieczeniowego.

Nigeria tworzy zasady dla rynku kryptowalut

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Nigerii poinformowała, że jest zaangażowana w stworzenie jasnych ram regulacyjnych dla kryptowalut w tym kraju.

Po zawieszeniu planowanych regulacji dotyczących kryptowalut w następstwie zakazu banku centralnego, nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyjaśniła swoje stanowisko w sprawie kryptowalut. Według raportu Premium Times, zarówno Komisja, jak i Bank Centralny Nigerii będą współpracować nad opracowaniem konkretnych ram regulacyjnych dla kryptowalut w Nigerii.

Według Timi Agamy, komisarza ds. rejestracji, giełd, infrastruktury rynkowej i szefa innowacji, regulatorzy w Nigerii nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie rynku kryptowalut o wartości 1,74 biliona dolarów.

Przemawiając na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Association of Capital Market Academics of Nigeria w Abudży, Agama powiedział: – Celem komisji, nawet w przyszłości, jest zapewnienie ram regulacyjnych, które zajmą się wszystkimi wyzwaniami dla kryptowalut, które widzieliśmy na arenie międzynarodowej.

Według Agamy Komisja postrzega kryptowaluty jako kanał przyciągania do kraju bardzo potrzebnych bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Rzeczywiście, zgodnie z niedawnym raportem Narodowego Biura Statystycznego 26 z 36 stanów federacji nie otrzymało żadnych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całym 2020 roku.

Dla Kevina Amugo, dyrektora CBN ds. polityki i regulacji finansowych, zakaz był konieczny, by dać bankowi centralnemu wystarczająco dużo czasu na zajęcie się anonimowością transakcji kryptograficznych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że firmy wywiadowcze Blockchain, takie jak CipherTrace i Chainalysis, stworzyły narzędzia, które pozwalają na solidne badania kryminalistyczne dotyczące kryptowalut. Ponadto giełdy kryptowalut w Nigerii stosowały się do najlepszych praktyk „Poznaj swojego klienta”, które obejmowały uwierzytelnianie numeru weryfikacyjnego banku lub BVN.

W ramach przemówienia podczas wykładu ACMAN Amugo ujawnił, że CBN i SEC współpracowały z innymi agencjami federalnymi w celu opracowania krajowego podejścia regulacyjnego do kryptowalut w Nigerii. Podczas wydarzenia kilku interesariuszy wezwało organy regulacyjne do stosowania bardziej zniuansowanych przepisów, a nie bezpośrednich zakazów.

Jak wcześniej informował serwis Cointelegraph, Nigeria i Azja Południowo-Wschodnia w 2020 roku były państwami znajdującymi się w ścisłej czołówce pod względem adopcji kryptowalut.

Austria chce surowszych przepisów dotyczących kryptowalut

W obliczu rosnącej liczby oszustw Austriackie organy regulacyjne zamierzają wprowadzić surowsze przepisy dotyczące kryptowalut.

Austriacki Urząd Rynku Finansowego (FMA) ujawnił, że ponad 60% wszystkich zgłoszonych oszustw finansowych w kraju dotyczy produktów handlu kryptowalutami. Podmiot twierdzi, że kryptowalutowi oszuści używają platform mediów społecznościowych, takich jak Telegram i TikTok, do reklamowania swoich fałszywych ofert wśród potencjalnych ofiar.

Komentując potrzebę wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących kryptowalut w celu ograniczenia zagrożeń związanych z oszukańczymi działaniami inwestycyjnymi, Klaus Grubelnik, rzecznik FMA, zauważył: – Widzimy wielką potrzebę ściślejszych regulacji. Fałszywe oferty na akcje i złoto istnieją od zawsze, a te oszustwa przenoszą się teraz na aktywa cyfrowe.

Gwałtowny wzrost doniesień o oszustwach kryptowalutowych w 2020 roku może być powiązany z ogólnym wzrostem oszustw związanych z kryptowalutami w związku z początkiem pandemii koronawirusa w zeszłym roku.

W 2018 roku minister finansów Austrii Hartwig Löger wezwał do wprowadzenia ogólnoeuropejskich przepisów dotyczących kryptowalut w celu zwalczania prania pieniędzy. W tym czasie komentarze Lögera pojawiły się w kontekście niedawno odkrytego schematu piramidy Optioment Bitcoin, który z oszustwa wyprowadził ponad 12 000 Bitcoinów (BTC).

Pomimo widocznego wzrostu odnotowanych inwestycji w oszustwa kryptograficzne w Austrii, tradycyjne giełdy w tym kraju nadal znajdują się w centrum jeżeli chodzi o przyjęcie handlu aktywami cyfrowymi.

Platformy, takie jak giełda wiedeńska, wymieniły różne produkty podlegające obrotowi na giełdzie kryptowalut, co jest wyraźnym odejściem od sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie organy regulacyjne nie zezwoliły jeszcze na obrót kryptowalutowymi środkami giełdowymi.

Oprócz handlu regulowanego, płatności kryptograficzne zyskują również popularność w Austrii dzięki A1 Payment, jednemu z największych operatorów sieci komórkowych w kraju, umożliwiającym opcję płatności kryptowalutą od lipca 2020 r. Jeśli chodzi o wdrażanie technologii blockchain, Iota Foundation nawiązała współpracę z Politechniką Wiedeńską w listopadzie 2020 r. w celu zbadania działań badawczych w zakresie technologii rozproszonych rejestrów.

Szwajcarski kanton Zug rozpoczyna przyjmowanie podatków w kryptowalutach

Kanton przyjmuje Bitcoin i Ether do płacenia podatków od lokalnych firm i osób fizycznych.

Bitcoin Suisse, lokalny broker kryptograficzny, ogłosił 17 lutego 2021 r., że w kantonie uruchomiona została opcja płatności kryptograficznych.

Administracja kantonu Zug umieściła oficjalną notatkę dotyczącą nowej opcji płatności podatku na swojej oficjalnej stronie internetowej, zawierającą szczegółowe instrukcje wideo dotyczące opłacania rachunków podatkowych za pomocą krypto. „Ten krok naprzód w zakresie adopcji kryptowalut został umożliwiony dzięki pionierskiej pracy kantonalnego urzędu skarbowego Zug przy użyciu rozwiązania Bitcoin Suisse Crypto Payments. To kolejny znak innowacji w Blockchain Nation CH ” – czytamy w komunikacie wydanym przez Bitcoin Suisse.

Początkowo kanton Zug ogłosił swoje plany przyjmowania kryptowalut do płacenia podatków we wrześniu 2020 r., oferując nową opcję płatności lokalnym firmom i osobom fizycznym.

Kanton Zug, powszechnie nazywany „Crypto Valley” ze względu na pozytywne nastawienie do kryptowalut, zaczął eksperymentować z płatnościami kryptograficznymi około pięciu lat temu. W maju 2016 r. miasto Zug pilotowało płatności Bitcoin za usługi publiczne z limitem płatności do 200 franków.

Zug nie jest pierwszą lokalizacją w Szwajcarii obsługującą płatności podatku kryptograficznego. Zermatt, gmina w dystrykcie w kantonie Valais, wprowadziła opcję płatności podatku Bitcoin we współpracy z Bitcoin Suisse w styczniu 2020 r.

Bitcoin Suisse jest pionierem usług krypto-finansowych od 2013 roku. Firma odegrała kluczową rolę w rozwoju szwajcarskiego ekosystemu blockchain. świadczone przez firmę usługi na rzecz globalnej bazy klientów instytucjonalnych i prywatnych obejmują usługi maklerskie i handlowe, rozwiązania magazynowe, pożyczki zabezpieczone, rozwiązania kryptograficzne i inne usługi powiązane. Ponad 150 pracowników firmy w Szwajcarii, Liechtensteinie i Danii obsługuje klientów prywatnych i instytucjonalnych oraz opracowuje własne technologie. Bitcoin Suisse jest licencjonowanym pośrednikiem finansowym zarejestrowanym w Szwajcarii, działającym zgodnie z prawem szwajcarskim i zgodnie z przepisami AML (Anti-Money-Laundering).

Zug to kanton w środkowej Szwajcarii ze stolicą w Zugu. Jest jednym z 26 kantonów Konfederacji Szwajcarskiej. Położony w centralnej części państwa na skraju Alp. Jest jednym z najmniejszych i gęściej zaludnionych kantonów.

Rosyjska Duma przygotowuje podatek od kryptowalut

Rosyjscy prawodawcy przygotowują nowe przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem rosyjskiej Dumy Państwowej, Komitet Budownictwa Państwowego i Legislacji Dumy zatwierdził 15 lutego 2021 r. ustawę o opodatkowaniu kryptowalut. Nowa ustawa stanowi zestaw poprawek do rosyjskiego federalnego kodeksu podatkowego.

Rząd Federacji Rosyjskiej, który był autorem inicjatywy, zwraca uwagę, że upowszechnienie technologii blockchain na szeroką skalę oraz zwiększenie liczby podmiotów gospodarczych korzystających z kryptowalut, w tym w celu generowania przychodów, wymaga pewności legislacyjnej w zakresie opodatkowania.

W ramach projektu ustawy rosyjski rząd oficjalnie uznaje kryptowaluty, takie jak Bitcoin, za własność, mając na celu opodatkowanie zysków z handlu kryptowalutami przez rosyjskich rezydentów. Ustawa jest skierowana do wszystkich mieszkańców kraju, w tym obywateli i obcokrajowców, a także do organizacji rosyjskich i międzynarodowych mających siedzibę w Rosji.

W projekcie ustawy przewidziano również możliwość identyfikacji znaków wskazujących na możliwe naruszenie przepisów podatkowych oraz zgody naczelnika (zastępcy) organu podatkowego wyższego lub zastępcy kierownika federalnego organu wykonawczego uprawnionego do kontroli i nadzorować podatki i opłaty, przez władze w bankach wyciągi z indywidualnych rachunków, z których korzystano w związku z transakcjami z walutą cyfrową, w celu rozwiązania tego problemu wprowadzono zmiany w art. 86 Ordynacji podatkowej Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z projektem wymienione podmioty będą musiały zgłaszać swoje transakcje kryptograficzne, jeśli łączna kwota transakcji przychodzących lub wychodzących przekroczy 600 000 rubli (8100 USD) rocznie.

Ustawa ustanawia kary za naruszenia, takie jak spóźnione zgłaszanie się, a także dostarczanie niedokładnych informacji, sugerując kary w wysokości do 10% z transakcji przychodzących lub wychodzących. Proponowana kara za brak zapłaty lub niepełną płatność podatku wynosi 40% niezapłaconych podatków – czytamy w projekcie ustawy.

Rosja oficjalnie wprowadziła w życie swoje pierwsze prawo kryptograficzne „dotyczące cyfrowych aktywów finansowych” w styczniu 2021 roku. Zakazuje ono lokalnym mieszkańcom dokonywania płatności w kryptowalutach. Pomimo nadania statusu prawnego branży kryptograficznej w Rosji, ustawa nie dotyczy niektórych obszarów aktywów cyfrowych, takich jak podatki i wydobycie, pozostawiając stosunkowo niepewny krajobraz regulacyjny.

Drugi atak na giełdę kryptowalut Exmo w ciągu dwóch miesięcy

15 lutego 2021 r. londyńska giełda kryptowalut Exmo padła ofiarą rozproszonego ataku typu „odmowa usługi”, co spowodowało, że serwery platformy stały się niedostępne.

W komunikacie Exmo poinformowało, że hakerzy wycelowali w giełdę 75 milionów dolarów wolumenu obrotu w ramach rozproszonego ataku typu odmowa usługi, czyli DDoS. Cyberataki te zazwyczaj obciążają system licznymi żądaniami pochodzącymi z wielu serwerów zainfekowanych wirusami.

Atak nastąpił dwa miesiące po tym, jak giełda kryptowalut poinformowała, że ​​hakerzy ukradli z niej 10,5 miliona dolarów w Bitcoin (BTC), Ether (ETH), XRP, Bitcoin Cash (BCH), Tether (USDT) i Zcash (ZEC). Kierownictwo zasugerowało później, że niektórych funduszy nie można odzyskać, ponieważ napastnicy za pośrednictwem Poloniex wycofali 1 milion dolarów w XRP i 2,8 miliona dolarów w ZEC.

Według danych CoinMarketCap, w ciągu 24 godzin całkowity wolumen na Exmo spadł o 4,9%. Incydent w grudniu 2020 r. spowodował, że giełda straciła około 5% wszystkich swoich aktywów, chociaż podobno tylko gorące portfele Exmo zostały dotknięte przez hack.

Maria Stankevich, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Exmo, powiedziała serwisowi Cointelegraph, że od włamania z grudnia 2020 roku giełda wdrożyła szereg instrumentów, które mają na celu zmniejszenie możliwości zaistnienia kolejnego ataku. Stankevich poinformowała również, że ​​Exmo przekazał wypłaty kryptowaluty do organu nadzorującego producenta portfeli sprzętowych Ledger i stworzył program bounty, aby przetestować giełdę.

Od 10 stycznia 2021 r. wszystkie giełdy kryptowalut w Wielkiej Brytanii muszą być zarejestrowane w krajowym urzędzie Financial Conduct Authority, który sprawdza, czy działają one zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Jednak wiele firm, które złożyły wnioski, w tym Exmo, otrzymało tymczasową rejestrację od FCA, co pozwala im kontynuować handel do 9 lipca 2021 r.

EXMO powstało w 2014 roku. Giełda kryptowalut jest zarejestrowana w Londynie, posiada biura w Londynie, Moskwie i Kijowie i zatrudnia zespół projektowy liczący ponad 150 osób.

Australijskie organy regulacyjne otwarte na ETF Bitcoin

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji wyjaśniła swoje stanowisko dotyczące funduszy giełdowych powiązanych z Bitcoinem (BTC).

Według raportu Australian Financial Review z 12 lutego 2021 r., komisja zajęła się tematem po wcześniejszym odrzuceniu inicjatywy Bitcoin ETF przez lokalną firmę Cosmos Capital.

Zgodnie z raportem, dyrektor generalny Cosmos, James Manning, stwierdził, że ASIC „ma politykę – której nie opublikowała – która mówi, że nie chce produktu notowanego na giełdzie, MIS, notowanego na giełdzie”. Jednak komisarz ASIC, Cathie Armor, powiedziała w piątek komisji senackiej ds. Technologii finansowych, że Bitcoin ETF jest możliwy, o ile istnieją odpowiednie zasady na rynku, na którym jest przedmiotem obrotu. – Aby jakiekolwiek produkty były notowane na rynkach giełdowych w Australii, na danym rynku muszą obowiązywać zasady, które ułatwiają kwotowanie produktów. Nie na wszystkich rynkach obowiązują przepisy, które to robią. Produkty te można udostępnić Australijczykom w ramach zarządzanego systemu inwestycyjnego, a Australijczycy mogą w ten sposób inwestować w te produkty ”.

Armor powiedziała, że ETF Bitcoin może podlegać regułom AQUA australijskiej giełdy papierów wartościowych, które są specjalnie zaprojektowane dla programów inwestycyjnych, takich jak fundusze zarządzane, fundusze ETF i inne produkty. Zauważyła również, że australijska giełda, na której Cosmos próbował notować swój produkt, nie ma takich zasad.

Prezes Australian Securities Exchange Dominic Stevens powiedział, że ASX wybrał ostrożne podejście do produktów związanych z kryptowalutami, ale wciąż bierze je pod uwagę. – Świat bitcoinów zmienił się od ostatniego uruchomienia, a moje przeczucia są zdominowane przez większą aktywność korporacyjną i instytucje – powiedział.

Z kolei Steve Vallas, szef Stowarzyszenia Blockchain w Australii, powiedział serwisowi Cointelegraph, że zmiana nastawienia organów regulacyjnych stanowi główny sygnał do przyjęcia kryptowalut w tym kraju. – Pierwszym krokiem w kierunku przyjęcia ETF Bitcoin jest otwarta komunikacja i chęć rządu do omówienia możliwości, implikacji i zagrożeń związanych z umieszczaniem na liście produktów takich jak ETF. Wiadomość przekazywana przez ASIC jest bardzo ważnym sygnałem dla sektora i mile widzianą wiadomością dla wszystkich zaangażowanych w tym sektorze.

Cosmos Capital planuje teraz zamieścić swój ETF Bitcoin na giełdzie ASX, który może stać się pierwszym australijskim ETF powiązanym z Bitcoinem.