Operatorzy schematu opartego na kryptowalutach zostali oskarżeni o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy w następstwie śledztwa w sprawie amerykańskich dochodzeń w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego.
Zgodnie z wczesniejszą zapowiedzią Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i Południowy Okręg Sądowy Nowego Jorku (SDNY) dokonały ekstradycji z Panamy lidera programu Ponzi AirBit Club. Gutemberg Dos Santos jest jednym z sześciu operatorów AirBit Club postawionych w stan oskarżenia i ostatnim, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby stanąć przed SDNY. Dos Santos jest podwójnym obywatelem Brazylii i Stanów Zjednoczonych.
Program AirBit Club został uruchomiony pod koniec 2015 roku i był reklamowany jako wielopoziomowy klub marketingowy w branży kryptowalut. Pozwani przeprowadzili wystawne prezentacje, aby zachęcić inwestorów do rozstania się z gotówką, obiecując gwarantowane codzienne zwroty z wydobywania i handlu kryptowalutami.
Departament Sprawiedliwości twierdzi, że AirBit Club sprzedawał „członkostwa”, które obiecywały użytkownikom gwarantowane zwroty. Sześciu operatorów reklamowało swoje zyski jako produkt operacji wydobywczych klubu i strategii handlowych. Według Departamentu Sprawiedliwości operacje te nie istniały. Zamiast tego składki członkowskie były przeznaczane na dalsze finansowanie marketingu AirBit Club na całym świecie – w tym między innymi na wystawne bale i imprezy. Środki finansowe były również wydawane na luksusowe samochody, biżuterię i nieruchomości, a nie na wydobywanie i handel kryptowalutami. Już w 2016 roku członkowie klubu, którzy chcieli wypłacić swoje środki, spotkali się z wymówkami, opóźnieniami i ukrytymi opłatami, i podobno powiedziano im, że muszą rekrutować nowych członków, jeśli chcą otrzymać zwrot swoich pieniędzy.
Jednym z sześciu oskarżonych w sprawie był Scott Hughes, prawnik z Kalifornii, który, jak twierdzi Departament Sprawiedliwości, pomagał kierownictwu AirBit Club „między innymi pomagając usunąć negatywne informacje o AirBit Club z internetu”. Hughes jest również oskarżony o pomoc w praniu dochodów za pośrednictwem różnych kont.
Jednym z najbardziej znanych schematów działań Ponzi w kryptowalutach jest PlusToken, w którym ostatnio chiński rząd skonfiskował aktywa kryptograficzne o wartości ponad 4 miliardów dolarów.