Ministerstwo Energii Republiki Białorusi rozpoczęło dochodzenie w sprawie potencjalnych zalet i wad wydobywania kryptowalut.
Ministerstwo Energii Republiki Białorusi oficjalnie ogłosiło, że aktywnie bada zalety i wady wydobywania kryptowalut. Minister Viktor Karankevich powiedział, że przemysł wydobywczy kryptowalut szybko rośnie na całym świecie w krajach takich jak Chiny, Stany Zjednoczone, Kanada i Rosja. Dodał również, że rząd rozważa wejście do przemysłu wydobywczego po zbadaniu potencjalnych zagrożeń i innych czynników. – To jest teraz dla nas nowy kierunek. Jest interesujący, ale żeby zacząć, musimy przeprowadzić szczegółowe badanie tego zagadnienia, w tym ocenę możliwych zagrożeń związanych z tego typu działalnością. Zamierzamy się tym zająć – powiedział.
Białoruski rząd od jakiegoś czasu zajmuje się kwestię wydobywania kryptowalut. W kwietniu 2019 roku prezydent Aleksander Łukaszenko miał zaproponować wykorzystanie nadwyżki energii z pierwszej elektrowni jądrowej w kraju do wydobywania kryptowalut i ich sprzedaży.
Białoruś w ostatnich latach stara się pozycjonować jako kraj przyjazny kryptowalutom. W 2017 roku Łukaszenko podpisał dekret o rozwoju gospodarki cyfrowej, legalizujący główne działania związane z kryptowalutami, takie jak wydobycie, kupno i sprzedaż oraz handel kryptowalutami.
W 2019 roku Belarusbank twierdził, że rozważa założenie giełdy kryptowalut. Póki co uruchomił on własne stanowisko do handlu kryptowalutami. Platforma wymiany kryptowalut będzie obsługiwać klientów z Białorusi i Rosji, umożliwi również handel kryptowalutami dla walut fiducjarnych, takich jak rubel, euro i dolar amerykański.
Biełarusbank to największy bank działający na Białorusi pod względem poziomu kapitału własnego, aktywów, kredytów i depozytów. Jest największą nierosyjską instytucją bankową we Wspólnocie Niepodległych Państw pod względem aktywów i jednym z dziesięciu największych banków WNP oraz 12 największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitału. Z oferty Biełarusbanku korzystają zarówno duże białoruskie przedsiębiorstwa, mali i średni przedsiębiorcy (bank obsługuje ponad 80 tys. przedsiębiorstw i osób prawnych), jak i klienci indywidualni. Biełarusbank zajmuje się także obrotem metalami szlachetnymi oraz sprzedażą ubezpieczeń.
W ciągu kilku ostatnich miesięcy Białoruś była ogarnięta społeczno-politycznym zamieszaniem, a tysiące wyszły na ulice w proteście przeciwko administracji Łukaszenki. Organizacje non-profit wykorzystują nawet darowizny Bitcoin (BTC), aby wspierać protestujących w kraju.